توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1009255

بهترین روش‌های جذب «ویتامین خورشید» +زمان مناسب دریافت ویتامین D

بهترین روش‌های جذب «ویتامین خورشید» +زمان مناسب دریافت ویتامین D
یکی از چالش‌های جذب ویتامین D چگونگی مواجهه ایمن با نور خورشید است، چرا که روش جذب این ویتامین می‌تواند آثار زیان‌باری در پی داشته باشد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، ویتامین D به عنوان ویتامین خورشید معرفی می شود چرا که پوست در مواجهه با اشعه آفتاب از کلسترول موجود در بدن ویتامین D می سازد، در واقع اشعه فرا بنفش خورشید به کلسترول موجود در سلول های پوستی می تابد و انرژی لازم برای سنتز ویتامین D را فراهم می کند.
این ویتامین نقش بسیاری در بدن ایفا می کند و برای سلامتی ضروری است. به عنوان مثال برای جذب کلسیم و فسفر که ۲ ماده معدنی مهم برای حفظ و تقویت استخوان هاست کاربرد دارد؛ به عبارت دیگر سطح پایین ویتامین D عواقبی از جمله افسردگی، ضعف عضلانی، سرطان، پوکی استخوان و مرگ را به دنبال دارد و این درحالی است که برخی از غذا ها مقدار قابل ملاحظه ای ویتامین D دارند که از جمله آنها می توان به روغن ماهی، زرده تخم مرغ و ساردین اشاره کرد.
اگرشخصی نتواند به اندازه کافی از نور آفتاب بهره بگیرد می تواند با استفاده از مکمل های غذایی همچون مصرف ۳ بار در روز روغن کبد ماهی، مقدار لازم ویتامین D روزانه را دریافت کند.
برای جذب طبیعی ویتامین D نکته مهم نفوذ اشعه فرابنفش خورشید از پنجره به داخل است و این درحالی است که بسیاری از مردم با وجودی که در کنار پنجره رو به آفتاب کار می کنند، اما از کمبود ویتامین D رنج می برند.
دولتیاری/

بهترین زمان جذب ویتامین D

میان روز به ویژه در روز های تابستانی بهترین زمان برای جذب اشعه خورشید است، هنگام ظهر خورشید در گرم ترین حالت خود قرار می گیرد و اشعه فرابنفش آن بسیار سوزاننده و حساس است، مطالعات بسیاری روی بدن نشان می دهد که هنگام ظهر بیشترین میزان ویتامین D در بدن ساخته می شود، اما مدت زمان مواجهه با خورشید باید کاهش یابد، در مطالعه دیگری دانشمندان دریافتند ۳۰ دقیقه مواجهه با خورشید در میانه روز در اسلو نروژ میزان نیاز به ویتامین D روزانه را تامین می کند و این درحالی است که مواجهه ۱۳ دقیقه ای با نور خورشید در انگلستان ۳ بار در هفته برای سلامتی مردم کافی است.
طبق تحقیقات انجام شده دوز روزانه مورد نیاز ویتامین D پانزده میلی گرم است و این میزان نه تنها در میانه روز بلکه در ساعت دیگری از شبانه روز هم می تواند در بدن ساخته شود، اما میان روز بهترین زمان برای تامین این نیاز بدن است علاوه بر آن مطالعه ای نشان داد که مواجهه با نور خورشید هنگام عصر خطرابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

تاثیر رنگ پوست بر تولید ویتامین D

رنگ پوست به وسیله رنگدانه های ملانین تعیین می شود، افرادی که رنگ تیره تری دارند نسبت به سایر افراد تعداد رنگدانه های ملانین آن ها بیشتر و تیره تر است و این موضوع باعث می شود تا پوست آن ها در مواجهه با اشعه اضافی آفتاب مقاومت داشته باشد و اشعه UV خورشید که باعث سوختگی و سرطان پوست می شود، دفع می شود.
وجود رنگدانه های ملانین بیشتر در افراد با پوست تیره موجب می شود تا آن ها برای تامین ویتامین D مدت زمان بیشتری را در مواجهه با نور خورشید قرار بگیرند و طبق برآورد ها این افراد به حدود ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت زمان برای تامین ویتامین D در بدن نیاز دارند که در مقایسه با افراد با پوست روشن مدت زمان بسیار زیادی است و یکی از معضلات تامین ویتامین D به شمار می رود.
دولتیاری/

راهکار هایی برای جذب ویتامین D برای ساکنان دور از خط استوا

مردمی که در نواحی دورتر از خط استوا زندگی می کنند به میزان کمتری از ویتامین D بهره می گیرند، در این مناطق اشعه خورشید به وسیله لایه اوزون جذب می شود بنابراین مردم به مدت زمان بیشتری برای تولید ویتامین D در بدن نیازمند هستند و این افراد در ۶ ماهه دوم سال به میزان بسیار کمتری می توانند ویتامین D در بدن ذخیره کنند به عنوان مثال افرادی که در آمریکا و کانادا زندگی می کنند در ماه های نوامبر تا فوریه برای تامین ویتامین D در بدن دچار چالش هستند؛ همچنین ساکنان نروژ این مشکل را در ماه های اکتبر تا مارس دارند.

آیا استفاده از ضد آفتاب ها بر تامین ویتامین D موثر است؟

برخی افراد برای جلوگیری از سوختگی و سرطان پوست از ضد آفتاب ها استفاده می کنند؛ این ضد آفتاب ها حاوی مواد شیمیایی هستند که در انعکاس، جذب و پراکنده شدن اشعه خورشید اثرگذار است، با وجودی که اشعه فرابنفش (UVB) برای ساخت ویتامین D در بدن موثر است، اما ضد آفتاب ها از این فرایند جلوگیری می کنند؛ در واقع برخی مطالعات نشان می دهد که SPF30 یا کمتر برای تولید ویتامین D در بدن تاثیر گذار هستند. اگر چه برخی مطالعات بر این باور هستند که استفاده از ضد آفتاب ها تاثیر بسیار جزئی بر سطح جذب ویتامین D دارند.
دولتیاری/

خطرات برخورد اشعه شدید خورشید به بدن

با وجودی که اشعه خورشید برای تولید ویتامین D بسیار موثر است، اما می تواند خطراتی هم در پی داشته باشد از جمله این خطرات می توان به آفتاب سوختگی، آسیب به چشم ها، پیری پوست، سرطان، تغییر در رنگ پوست و گرما زدگی اشاره کرد که با توجه به این عوارض توصیه می شود تا بعد از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه که بدون هرگونه محافظی در برابر نور خورشید قرار گرفتید از ضد آفتاب ها استفاده کنید؛ تا از عواقب خطرناک اشعه خورشید در امان باشید، متخصصان پیشنهاد می کنند هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار از ضد آفتاب ها برای محافظت در برابر نور خورشید استفاده شود.
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1009255{/gallery}

افزودن نظر