اقدامات گروه‌های جهادی دانشگاه امام صادق(ع) در مناطق سیل‌زده

اقدامات گروه‌های جهادی دانشگاه امام صادق(ع) در مناطق سیل‌زده
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به اقدامات گروه‌های جهادی این دانشگاه در مناطق سیل‌زده گفت: دانشگاه امام صادق علاوه بر درس دادن و تعلیم و تعلم باید در خدمت نجات مردم باشد.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز،  نشست خبری تشریح فعالیت‌های قرارگاه جهادی دانشگاه امام صادق(ع) در مناطق سیل زده کشور برگزار شد.

حجت الاسلام میرلوحی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت خدمات‌رسانی به مردمی که دچار بلایای طبیعی می‌شوند، گفت: ما روایاتی داریم که فقیه را تعریف می کند، فقیه کسی است که آشنایی و مسلط به علوم باشد ولی این تعریف خیلی تعریف خاصی است و فقیه کسی نیست که فقط انبار علمی داشته باشد و درس می دهد عالم کسی است که علمش در گرفتاری مردم به داد مردم می رسد یک جوری علمش کاربردی باشد و مردم را از شر دشمنان نجات بدهد.

وی ادامه داد: یک دانشگاه و حوزه محل تدریس خشک نیست، اگر آن زمان که صدام  به این کشور حمله کرد و اگر زمانی سیل و حوادث طبیعی رخ داد و یک دانشگاه، حوزه و یک عالمی گفت «به من چه» و من کاری به درد مردم ندارم! این عالم واقعی نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: عالم باید منقذ باشد، عالم باید نجات غریق باشد الان مردم چه گرفتاری دارند، این دانشگاه و این پایگاه علمی چه جوری می تواند در خدمت مردم باشد و اگر کوتاهی کرد آن فقیه واقعی نیست.

وی تصریح کرد: دانشگاه امام صادق به عنوان یکی از دستاوردهای انقلاب از روزی که تاسیس شد علاوه بر علم آموزی همیشه در عرصه صحنه بوده از سال 61 ما شهید داشتیم. ما چون بچه هایمان خیلی عربیشان خوب بود می رفتیم صحبت می کردیم برای بیدار کردن سرباز های بعثی، چون یک عده از این ها گول و فریب دولت عراق را خورده بودند.

میرلوحی تصریح کرد: دانشگاه امام صادق علاوه بر درس دادن و تعلیم و تعلم باید در خدمت نجات مردم باشد. تا دهه 60 دانشگاه به خاصر حضور فضای شهادت و ایثار بود در خود دانشگاه چنین فضایی بود دانشگاه خودش را نجات غریق می دانست بسیاری از بچه ها فرمانده های گروه بودند و بعد از جنگ یک حالت رفاهی رخ داد که برویم سراغ زندگی مان و عنوان سازندگی و ایثارو فداکاری سست شد.

وی ادامه داد: این احساس نیاز مورد توجه آیت الله مهدوی قرار گرفت و یک سری تشکلات مثل بسیج و اعزام مبلغ شکل گرفت، اگر یک حادثه ای شکل بگیرد حتی زمانی که حادثه ای نباشد و بسیاری از جاها زیر خط فقر هستند، الان 20 سال است که بچه ها می روند کار فرهنگی می کنند در ایام تعطیلی و تابستان  و  اردوهای جهادی را در استان های مختلف برپا می کنند، هم می روند کار یدی می کنند یک مدرسه ای و بیمارستانی و ... و هم چنین نصف وقتشان کار فرهنگی است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به عنوان مثال عده ای مبلغان ما برای مقابله با افکار وهابی اعزام می شدند، همین قبل از سیل بچه‌ها مشغول بودند و بعد از سیل یک تشکلی (قرارگاهی) صورت گرفت در دانشگاه در شمال و گرگان و استان های سیل زده آماده بودند و در تعطیلات خودشان را وقف کردند و هزینه هایی که در دانشگاه و مدرسه و هیات جمع شده تا حالا چه قدر کامیون های جنسی و نقدی اعزام شده یک روز اساتید و هیات علمی دانشگاه  حقوقشان را اهداء کردند و فعالیت های دیگر که دو بزرگوار عرض خواهند کرد.

