توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1008749
داغ‌ترین اخبار سلامت در هفته گذشته؛

از ماجرای وجود امضاهای طلایی تا ساخت نخستین سانتریفیوژ بانک‌خون ایرانی

از ماجرای وجود امضاهای طلایی تا ساخت نخستین سانتریفیوژ بانک‌خون ایرانی
در این بسته خبری به مرور مهمترین اخبار حوزه سلامت در هفته گذشته می‌پردازیم.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، نمکی افزود: در آینده نزدیک به هیچ عنوان شاهد این مسائل و مشکلات در سازمان غذا و دارو نخواهیم بود.مهدی پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو در مورد رانت در سازمان غذا و دارو، گفت: در سازمان رانت وجود ندارد بلکه در برخی موارد عدم شفافیت را داریم.رئیس سازمان غذا و دارو افزود: امروزه تمامی امضاهای سازمان توسط کمیسیون ها و کمیته ها انجام می شود و در واقع دست یک نفر نیست و کمیسیون ها و کمیته ها باید برای صدور مجوز ورود کالاها تصمیم گیری کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوزه بهداشت و درمان در هفته گذشته با رویداد هایی متعدد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از آنها می پردازیم.

ناگفته های وزیر سابق بهداشت پس از ماجرای برگزار نشدن تودیع و معارفه اش +فیلم

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت در همایش خیرین سلامت پشت تریبون قرار گرفت و برای اولین بار به بیان ناگفته هایی پس از برگزار نشدن تودیع و معارفه خود پرداخت.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: به من گفتند که در مجمع خیرین افطاری است قرار است تجلیلی از من شود که البته برای تجلیل گفتم لایق نیستم؛ در عین حال پرسیدم که فقط خیرین هستند و پاسخ دادند که فقط آنها حضور دارند.

وی ادامه داد: با کمال افتخار پذیرفتم و البته راضی نبودم وقت خیرین سلامت گرفته شود و از حضور همگی و هیئت مدیره تشکر می کنم.

وزیر سابق بهداشت گفت: این برنامه فرصتی شد تا بعد از چندماهی از رفتنم که باید وظیفه ام را نسبت به افرادی که در طول دوران

مسئولیت کمک و حمایت کردند، ادا می کردم؛ افرادی که در طول چندسال گذشته عاشقانه خدمت کردندهمچنین مجموعه هایی که وزارت بهداشت را حمایت کردند و با نیت خاص و صادقانه به مردم و به ویژه محرومان برای خدمت به کشور کارنامه ای رقم زدند که به نظر می رسد مقبول مردم است و امیدوارم مقبول خداوند هم باشد.

مصادیق رانت و امضای طلایی در سازمان غذا و دارو از زبان مدیر اسبق دارو

عباس کبریایی زاده نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانیدرباره برخی مصادیق رانت و امضا های طلایی در سازمان غذا و دارو اظهار کرد: اگر بخواهیم در مورد شکل گیری امضا های طلایی در سازمان غذا و دارو بحث کنیم می توان گفت، این احتمال وجود دارد که امضا های طلایی در کمیسیون ساخت و ورود، قیمت و داروخانه های سازمان غذا و دارو شکل بگیرد، باید توجه داشت که همه افراد در این کمیسیون ها را وزیر بهداشت منصوب می کند.

این مدیر کل اسبق نظارت بر امور دارو سازمان غذا و دارو تصریح کرد: من به عنوان کسی که مسئولیتی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داشتم اذعان می کنم که بدنه کارشناسی سازمان غذا و دارو از سالم ترین بدنه ها در سیستم وزارت بهداشت است.

کبریایی زاده به برخی مصادیق رانت در سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما در صنعت داروسازی برخی تولیدنما داریم که بخشی از محصولات خود را به صورت نیمه ساخته وارد کشور و پس از آن به اسم تولید داخل وارد بازار می کنند که امیدواریم مسئولان سازمان غذا و دارو تلاش کنند تا از ورود محصولات دارویی تولیدنما یا مشابه تولید داخل جلوگیری شود.

