توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1007996
حکمتیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

شناسایی یکی از انواع بروز سرطان‌‎‌ها در کودکان

شناسایی یکی از انواع بروز سرطان‌‎‌ها در کودکان
یک متخصص رادیولوژی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده نامناسب از اشعه ایکس یکی از علل بروز سرطان‌ها در کودکان است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

علی حکمتیان متخصص رادیولوژی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عوارض استفاده از رادیولوژی اظهار کرد: بنیان علم رادیولوژی اشعه ایکس بود و در زمان شروع با عنوان اشعه ایکس شناخته می شد، زیرا ماهیت مشخصی نداشت و فرآیند ایجاد آن را نمی شناختند؛ امروزه با وجود اینکه جواب این سوالات پیدا شده، اما به پاس قدردانی از گذشتگان کماکان این علم را اشعه ایکس می نامند.
وی ادامه داد: علم رادیولوژی یکی از بروزترین دانش های پزشکی در کشور است و استفاده از اشعه ایکس به طور مداوم در حال افزایش است؛ این اشعه در حال حاضر با استفاده در رادیولوژی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی و غیره کمک زیادی به تشخیص بیماری ها کرده است.
حکمتیان تصریح کرد: یکی از نکات بسیار مهم درباره کار با اشعه ایکس احتیاط و استفاده کنترل شده از آن است؛ محل و مقدار استفاده از اشعه ایکس اهمیت زیادی در علوم پزشکی دارد چرا که استفاده بیش از حد معمول و بدون دقت باعث ایجاد عوارض ناخوشایندی می شود.
محبی/

این متخصص رادیولوژی گفت: سال ۲۰۱۵ یکی از مقالات معتبر بین المللی ثابت می کرد علت ۲ درصد از سرطان های کودکان، که رقمی بزرگ محسوب می شود، استفاده نامناسب از اشعه ایکس است؛ اختلالی که از استفاده نامناسب و بی دقتی در به کار بردن اشعه ایکس نشات می گیرد، اعداد و ارقامی که نگرانی زیادی در پزشکان ایجاد می کرد.

تاسیس بخش اصول حفاظت در برابر اشعه ایکس

وی اظهار کرد: در کشور ما هم تعداد زیادی از استفاده کنندگان اشعه ایکس را کودکان تشکیل می دهند پس دانشگاه های علوم پزشکی کشور و سازمان انرژی اتمی به تاسیس بخشی به نام اصول حفاظت در برابر اشعه اقدام کردند.
حکمتیان ادامه داد: این بخش با برگزاری کلاس های متعددی برای متخصصان رادیولوژی و سایر رشته های مرتبط سعی کرد تا رادیولوژیست های جوان و کارشناسان این حوزه در زمینه حفاظت در برابر اشعه بهتر عمل کنند.
محبی/
این متخصص رادیولوژی گفت: حفاظت در برابر اشعه از اهمیت بسیاری برخوردار است و امیدوار هستیم با ادامه پیدا کردن اقدامات ذکر شده و بهبود آموزش در سطح کشور شاهد کاهش تلفات و آثار ناخوشایند ناشی از استفاده نامناسب از اشعه ایکس باشیم.
وی افزود: در حال حاضر در بسیاری از مراکز این نکات در حد لازم اجرایی نمی شود و بحث حفاظت در برابر اشعه نیاز به پیگیری بیشتر دارد؛ اجرایی نشدن این نکات ممکن است خطرات بسیاری برای فرد بیمار به همراه داشته باشد.
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1007996{/gallery}

افزودن نظر