خاتمی: تجربه برجام نشان داد مذاکره برای آمریکا سکوی سلطه‌گری است/ آمریکائی‌ها بدنبال محدود کردن اقتدار موشکی و عمق راهبرد نظام هستند

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: آمریکا قطعا به دنبال این نیست که در خصوص مسایل پیش پا افتاده سخن بگوید، بلکه می‌خواهد اقتدار موشکی ایران و عمق راهبردی نظام اسلامی را در منطقه محدود کند.

سیداحمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص بخش مهمی از سخنان مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران نظام و در مراسم افطاری که شب گذشته برگزار شد، با محوریت مذاکره با آمریکا گفت:مقام معظم رهبری در رهنمودهایشان بر این نکته تاکید کردند که مذاکره یعنی تعامل و بده بستان؛ آن ها که پیشنهاد مذاکره می دهند به دنبال آن هستند که چیزی را بگیرند و به اصطلاح چیزی بدهند. سخن این است که چه چیز را می خواهند از ایران بگیرند؟

*آمریکائی ها به دنبال محدود کردن اقتدار موشکی و عمق راهبرد نظام اسلامی در منطقه هستند
وی ادامه داد: نکته بدیهی آن است که طرف مذاکره کننده یعنی آمریکا قطعا به دنبال این نیست که در خصوص مسایل پیش پا افتاده سخن بگوید، بلکه می خواهد اقتدار موشکی ایران و عمق راهبردی نظام اسلامی را در منطقه محدود کند.

*هیچ عقل سلیمی اجازه آسیب دیدن نقاط قوت نظام را نمی دهد
خاتمی با اشاره به اینکه طرف مذاکره کننده در پی تضعیف قوت نظام جمهوری اسلامی است، یادآور شد: بنابراین دلیلی برای مذاکره وجود ندارد و هیچ عقل سلیمی اجازه نمی دهد که نقاط قوت نظام آسیب ببیند بر این اساس مذاکره در شرایط فعلی به هیچ وجه معقول نیست.

*مذاکره با حاکمانی آمریکائی که بوئی از خردورزی نبردند،جایگاهی ندارد
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در خصوص دلایل معقول نبودن مذاکره با امریکایی ها گفت: حتی اگر حاکمان آمریکا غیر از حاکمان فعلی بودند این مذاکره جایگاهی نداشت تا چه رسد به حاکمان کنونی آمریکا که ذره ای از خردورزی بو نبرده اند و به ارزش های انسانی پایبند نیستند.
امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه سردمداران فعلی ایالات متحده تنها چیزی که می شناسند قدرت است، تصریح کرد: گرچه حاکمان قبلی آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند و خدای آن ها هم قدرت و سلطه گری بود، اما این روش و رویه را هیچ گاه علنی اظهار نمی کردند، اما حاکمان نابخرد کنونی آمریکا این موضوع را به زبان می آورند، لذا مذاکره در شرایط کنونی به فرموده مقام معظم رهبری سم مضاعف است.

*تجربه برجام نشان داد مذاکره برای آمریکا سکوی سلطه گری است؛ براساس تحلیل رهبری نفی مذاکره کاملا خردورزانه است
وی با اشاره به مذاکره صورت گرفته با موضوع برجام گفت: تجربه برجام به خوبی نشان داد که مذاکره برای آمریکایی ها در حقیقت سکوی سلطه گری است و دلیل آن هم نقض عهد مکرر آنهاست.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطرنشان کرد: اصولا آمریکایی ها فقط سلطه می خواهند و آنگاه که به آن نمی رسند نقض عهد می کنند. بر اساس این تحلیل از مقام معظم رهبری نفی مذاکره کاملا خردورزانه ومعقول است.

افزودن نظر