جزئیات بیمه شدن زندانیان و خانواده هایشان/ ارائه خدمات بیمه ای با استعلام الکترونیکی

داوود حاجی قاسمعلی مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: زندانیان و خانواده آن ها تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند. البته از سال ها پیش زندانیان تحت پوشش بیمه بودند، ولی بودجه ای برای این موضوع در نظر گرفته نشده بود که امسال در ردیف بودجه ای سازمان بیمه سلامت، مبلغی برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

حاجی قاسمعلی درباره پوشش بیمه سلامت برای زندانیان و خانواده آن ها افزود: در گذشته در قالب قرارداد ۲ طرفه بین بیمه سلامت و اداره کل زندان ها، زندانیان تحت پوشش بیمه سلامت بودند و قرار بر این است که تمام امور مربوط به بیمه سلامت زندانیان را به صورت الکترونیکی انجام دهیم و استفاده از کاغذ در این رابطه حذف شود. یعنی بعد از مراجعه زندانی به مراکز درمانی، از بانک اطلاعات زندان ها استعلام می شود و سپس خدمات سلامت را به زندانی یا خانواده آن ها ارائه می دهند.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه در حال حاضر، بیشتر خدمات سرپایی در داخل زندان ها ارائه می شود و این موارد خارج از تعهد بیمه سلامت است، گفت: موارد سرپایی و بستری که در خارج از زندان ها و در مراکز درمانی ارائه می شود را تحت پوشش بیمه سلامت قرار می دهیم و اکثر خانواده زندانی ها یا در حال حاضر تحت پوشش بیمه سلامت هستند یا قبلا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بودند که پس از انتقال بیمه شدگان کمیته امداد به بیمه سلامت، تحت پوشش قرار گرفتند و فقط تعداد اندکی از خانواده زندانی ها در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند. این افراد در قالب صندوق سایر اقشار بیمه سلامت تحت پوشش قرار می گیرند.

جزئیات ساخت نخستین سانتریفیوژ بانک خون ایرانی

علی اکبر پورفتح الله رئیس سازمان انتقال خون کشور اظهار کرد: سازمان انتقال خون در راستای تولید سانتریفیوژ با سازمان انرژی اتمی تفاهم نامه ای امضا کرده است.

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون در سالیان گذشته قدم هایی خوب در زمینه تولید ملزومات مورد نیاز خون انجام داده است و در حال حاضر بیش از ۱۴ شرکت در بخش خصوصی ملزومات مورد نیاز سازمان انتقال خون مانند سیستم های خون گیری و کیسه های خون را تولید می کنند.

پور فتح الله تاکید کرد: با توجه به توانمندی های سازمان انرژی اتمی در زمینه تولید سانتریفیوژ های شرکت ملی نفت و انستیتو پاستور تصمیم گرفته شد در راستای تولید سانتریفیوژ خود با کیفیت بالا و قابل قبول قراردادی با سازمان انرژی اتمی امضا شود.

نقض آشکار حقوق بین الملل در کمک رسانی به سیل زدگان از سوی آمریکا

علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در اعتراض به نقض آشکار حقوق بین الملل درخصوص کمک رسانی به سیل زدگان کشور و اقدامات غیرانسانی دولت آمریکا در زمینه اعمال محدودیت های تامین دارو و تجهیزات پزشکی، به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نامه ای ارسال کرد.

مرندی، در این نامه، با اشاره به مکاتبات قبلی، مبنی بر تحریم های ظالمانه دولت جنایتکار آمریکا بر مردم کشور عزیز ما که محدودیت ها و مشکلاتی را در تامین دارو ها و تجهیزات پزشکی حیاتی ایجاد کرده است، خطاب به دبیرکل محترم سازمان ملل متحد، اظهار کرد: متاسفانه شاهد اقدام غیر انسانی دیگری از دولت آمریکا و برخی کشور های وابسته غربی هستیم که برخلاف ابتدایی ترین حقوق بین الملل مانع رساندن کمک های مالی بین المللی به سیل زدگان عزیز کشورمان شده اند.

