معتمدی: برنامه‌های اصلاح ساختاری در دانشگاه امیرکبیر پیگیری می‌شود

معتمدی: برنامه‌های اصلاح ساختاری در دانشگاه امیرکبیر پیگیری می‌شود
رییس دانشگاه امیرکبیر در شانزدهمین همایش مهندسی معدن گفت: با توجه به پیگیری اصلاحات ساختاری، هر دانشکده‌ای که حوزه مطالعاتی‌شان به یکدیگر نزدیک باشد، در قالب یک پردیس فعالیت می‌کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیداحمد معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر در شانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن با اشاره به همکاری ایمیدرو در زمینه همکاری با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، گفت: در این راستا تفاهم نامه ای میان ایمیدرو و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به امضا رسیده است و امیدواریم این تفاهم نامه زمینه ای برای همکاری های بیشتر باشد.

معتمدی با اشاره به سابقه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه های آموزشی و پژوهشی اظهار کرد: این دانشگاه دارای بیش از ۱۴ هزار دانشجو، ۱۸ دانشکده و ۴ واحد استانی است و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه فنی کشور به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه جز معدود دانشگاه های کشور است که رشته مهندسی معدن را راه اندازی کرده است، ادامه داد: این دانشکده پیشنهاد کرد که برای توسعه حوزه های مرتبط با معدن از دانشکده متالورژی جدا باشد که در آخرین جلسه هیات امنای دانشگاه، با این پیشنهاد موافقت و مجوز تفکیک این دو دانشکده صادر شد.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه جدایی رشته های مرتبط اقدام مطلوبی نیست، یادآور شد: از چند سال قبل اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار دادیم و دانشگاه را به سمت دانشگاه های نسل سوم هدایت کردیم.

به گفته وی بر اساس برنامه های اصلاح ساختاری دانشگاه، هر دانشکده ای که حوزه مطالعاتی آن ها نزدیک به یکدیگر بوده است، در قالب یک پردیس فعالیت خواهند کرد.

معتمدی با بیان اینکه در خارج از کشور به این روش School یا پردیس گفته می شود، که شامل چندین دانشکده است، خاطر نشان کرد: این برنامه از یک سال گذشته در دستور کار دانشگاه قرار دارد و پیاده سازی کامل این برنامه زمان بر است و امیدواریم تا ترم آینده این برنامه به طور کامل پیاده سازی شود.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در قالب این برنامه دانشکده های معدن، نفت و عمران به همراه یک پژوهشکده در چارچوب یک پردیس فعالیت خواهند کرد. این دانشکده ها به لحاظ آموزشی مستقل هستند، ولی همکاری های علمی آن ها با یکدیگر بیشتر خواهد شد.

معتمدی به جایگاه این دانشگاه در حوزه های علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین المللی اشاره کرد و گفت: دانشکده معدن این دانشگاه یکی از دانشکده های موفق محسوب می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه در ۴ رتبه بندی که مورد قبول وزارت علوم است، فعالیت دارد، گفت: از این ۴ رتبه بندی در ۳ رتبه بندی در میان دانشگاه های صنعتی کشور رتبه نخست و در یک رتبه بندی در جایگاه دوم قرار گرفته ایم. همچنین دانشگاه در رتبه بندی کیو اس در بخش ارجاعات جایگاه ۲۸ دنیا دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه در حوزه تولید مقالات از وضعیت خوبی برخوردار است و به صورت میانگین ۴.۲ مقاله به ازای هر استاد در دانشگاه تولید می شود که این آمار بسیار خوبی است.
در این همایش همچنین همایون کتیبه رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر هدف از برگزاری این همایش را بزرگداشت معدن و معدنکاران دانست و گفت: این همایش با حضور دست اندرکاران بخش های معدنی کشور، اساتید و دانشجویان برگزار شده تا از کسانی که چرخ اقتصاد کشور در بخش معدن را به گردش در آورده اند، تقدیر کنیم.

افزودن نظر