توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1026468
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

بیماری پنهان که شما را تشنه می‌کند +علائم و روش‌های درمان دیابت بی‌مزه

بیماری پنهان که شما را تشنه می‌کند +علائم و روش‌های درمان دیابت بی‌مزه
دیابت بی‌مزه نوعی بیماری است که در آن کلیه‌ها نمی‌توانند آب را به شکل طبیعی نگه دارند و فرد دچار احساس عطش فراوان می‌شود.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، دیابت به بیماری جدی در قرن حاضر تبدیل شده است و تعدادی زیادی از انسان ها در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند؛ متاسفانه در کشور ما نیز در سال های گذشته آمار تعداد افراد مبتلا به بیماری دیابت افزایش داشته است و پیش بینی می شود این روند در سال های آینده روند صعودی طی کند.

دیابت بی مزه نوعی بیماری است که در آن کلیه ها نمی توانند آب را به شکل طبیعی نگه دارند؛ در دیابت بی مزه فرد دچار احساس عطش فراوان و دفع مکرر ادرار رقیق می شود که این علائم ارتباطی با دیابت شیرین ندارد؛ از هر ۲۰ ایرانی یک نفر به دیابت مبتلاست و نیمی از این تعداد نمی دانند که دیابت دارند، هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، جان خود را از دست می دهد، هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان به علت عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن، پای خود را از دست می دهد.

۲ نوع دیابت بی مزه وجود دارد که شامل دیابت بی مزه مرکزی و دیابت بی مزه کلیوی است؛ در نوع مرکزی (مغزی) بیماری به علت عدم تولید یا آزاد سازی هورمون ضد ادراری( ADH) ایجاد می شود؛ این هورمون در تغلیظ ادرار در کلیه ها دخالت دارد، بنابراین آسیب به هیپوفیز یا هیپوتالاموس در مغز مثابه علت آسیب به سر، ضربه به سر، عفونت های مغزی، علل ارثی، تومور های مغزی یا جراحی مغز در نواحی نزدیک به هیپوتالاموس یا هیپوفیز می تواند باعث بروز دیابت بی مزه شود.

شعبانی///


بیشتر بخوانید: دیابت "بی مزه" را بیشتر بشناسید!


از دیابت بی مزه چه می دانید؟

گاهی عوامل ناشناخته به سلول های هیپوتالاموس آسیب می زند و هورمون ضد ادراری تولید نمی کنند؛ به نظر می رسد تولید آنتی بادی بر علیه سلول های هیپوتالاموس در بروز این حالت نقش داشته باشد، بعضی از بیماران در دوران حاملگی دچار دیابت بی مزه می شوند؛ اما در صورتی که دیابت بی مزه به علت آسیب به سر ایجاد شده باشد ممکن است پس از گذشتن یک دوره کوتاه شرایط به حالت عادی برگردد.

مهری مهراد جراح و متخصص اورولوژی کلیه و مجاری ادرار و فوق تخصص مثانه در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دیابت بی مزه، اظهار کرد: در بیماری دیابت بی مزه قند خون بالا نیست و کسانی که دچار پرنوشی هستند به دیابت بی مزه مشکوک می شوند که در آنها حتما باید حجم ادرار اندازه گیری شود.

وی بیان کرد: حجم خون ناشتای افرادی که به دیابت بی مزه مبتلا هستند باید اندازه گیری شود؛ سیستم انسولین افرادی که به این نوع دیابت مبتلا می شوند ادرار زیادی تولید می کند، اما وزن مخصوص ادرار کم است؛ در این مواقع به بیمار هشدار می دهیم که دچار پرنوشی هستید و باید حتما به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

شعبانی///

این جراح و متخصص اورولوژی کلیه اظهار کرد: درمان دیابت بی مزه خاص است و بستگی به شرایط فرد دارد، در قدم اول باید غده پانکراس و میزان انسولین را بررسی کنیم؛ باید توجه داشت که دیابت شیرین نیز می تواند باعث افزایش دفع ادرار و تشنگی شود، اما همان طور که بیان شد یک بیماری مستقل از دیابت بی مزه است.


بیشتر بخوانید: علائمی که ابتلا به دیابت را نشان می دهد/ اینفوگرافی


علائم ابتلا به دیابت بی مزه

وی گفت: تشنگی زیاد، دفع مقدار زیادی ادرار رقیق و بدون رنگ، خشکی دست ها، یبوست و پرنوشی از علائم شایع در دیابت بی مزه است؛ علائم دیابت بی مزه در کودکان شامل گریه کردن آرام نشدنی یا بهانه گیری بدون توجیه، بی قراری، دفع مکرر ادرار، تشنگی شدید، تب شدید و پوست خشک، خیس بودن غیرمعمولی کهنه قنداق، تب، استفراغ یا اسهال، پوست خشک با اندام های انتهایی سرد، تأخیر رشد و کاهش وزن است که توصیه می شود پس از مشاهده علائم فوق حتما به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

شعبانی///

درمان دیابت از دید طب سنتی

منصور خرمی زاده متخصص طب سنتی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به درمان دیابت در طب سنتی اظهار کرد: دیابت اصولا به دلیل پرخوری ایجاد می شود؛ در این مواقع ممکن است برخی موارد بیش از حد در بدن جمع شود که اصولا بستگی به کمیت غذا خوردن دارد.

وی ادامه داد: برخی مواد باید در بدن جذب شوند اما ممکن است قابلیت دفع نداشته باشد و مجاری عبوری گردش خون را ببندد، با ادامه این وضعیت این احتمال وجود دارد که فرد به انواع بیماری ها همچون دیابت و فشار خون مبتلا شوند.

خرمی زاده بیان کرد: برخی مواد نمی تواند جذب سلول شود فرد دچار خواب رفتن پاها، سردی دست و پاها، اسهال و غیره می شود و ممکن است قند خون در آنها افزایش یابد؛ در قدم اول باید بیماری زمینه ای درمان شود به طور مثال اگر فرد دچار یبوست است باید آن را درمان کنیم.

شعبانی///


بیشتر بخوانید: تشخیص بیماری های پنهان با "تست ادرار" در خانه!


این متخصص طب سنتی افزود: به افراد توصیه می شود برای درمان دیابت باید کیفیت زندگی تغییر کند؛ اخلاط در بدن باعث غلیظ شدن خون می شود که در نتیجه گردش خون را متوقف می کند و بیماری های زیادی را به وجود خواهد آورد.

شعبانی///

برای درمان دیابت راه بروید

وی اظهار کرد: پیاده روی یکی دیگر از روش ها برای درمان دیابت است، همچنین خوب جویدن و به اندازه مصرف کردن غذا می تواند کیفیت زندگی را همواره افزایش دهد؛ برای برخی افراد داروهایی تجویز می کنیم که قند خون را کاهش دهد اما تا زمانی که بیماری زمینه ای درمان نشده باشد نمی توان دیابت را به طور کامل درمان کرد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1026468{/gallery}

افزودن نظر