ظرفیت پذیرش دانشجوی شهریه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی تهران کاهش می‌یابد

ظرفیت پذیرش دانشجوی شهریه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی تهران کاهش می‌یابد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به رویکرد دانشگاه در جذب دانشجویان بین‌المللی گفت: در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نباید دانشجوی شهریه پرداز داخلی پذیرش شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه گزارش پیشرفت برنامه چهارساله معاونت بین الملل دانشگاه و اساسنامه بنیاد حامیان دانشگاه برگزار شد.
در این نشست رامین کردی، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران به تشریح برنامه ها و اقدامات معاونت بین الملل دانشگاه پرداخت و بر هم افزایی حوزه های مختلف دانشگاه در توسعه امور بین الملل تاکید کرد.
وی با اشاره به فعالیت پردیس بین المللی دانشگاه در کیش و دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: با دانشکده ها تفاهم نامه هایی را به منظور توسعه فعالیت های بین المللی تدوین کردیم تا از ظرفیت آن ها در این عرصه استفاده کنیم.
کردی افزود: پس از مطالعات بسیار به این نتیجه رسیدیم که شبکه جهانی دانشگاه (TUMS Global Network) را ایجاد کنیم که هم اعضای هیئت علمی دانشگاه و هم اعضای هیئت علمی خارجی می توانند عضو آن شوند. وب سایت آن نیز طراحی شده است که پس از پایان اجرای آزمایشی و رفع اشکالات آن، به زودی اعلام عمومی می شود.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران بابیان اینکه شمار دانشجویان بین الملل دانشگاه طی یک سال گذشته افزایش یافته است؛ یادآور شد: در حال حاضر تعداد دانشجویان بین الملل دانشگاه به بیش از ۷۹۰ دانشجو از ۴۴ کشور افزایش یافته است.
وی با اشاره به سیاست دانشگاه در جذب دانشجویان پردیس بین الملل تصریح کرد: در حال حاضر شمار دانشجویان ایرانی پردیس بین الملل حدود ۹۰۰ نفر است. بر اساس سیاست های اتخاذ شده، باید تعداد دانشجویان خارجی را افزایش دهیم و نباید دانشجوی شهریه پرداز داخلی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جذب کنیم که در این راستا نیز اقدام کرده ایم.
کردی به تشریح برنامه های دانشگاه در زمینه برگزاری دوره های مشترک بین المللی پرداخت و افزود: به این منظور تفاهم نامه هایی را با دانشگاه های کشورهای مختلف امضا کردیم و دوره های متعددی را برگزار می کنیم. یکی از برنامه های معاونت بین الملل طراحی رشته های جدید و مورد نیاز کشورهای همسایه بود که در این مدت برنامه آموزشی ۹ رشته را طراحی و تصویب کردیم.
وی از ایجاد شعبه های خارج از دانشگاه خبر داد و تاکید کرد: مقدمات ایجاد شعبه سلیمانیه و کربلا عراق فراهم شده و در حال رایزنی برای ایجاد شعبه قطر هستیم.
همچنین در این نشست سید منصور گتمیری مسئول راه اندازی بنیاد حامیان دانشگاه، اساسنامه پیشنهادی بنیاد حامیان دانشگاه را تشریح کرد و گفت: قرار است این بنیاد باهدف جلب حمایت های خیرین نیک اندیش و بهره مندی از توانمندی های مادی و معنوی نخبگان، دانش آموختگان، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و… تشکیل شود.
همچنین عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نشت، گفت: بین المللی سازی باید در کل دانشگاه رخ دهد؛ با این رویکرد که تمامی گروه های آموزشی و اعضای هیئت علمی دانشگاه در سطوح مختلف بین المللی فکر و برنامه ریزی کنند.
رئیس دانشگاه با تأکید بر اصلاح مسیر بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: دانشگاه نمی تواند دو دانشکده پزشکی و دو دانشکده دندانپزشکی داشته باشد اما این اصلاحات یک شب و یک ساله صورت نمی گیرد و باید در طول زمان رخ دهد. معاونت بین الملل باید در جهتی حرکت کند که مسئولیت های حوزه بین الملل را با یک برنامه روشن و به دور از شتاب زدگی و تخریب اقدامات مؤثر گذشته، به دانشکده ها، گروه ها و زیرمجموعه دانشگاه واگذار کند.
کریمی با اشاره به رویکرد دانشگاه در جذب دانشجویان بین المللی عنوان کرد: در این دانشگاه با این قدمت و پیشینه ۱۷۰ ساله باید افکار بلند حاکم باشد؛ یکی از وظایف ما تربیت نیروی متخصص در رده های مختلف است لذا در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نباید دانشجوی شهریه پرداز پذیرش شود اما در رشته هایی که دوره آنها دو تا چهار سال است با توجه به نیاز کشور و ظرفیت دانشکده های پرستاری و پیراپزشکی می توان دانشجوی داخلی پذیرش کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پیشنهادهایی که در زمینه اساسنامه بنیاد حامیان دانشگاه مطرح شد؛ خاطر نشان کرد: برای راه ا ندازی بنیاد، اهداف بلند مدت را در نظر بگیرید و پیشنهادهایی را که در این جلسه مطرح شد در جلسات به صورت کارشناسی تر مورد بررسی قرار دهید.

افزودن نظر