۱۷۲ پایان‌نامه با موضوع تحریم در سال ۹۶ تدوین شده است

۱۷۲ پایان‌نامه با موضوع تحریم در سال ۹۶ تدوین شده است
تعداد ۸۷۲ پایان نامه و رساله در ۳۵ سال گذشته به موضوع تحریم پرداخته اند که ۱۷۲ مورد آن‌ها برای سال ۹۶ است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری ایران (ایرانداک)، بر پایه جستجوی کلید واژه تحریم، از تعداد ۸۷۲ پایان نامه و رساله شناسایی شده در این ۳۵ سال، ۱۷۲ پایان نامه در سال ۹۶ به موضوع تحریم پرداخته است.
سال آغازین این مدارک ۱۳۶۲ بوده است. شمار سالیانه این مدارک تا سال ۱۳۸۵، میانگین ۵.۱ مدرک بود، ولی در سال های بعد روند افزایشی یافت. از این تعداد، ۱۰۱ پیشنهاده (پروپوزال)، ۷۷۱ پایان نامه و رساله (پارسا) در سه مقطع کارشناسی ارشد (۸۱۶)، دکتری حرفه ای (۱) و دکتری تخصصی (۵۵) نوشته شده است.
گروه رشته های علوم سیاسی، مدیریت، حقوق، اقتصاد، مهندسی صنایع و الهیات پرکارترین ها در این زمینه اعلام شده است. در این میان، سهم دانشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی استان های تهران، یزد، قم، مازندران، و اصفهان در پژوهش های انجام شده مرتبط با تحریم بیشتر است.
همچنین دانشگاه های آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، علامه طباطبائی، تربیت مدرس، پیام نور استان تهران، یزد، خوارزمی و امام صادق (ع) پرکارترین دانشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی کشور در این زمینه هستند.
بر پایه سرفصل های امور سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ، فصل ها و برنامه های قانون بودجه کشور، پیشنهاده ها و پارسا های تحریم از دید موضوعی در ۱۱ دسته اقتصادی (۳۸۳)، سیاست خارجی (۱۶۶)، حقوقی و قضایی (۸۵)، علم، فناوری، و نوآوری (۷۱)، فرهنگ، هنر، رسانه و گردشگری (۵۲)، دفاعی و امنیتی (۳۵)، اجتماعی (۳۱)، خدمات عمومی (۲۱)، فناوری اطلاعات و ارتباطات (۱۳)، مسکن، عمران شهری و روستایی (۱۳) و محیط زیست (۲) جای دارد.

افزودن نظر