توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1026560
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

معادله‌های چند مجهولی مدیریت؛ عامل تغییر در آموزش و پرورش/ چرا انتصابات داخلی با نظر دستگاه‌های سیاسی است؟

معادله‌های چند مجهولی مدیریت؛ عامل تغییر در آموزش و پرورش/ چرا انتصابات داخلی با نظر دستگاه‌های سیاسی است؟

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره علل تغییر و تحولات در آموزش و پرورش و علل کمبودها در این وزارتخانه توضیح داد.

معادله های چند مجهولی در مباحث مدیریتی عامل تغییرات در آموزش و پرورش/ چرا انتصابات داخلی با نظر دستگاه های سیاسی است؟حجت الاسلام و المسلمین تیمور علی عسگری معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل تغییر و تحولات اخیر وزارتخانه و خداحافظی بطحایی اظهار کرد: استعفای آقای بطحایی یک جنبه قانونی و اخلاق مدارانه داشت که به دلیل انتخابات استعفا دادند این درخواست هم پذیرفته شد، اما اگر به کُنه قضیه برویم و انتخابات و تعیین وکیلی در کار نباشد موضوع خدمت در نظام جمهوری اسلامی را مطرح می کنیم که بهترین نوع خدمت فعالیت در دستگاه تعلیم و تربیت است.

وی ادامه داد: برای فعالیت در این دستگاه باید اختیار و اعتبار وجود داشته باشد تا این امر مهم به ثمر برسد، برداشت بنده این است که معادله های چند مجهولی در مباحث مدیریتی و از طرفی برخی مداخلات موجب این اقدام شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی عسگری بیان کرد: سال هاست بخشی از معوقات فرهنگیان پرداخت نشده است از طرفی ایجاد انگیزه در معلمان برای حضور با نشاط معلم بر عهده ماست که با وجود چنین شرایطی امکان پذیر نیست و هیچ جای دنیا این گونه فعالیت نمی کنند.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش در برخی از کشور های دنیا مورد توجه ویژه ای قرار دارد و بهترین افراد را برای معلمی انتخاب می کنند، گفت: بهترین برنامه ها برای نشاط و انبساط خاطر دانش آموزان در نظر گرفته می شود تا آنها خواسته ها و مسائل زیرزمینی و معلمان دغدغه معیشت نداشته باشند.

وی اظهار کرد: اگر کشور هایی در دنیا مانند فنلاند به عنوان پیشرو و توسعه یافته شناخته می شوند به دلیل اهمیت به موضوع آموزش و پرورش است، البته در کشور ما امام خمینی (ره) به تمرکز و توجه ویژه به دوره ابتدایی تأکید داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین علی عسگری ادامه داد: درست است که اکنون خیرین برای مدرسه سازی وارد عمل می شوند و وقف دانش هم برجسته است، اما سهم دولت و حاکمیت در ارتباط با آموزش و پرورش نباید این گونه باشد یعنی اکنون آموزش و پرورش و موارد مالی مربوط به آن را به چشم هزینه نگاه می کنیم، این در حالی است که به تعبیر مقام معظم رهبری این موضوع سرمایه گذاری است.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مهمترین پارامتر توسعه، موضوع نیروی انسانی است، گفت: در آموزش و پرورش درباره نیروی انسانی تعیین کننده یعنی معلمان درست عمل نکردیم، آیا صحیح است که معلم برای گذران زندگی مشاغل چند منظوره در نظر بگیرد و از آنها انتظار نقش موثر در تعلیم و تربیت داشته باشیم.

بهترین برنامه های نشاط آفرینی در مدارس را داریم

وی اظهار کرد: بهترین برنامه های نشاط آفرینی و مدرسه محور را داریم و روش تربیتی مناسب برای دانش آموزان یعنی سند تحول بنیادین وجود دارد، اما همه این ها اکنون معطل اجراست و باید اعتبار ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود.

حجت الاسلام و المسلمین علی عسگری تصریح کرد: بعد از استعفای آقای بطحایی اعلام شد که ۲ هزار میلیارد برای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است یا آنکه اعتبار قابل توجهی به مدارس کشور تخصیص داده می شود، اما فارغ از این تعهدات اگر از کسی چندین سال طلب داشته باشیم و هنوز هم حق مسلم را پیدا نکرده باشیم، رفتن از سمت واکنش طبیعی است؛ اولویت باید پرداخت معوقات فرهنگیان و تأمین معیشت آنها باشد.

اما و اگرهای دخالت در انتخاب مدیران کل آموزش و پرورش استانی

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره انتصابات مدیران کل استانی اظهار کرد: انتخاب مدیرکل استانی چرا باید با نظر دستگاه سیاسی باشد؟ یا استاندار و فرماندار در این مورد اعمال نظر داشته باشند?؛ هرچند که اکنون این موضوع به بخشدار هم کشیده شده است علاوه بر این موضوع مداخلات غیررسمی دیگری هم وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین علی عسگری با اشاره به اینکه پرداخت حقوق معلمان خرید خدمت که در بخش های دور دست کشور فعالیت می کنند، به موقع انجام نمی شود، اظهار کرد: فارغ از سال ۹۷ که دولت تخصیص ۱۰۸ درصدی به آموزش و پرورش داد، در سال های گذشته توجه کافی به پرداخت معوقات نشده است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1026560{/gallery}

افزودن نظر