چالش ها و راهکارهای پیروزی در جنگ اراده ها

چالش ها و راهکارهای پیروزی در جنگ اراده ها
جنگ اراده ها توصیف رهبر معظم انقلاب از شرایط کنونی روابط ایران و آمریکاست. کاخ سفید از یک سو با دستکش مخملین و مسموم مذاکره و از سوی دیگر با مشت آهنین تحریم به جنگ با اراده ایران آمده است و رهبری رمز پیروزی را اعتماد به جوانان و خودکفایی می دانند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، سران قوا، مسوولان و کارگزاران نظام، جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف، نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شامگاه سه شنبه 24 اردیبهشت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.


سخنان رهبر انقلاب اسلامی و نیز رییس جمهوری به دلیل اهمیت زمانی و روشنگری درباره آینده سیاست های داخلی و خارجی کشور مورد توجه بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی و تحلیل گران سیاسی قرار گرفت.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار ضمن یادآوری برخی مشکلات کشور و ضرورت رسیدگی به آن از سوی مسوولان، دلایل عدم تمایل ایران برای مذاکره با دولت جدید آمریکا را تشریح کردند.
ایشان در این دیدار ضمن برشمردن اهداف واقعی دشمن در بحث مذاکره، راهکارهای مقابله با زیاده خواهی های آمریکا را بر شمردند.
**چرا مذاکره سم است؟
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با روسای قوا و مسوولان کشوری درباره موضوع مذاکره با آمریکا تاکید کردند: «مذاکره با دولت کنونی آمریکا سمّ مضاعف است.»
آمریکا دستکم در یک سال گذشته نشان داده است که طرف قابل اعتمادی در مذاکره نیست و این موضوع هم تنها اختصاص به ایران ندارد. این سابقه بدعهدی کاخ سفید و خروج یک جانبه از تعهدات جهانی برای هر میز مذاکره ای سم است و برای میز مذاکره با ایران هم به دلیل تجربه برجام سم مضاعف.
بخش دیگری از دلایل سمی بودن مذاکره با آمریکا می تواند رفتار متناقض کاخ سفید باشد. تاجر کاخ سفید از یک سو ناوهای خود را به خلیج فارس گسیل می کند، تحریم های ایران را به شدیدترین میزان افزایش می دهد و از سوی دیگر پیشنهاد مذاکره از تریبون های مختلف ارائه می کند. چنین موضعی باور قسم مذاکره با وجود دُم تحریم ها و جنگ طلبی ها را برای ایران ناممکن می کند.
بُعد دیگر سمی بودن مذاکره با آمریکا را می توان در کره شمالی به وضوح مشاهده کرد. مذاکره «کیم جون اون» رهبر کره شمالی با ترامپ در یک سال گذشته هیاهو و جنجال بسیاری به پا کرد و با فروکش کردن این هیاهو مشخص شد که این مذاکره هم نتوانسته گرهی از مشکلات پیونگ یانگ و واشنگتن باز کند.
موضوع دیگری که رهبر انقلاب اسلامی در تبیین سمی بودن مذاکره با آمریکا مورد توجه قرار دادند هدف گیری نقاط قوت ایران در پیشنهادات مذاکره اعلامی از سوی آمریکاست. موضوعاتی مانند توان موشکی یا عمق استراتژیک و راهبردی ایران یا حمایت از گروه های مقاومت در منطقه از جمله این نقاط قوت هستند که آمریکا در هر مذاکره ای محدودسازی آنها را شرط مذاکره عنوان می کند و هر مذاکره ای با پیش شرط محدودیت و اصرار برای صرف نظر کردن از منافع، مذاکره ای سمی خواهد بود.
**مشکلات کشور در کلام رهبر و رییس جمهوری
بخش مهم دیگری از سخنان رهبر انقلاب و رییس جمهوری درباره مشکلات داخلی بود. طمع دشمنان به دلیل افزایش مشکلات معیشتی، نکته قابل تاملی بود که رهبری درباره آن هشدار دادند و تاکید کردند: «مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه‌ اقتصادی علاوه بر این که به اعتبار هر کشوری لطمه وارد می کند، به دلیل آن که مردم و طبقات ضعیف تحت فشار قرار می گیرند، زمینه‌ساز طمع دشمن نیز می شود.»
