۱۳ ترفند و نکته کاربردی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

۱۳ ترفند و نکته کاربردی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸
کنکور کارشناسی ارشد شاید سخت و استرس‌آور باشد، اما رعایت کردن برخی نکات ساده باعث می‌شود با آرامش و بدون استرس آزمون خود را پشت سر گذارید.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیا معصومی- هرچه به روز های برگزاری کنکور نزدیک می شویم استرس و دلهره داوطلبان بیشتر می شود، فرقی نمی کند در چه مقطع سنی چه کنکوری داشته باشیم، مهم ذات آن است که با ترس و دلهره عجین شده و بیشتر افراد آن را غول آخر مراحل تحصیلی می دانند.
اما واقعا هم کنکور، آنچنان که تعریف می کنند ترسناک و دلهره آور نیست بلکه امتحانی ساده است که قوانین و ترفند های خود را می طلبد و قبولی در آن هیچ فرمول جادویی و خاصی ندارد. در این گزارش سعی داریم شما را با نکته ها و اقداماتی آشنا کنیم که به وسیله آن ها می توانید کنکور را با آرامش خاطر و بدون اضطراب پشت سر گذارید. با توجه به آنکه کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ با تمام حواشی و عقب افتادن ها از همین فردا در سراسر کشور برگزار می شود بنابراین بیشتر روی صحبتمان با داوطلبان کنکور ارشد است که علیرغم تجربه کنکور سراسری، اما تنها چند ساعت دیگر با آغاز امتحانی جامع تر از تمام امتحان های عمرشان فاصله دارند.
حال برخی از این نکات ساده و کاملا کاربردی را با یکدیگر مرور می کنیم:
نکات شب قبل از کنکور
- تا حد ممکن شب قبل از برگزاری کنکور غذایی سبک و مقوی بخورید و زود بخوابید تا بدن و بخصوص مغز شما استراحت کافی برای پشت سر گذاشتن یک روز سخت را داشته باشد.
- یافته های علمی نشان می دهد که اسید های چرب اُمگا۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون یافت می شوند، پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. نتایج یک تحقیق نشان داده است که خوردن ترکیبی از اسید های چرب اُمگا۳ و اُمگا۶ پیش از امتحان، اضطراب ناشی از آزمون را کاهش می دهد.
- وقتی با جزوه ای پر از معادله روبرو هستید که باید آن ها را حفظ کنید، ممکن است برای حفظ کردن سریع آن وسوسه شوید و تمام شب را بیدار بمانید، اما دقت کنید که کسب نمره خوب همیشه نتیجه شب زنده داری نیست، در حقیقت، این کار باعث اختلال در عملکرد شناختی و بالا رفتن حساسیت نسبت به استرس می شود. نباید گذارید کمبود خواب تمام تلاش و کوشش تان را خراب کند.
- دعا خواندن و گوش دادن به موسیقی آرام موجب بهبود تفکر داوطلبان و کاهش علائم جسمی اضطراب در آن ها خواهد شد.
- داوطلبانی که از دارو های ضداسترس و تمرکززا استفاده می کنند باید توجه کنند که حتما با نظر پزشک تا روز کنکور دارو های خود را قطع نکنند تا اضطراب و استرس آن ها تشدید نشود، همچنین توصیه می شود داوطلب از صحبت کردن و همنشینی با افرادی که اضطراب وی را تشدید می کند، پرهیز کند.
وسایل ضروری برای جلسه کنکور

- یازده وسیله مفید و ضروری روز کنکور خود را شب قبل حتما آماده کنید، این وسایل عبارتند از:
۱- کارت ورود به جلسه
۲- کارت ملی
۳- مداد سیاه نرم
۴- مداد پاک کن
۵- مداد تراش
۶- ساعت مچی (چون ممکن است در محل برگزاری آزمون ساعت نباشد و در مدیرین زمان خود دچار مشکل شوید)
۷- سنجاق برای نصب کارت ورود به جلسه به لباس خود
۸ - بطری آب
۹- دستمال پارچه ای (برای اینکه آن را دور بطری آب بپیچید تا روی برگه شما نریزد)
۱۰- دستمال کاغذی
۱۱- مواد قندی مثل خرما، کشمش و ...
و اما نکاتی برای موفقیت در روز کنکور
- توصیه می شود داوطلبان نیم ساعت قبل از زمان آغاز کنکور در محل آزمون حاضر شوند چرا که براساس پژوهش انجام شده ۵۰ درصد استرس ها از دیر رسیدن در سر جلسه امتحان نشأت می گیرد.
- روز آزمون با آرامش و اطمینان سر جلسه برید و مطمئن باشید نتیجه و رتبه شما دقیقا مطابق با تلاش های شماست. در طول جلسه تمرکز خود را کاملا حفظ کنید و فوق العاده در محاسبات و خواندن تمام تست ها دقت داشته باشید، در ضمن اگر برای حل تست ها بین گزینه ها شک داشتید هرگز تا به جواب قطعی نرسیدید گزینه ای را انتخاب نکنید. شانسی نزنید و ارزش سوالاتی که درست جواب داده اید را از بین نبرید.
- از آنجایی که معمولا در کنکور ارشد همانند کنکور سراسری رفتار نمی شود و داوطلبان دغدغه پاسخ دادن به تمام سوالات دروس را ندارند، توصیه می شود با این وجود همه سوالات را بخوانید تا مبادا سوال آسانی از دستتان برود.
۱۳ ترفند و نکته کاربردی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

- نکته بسیار مهم تر اینکه، اگر ترتیب درس های دفترچه کنکور را رعایت نکردید، یا اگر سؤالی را بدون پاسخ گذاشتید، در پاسخنامه هم شماره سؤال ها را کنترل کنید. چون علامت زدن اشتباه سؤال ها در برگه پاسخنامه یکی از اشتباهات رایج کنکور است که باعث می شود با همین اشکال کوچک تا انتهای پاسخنامه، جواب ها را اشتباه علامت بزنید. پس بهتر است هر از گاهی شماره سؤال پاسخنامه را با شماره سؤال دفترچه آزمون کنترل کنید.
- یکی از حالاتی که برای تعدادی از داوطلبان در ساعات قبل از برگزاری آزمون رخ می دهد احساس فراموشی مطالبی است که به خوبی فراگرفته اند. توجه کنید که این احساس کاذب و وقوع آن طبیعی است و معمولاً در همان دقایق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن از بین می رود، لذا به هیچ عنوان نگران استرس نباشید. استرسی اگر وجود داشته باشد فقط تا پخش دفترچه است و بعد از آن چنان درگیر سوالات می شوید که استرس یادتان می رود.
- در تنظیم وقت نه آنقدر وسواس به خرج دهید که هر لحظه به ساعت نگاه کنید و نه آقدر بی خیال شوید که آخر هر درس به ساعت نگاه کنید.
- در صرف نوشیدنی، خوراکی و تنقلاتی که همراه با خود به جلسه می برید، توجه کنید که پاسخنامه شما کثیف نشود چراکه برای هر داوطلب تنها یک پاسخنامه تهیه می شود و کثیفی و پارگی باعث می شود برگه شما تصحیح نشود و از دور رقابت حذف گردید.
۱۳ ترفند و نکته کاربردی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

افزودن نظر