میرلوحی یادآور شد: دانشگاه امام صادق از زمان تاسیس خودشان را خدمت به مردم می دانسته و نه لزوما خودشان را فقط در زمینه علمی وقف کنند. در تابستان هم کارهای فرهنگی و عمرانی  علاوه بر علمی انجام می دادند. البته این ها وظیفه است و منتی نیست چون امام خمینی و مقام معظم رهبری گفتند این گزارش را بدهید تا یک وقت دوستان مایوس نشوند.

وی گفت: آن فقاهتی را ما قبول داریم که درد مردم را بداند و خودشان را متعهد بداند که مردم را نجات بدهد، حالا چه در عرصه  علمی که نجات دادن مردم است و حالا چه نجات دادن مردم از زلزله و سیل و حوادث طبیعی، گاهی اوقات دشمن آمریکا و گاهی وهابی ها هستند و گاهی اوقات هم حوادث طبیعی است.

* چرا دانشگاه باید در حوادثی مانند وقوع سیل در کشور پیشگام باشد؟

غلامرضا گودرزی معاون دانشگاه امام صادق علیه السلام هم در این نشست با اشاره به وقوع سیل در کشور گفت: دانشگاه ها من جمله دانشگاه امام صادق به دلیل سه ماموریت در این حوادث باید پیشگام باشند.

وی گفت: موضوع اول به خاطر بحث دانشی و فقاهتی‌ای است که یک استاد دانشگاه دارد، این لازم می کند که ما در این حوادث حضور موثر داشته باشیم و نه حضوری از روی انتقاد و نق زدن.

گودرزی تصریح کرد: دانشگاه به تبع حوزه های دانشجویی از یک نخبگی برخوردارد است، مردم اگر ببیند نخبگان به کمکشان شتافتند خودش یک دلگرمی می شود، مسئله بعد این است که حضور جوانان معمولا خودش مشکلات را حل می کند.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها در فاز اول باید یک مطالعات پیشگیرانه انجام بدهند که این حوادث رخ ندهند، در دانشگاه امام صادق قبل از این حادثه، گروه‌هایی در حوزه های مختلف بین اساتید شکل گرفته بود که هم اکنون هم دارند  این مطالعات را انجام می دهند.

گودرزی یادآور شد: ما از اعضای هیات علمی  حمایت کردیمکه به مناطق سیل‌زدهع بروند. بخشی از اساتید ما در تعطیلات ابتدای سال حضور داشتند و بخشی هم الان حضور دارند، بخشی از اساتید هم فردا و پس فردا عازم می شوند. خود دیدن این مناطق به حل مشکل کمک می کند.

 معاون آموزشی دانشگاه امام صادق اضافه کرد: اساتید و دانشجویان می‌ توانند در حوزه عاطفی هم کمک کنند، یعنی با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند و انتقادات مردم را بشنوند تا مرهمی باشند به این مشکلات، چون در این حوادث مردم نیاز عاطفی نیز دارند.

وی یادآور شد: در دانشگاه امام صادق در دو بعد باید حضور جدی تری وجود داشته باشد یکی در حوزه جنگ نرم است چون در این حوادث ما مواجه می شویم با یک جنگ رسانه ای و انواع و اقسام شایعات و نکات که منتشر می شود در فضای مجازی ناظر به اینکه مردم هم دیگر را فراموش کردند و مسئولین مردم را فراموش کردند، اینجا وظیفه دوستان در دانشگاه است که در حوزه فضای رسانه ای وارد شوند.

گودرزی تاکید کرد: نکته بعدی این است، اینجا یک رسالت خاص است که مبلغ دین به معنای عملیاتی و اجرای است شکل خواهد گرفت چون در این حوادث به دلیل ماهیت حادثه و هم به دلیل تحلیل هایی که صورت می گیرد بعضی وقت ها شبهات دینی رخ بدهد قاعدتا دانشجویان که به این موضوعات دارند نقش خودشان را ایفاء خواهند کرد.

ادامه دارد...

افزودن نظر