آمادگی بیش از ۹۰۰ بیمارستان برای ارائه خدمات به مبتلایان به فشار خون/ ۱۷ خرداد، آغاز فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون، ضمن تاکید بر لزوم آموزش و شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا برای پیشگیری از عوارض ناشی از این بیماری به عنوان اهداف اصلی این پویش ملی، اظهار کرد: فاز اول بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه با هدف اطلاع رسانی و آموزش آغاز شده و فاز اجرایی آن از ۱۷ خردادماه سال جاری، عملیاتی خواهد شد.
وی افزود: دستورالعمل اجرایی این پویش ابلاغ شده است و براساس آن تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور، موظف به شناسایی و ارائه لیستی از مراکز آماده ارائه خدمت و افراد کلیدی به عنوان نماینده دانشگاه شده اند.
جان بابایی با بیان اینکه تمامی بیمارستان های کشور در اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند، تصریح کرد: بیش از ۹۰۰ بیمارستان آماده ارائه خدمات تخصصی تر در سطوح ۲ و ۳ به بیماران شناسایی شده در این طرح هستند.

صدور ۴ میلیون کارت اهدای عضو در کشور/ ایران سرآمد پیوند عضو در جهان

نوبخت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس صبح امروز در مراسم روز ملی اهدای عضو که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: اولین عمل پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفت و امروزه این کار در کشور پیشرفت قبل ملاحظه ای داشته است.
وی ادامه داد: قبل از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، ۱۸ نفر از بیماران دیالیزی فوت کرده بودند که با این فتوا جان بسیاری از بیماران تا به امروز نجات پیدا کرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: استاد فاضل زمانی که متوجه شدند تصویب قانون اهدای عضو از فرد دچار مرگ مغزی مدت ها به طول می انجامد، این مسئله را به مقام معظم رهبری بازگو کردند که پس از مطرح شدن جریان، مسئله اهدای عضو از بیماران دچار مرگ مغزی به سرعت برطرف شد.
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ماجرای رانت و امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در گذشته روالی در سازمان غذا و دارو وجود داشت که در نوبت ها، صدور پروانه ها و مجوزها عدالت رعایت نمی شد و گلایه هایی در این زمینه وجود داشت که از دکتر پیرصالحی خواستیم این مشکل برطرف شود و در حال حاضر بسیاری از این مسائل از بین رفته است.

نمکی افزود: در آینده نزدیک به هیچ عنوان شاهد این مسائل و مشکلات در سازمان غذا و دارو نخواهیم بود.

وی درباره ماجرای دکتر عبده زاده که در سمت مدیرکلی دارو سازمان غذا و دارو فعالیت می کرد، گفت: دکتر عبده زاده جزء افرادی نبود که در این زمینه در سازمان غذا و دارو ایجاد مشکل کند و فردی بسیار بی حاشیه است، اما چون در بخش خصوصی سهام داشت و قرار بر این بود که افراد شاغل در سازمان غذا و دارو، در بخش خصوصی سهام دار نباشند، خودش ترجیح داد که دست ما را برای تصمیم گیری باز بگذارد تا انتخاب کنیم.

نمکی ادامه داد: دکتر عبده زاده حتی این موضوع را در زمان ریاست دکتر اصغری هم مطرح کرده است و صادقانه بحث سهام داری در صنایع را بیان کرده بود، البته هنوز با استعفای وی موافقت نشده است و احتمال همکاری با دکتر عبده زاده در سازمان غذا و دارو وجود دارد و ادامه همکاری منتفی نیست.

اولین واکنش پیرصالحی به رانت و امضای طلایی در سازمان غذا و دارو

مهدی پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو در مورد رانت در سازمان غذا و دارو، گفت: در سازمان رانت وجود ندارد بلکه در برخی موارد عدم شفافیت را داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: امروزه تمامی امضاهای سازمان توسط کمیسیون ها و کمیته ها انجام می شود و در واقع دست یک نفر نیست و کمیسیون ها و کمیته ها باید برای صدور مجوز ورود کالاها تصمیم گیری کنند.

وی با بیان اینکه نبود شفافیت های بیرونی به برخی سوء تفاهمات دامن می زند، تصریح کرد: برای برطرف کردن این سوء تفاهم ها نسبت به شروع فرآیندی که وزیر بهداشت دستور دادند یعنی بررسی عملکرد گذشته و شفافیت آینده اقدام کردیم.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1008749{/gallery}

افزودن نظر