افزایش مشکلات معیشتی مردم که ناشی از گرانی و برخی بی قانونی های داخلی است، سبب بهره برداری زیاده خواهان شده و جنگ روانی گسترده ای را به منظور ناامید سازی مردم از عملکرد نظام جمهوری اسلامی آغاز کرده است.
هیاهوی ایجاد شده در صورتی که با هوشیاری مردم و مسوولان همراه نشود، می تواند دشمنان را به توهم تضعیف کشور بیاندازد و طمع آنان را به منافع ایران برانگیزاند.
موضوع مهم دیگری که در دیدار شب گذشته رهبر انقلاب اسلامی با مسوولان نظام از زبان رییس جمهوری گفته شد، سختی های پیش روی اقتصاد با کاهش صادرات نفت است. هم رییس دولت و هم مسوولان حاضر در جلسه بر آن وقوف کامل دارند.
ایران امروز در کنار دشمن فرامنطقه ای خود، درگیر کینه های سیاسی و تاریخی برخی حاشیه نشین های خلیج فارس است. پترودلارهای شیوخ منطقه که رهبر معظم انقلاب درباره آن از اصطلاح «ثروت قارون» استفاده کردند، می تواند ایران هراسی در منطقه را افزایش دهد.
«وابستگی به نفت و خام فروشی»، «مداخلات غیر لازم دستگاه های حکومتی در مسائل اقتصادی و عدم اجرای مناسب سیاست های اصل 44» و «تخریب فضای کسب و کار و قوانین دست و پا گیر» هم مهم ترین چالش های اقتصادی ایران از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه ای هستند که ایشان در جلسه شب گذشته به آنها اشاره کردند.
**راهکارهای عملی برای عبور از شرایط کنونی
ارائه راهکارهای عملی برای اصلاح چالش های موجود بخش دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب با سران قوا و مسوولان لشکری و کشوری بود.
ایشان تحقق امور زیربنایی و ساختاری را نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی همراه با اشراف میدانی بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختیار خودمان دانستند.
حضرت آیت الله خامنه ای، خودکفایی را سرفصل راهکارهای مورد نیاز برای اصلاح امور به ویژه در حوزه اقتصادی دانستند. موضوعی که با توجه به کاهش صادرات نفت می تواند وابستگی اقتصاد ایران به کالاهای خارجی را کاهش داده و تولید داخلی تقویت کند.
بخش دیگر و مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی در ارائه راهکارهای بهبود شرایط به موضوع «اعتماد به جوانان» اختصاص داشت. بحثی که حضرت آیت الله خامنه ای پیش از این هم بارها ضرورت آن را به مسوولان خاطر نشان کرده بودند این بار هم مورد تاکید قرار گرفت.
ایشان در این زمینه بیان کردند: «در سایه عزم جهادی و به‌کارگیری جوانان متخصص، موانع رونق تولید قابل رفع است که اگر این هدف محقق شود، مسائلی نظیر اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبی خواهد گرفت.»
نسل جوان انقلاب توان مبارزه علمی و عملی با زیاده خواهی های آمریکا را داراست و اگر مورد اعتماد قرار گیرد، می تواند در سایه تفکرات تازه و آشنایی با دانش روز در حراست از منافع ملی نقش کلیدی ایفا کند.
رهبر معظم انقلاب همچنین رسیدگی به امور مردم، اجتناب از اشرافیت و رعایت بیت‌المال از سوی مسوولان را ضروری دانستند که این ضرورت با توجه به افزایش مطالبات مردم در هر سه بحث اشاره شده اهمیت بیش از گذشته یافته و به نوعی تحکیم کننده اعتماد مردم و مسوولان است.
بهره گیری از تناقض و آشفتگی در دولت آمریکا هم می تواند در شرایط کنونی مورد توجه سیاست خارجی ایران قرار گیرد. پررنگ کردن تناقض ها از سوی ایران همانطور که وزیر امور خارجه در تمیز دادن «تیم B» انجام داد، می تواند آشفتگی ها را افزایش دهد.
‌سیام**9402** 1336

افزودن نظر