توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1008361
شفیعیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

وجود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه‌ای در کشور/ ژن درمانی اصلی‌ترین روش درمان بیماری ای بی

وجود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه‌ای در کشور/ ژن درمانی اصلی‌ترین روش درمان بیماری ای بی
سرپرست گروه پوست پژوهشگاه رویان گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ مورد بیماری پروانه‌ای در کشور وجود دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، سعید شفیعیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان و سرپرست گروه پوست پژوهشگاه رویان و متخصص پوست و مو رویان در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بیماری پروانه ای (EB) اظهار کرد: تلاش های صورت گرفته در پژوهشگاه رویان درخصوص بیماران پروانه ای شامل ضایعات زخم های قابل بهبود و چسبندگی دست ها بوده است؛ در برخی از این بیماران دست ها دچار چسبندگی و جمع می شوند و حرکت آن ها از بین می رود.

شفیعیان افزود: در درمان بیماری پروانه ای نمونه هایی شامل پرده جنینی و سلول را آماده می کنیم؛ این سلول می تواند از اقوام درجه یک یا فرد غیر خویشاوند باشد که هر کدام مزایای خاص خود را دارد و این پروژه به طور معمول با همکاری جراح پلاستیک انجام می شود؛ در بیمارانی هم که دچار سوختگی هستند از پرده جنینی به همراه سلول استفاده می شود و از سلول غیر خویشاوند استفاده می شود.

وجود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه ای در کشور/ ژن درمانی اصلی ترین روش درمان بیماری پروانه ای


بیشتر بخوانید: موفقیت در ترمیم زخم؛ جرقه امید برای درمان بیماران پروانه ای


بیماری پروانه ای به صورت ارثی و ژنتیکی رخ می دهد

وی ادامه داد: اگر سوختگی درجه کمی داشته باشد نتیجه درمان بیماری بهتر خواهد بود؛ بیماری پروانه ای به صورت ارثی و ژنتیکی رخ می دهد و به طور معمول از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و ممکن است پدر و مادر به این بیماری مبتلا نباشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان بیان کرد: این بیماری انواع متفاوتی دارد که در نوع شدید آن زخم ایجاد نمی شود و به راحتی بهبود نمی یابد؛ این بیماری فرم عضو و کارکرد را به هم می زند برای مثال چشم را جمع می کند، کار دستگاه گوارش را مختل می کند و به همین ترتیب مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می کند و فرد دچار چسبندگی های مختلف می شود.

وجود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه ای در کشور/ ژن درمانی اصلی ترین روش درمان بیماری پروانه ای

حدود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه ای در کشور وجود دارد

وی با اشاره به اینکه عفونت مکرر باعث کوتاه شدن عمر بیماران پروانه ای می شود، گفت: این بیماران به دلیل عفونت های مکرر مجبور هستند در بیمارستان بستری باشند و در حال حاضر حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ مورد بیماری پروانه ای در کشور وجود دارد.


بیشتر بخوانید: غده کوچک پروانه ای در بدن نشان از چه بیماری دارد؟/ اگر بیش از حد عرق می کنید گوش به زنگ باشید


سرپرست گروه پوست پژوهشگاه رویان با بیان اینکه بیماری پروانه ای جز بیماری های شدید به شمار می روند، گفت: این بیماری کمتر مورد درمان قرار می گیرد و با پیوند تنها تعداد جراحی ها کاهش می یابد؛ روش اصلی درمان این بیماری ژن درمانی بوده و به صورت کلی می توان گفت درمان قطعی برای این بیماری گزارش نشده است.

وی اظهار کرد: درمان بیماری پروانه ای کار تیمی بسیار بزرگی می طلبد و باید بتوان از متخصصین پوست، ویروس شناس و جنین شناس استفاده کرد؛ بزرگترین کار ژن درمانی بیماران EB است.

سرطان پوست

شفیعیان درباره سرطان پوست، گفت: برای درمان سرطان پوست نیاز به جمع آوری اطلاعات و نتایج طولانی مدت است و روی ژن های مربوط به شدیدترین سرطان به نام ملانوم تحقیق می شود؛ سرطان پوست می تواند جنبه وراثتی داشته باشد همچنین مواد سرطان زا، نور آفتاب و عوامل خیلی جزئی تری باعث بروز این بیماری می شوند.

وی تشریح کرد: سرطان پوست جزو سرطان هایی است که اگر درمان نشود می تواند کشنده باشد؛ ایمونوتراپی و ژن تراپی از روش های درمانی سرطان پوست است، اما هنوز به طور کامل نتوانستیم این بیماری را درمان کنیم و نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتری دارد.

وجود ۴۰۰ مورد بیماری پروانه ای در کشور/ ژن درمانی اصلی ترین روش درمان بیماری پروانه ای


بیشتر بخوانید: پسوریازیس و علائم آن را بشناسید


سرپرست گروه پوست پژوهشگاه رویان درباره بیماری پسوریازیس، گفت: در حال حاضر برای درمان بیماری پسوریازیس از روش سلولی و ایمونوتراپی استفاده می کنیم و در فاز انسانی آن هستیم؛ پسوریازیس به طور معمول به صورت ژنتیکی رخ می دهد و بیشترین ارتباطات آن با ژن است؛ در این بیماری لکه های قرمز با یا بدون خارش با پوست ریزی زیاد در ناحیه مختلف در ناحیه سر، صورت، اندام ها می توانند دیده شود و در نهایت می تواند کل بدن را درگیر کند.

شفیعیان با بیان اینکه درمان موثری برای پسوریازیس وجود ندارد، گفت: بیشتر درمان ها موقتی است و در جهت کنترل بیماری انجام می شود و در سطح کل جامعه یک تا سه درصد به این بیماری درگیر هستند که شیوع بالایی دارد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1008361{/gallery}

افزودن نظر