انتقاد نماینده زن مجلس از حذف تبصره افزایش مشارکت زنان

انتقاد نماینده زن مجلس از حذف تبصره افزایش مشارکت زنان
عضو فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از کمیسیون امور داخلی و شوراها در حذف تبصره ای از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات درخصوص اختصاص سهم زنان در لیست‌های انتخاباتی احزاب در توییتر نوشت: این تبصره را امروز دوباره در صحن مطرح می کنیم.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، در گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس تبصره (5) ماده (5) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات حذف شده است.


در این تبصره به احزاب تکلیف می‌کند در فهرست انتخاباتی خود در سراسر کشور سهم یک ششمی به زنان نامزد اختصاص دهند.
«سیده فاطمه حسینی» شب گذشته در رشته توییتی درباره این اقدام نوشت: کمیسیون شوراها در گزارش نهایی خود، به جای رفع ابهام تبصره مربوط به تکلیف احزاب برای اختصاص یک ‌ششم فهرست انتخاباتی به زنان به حذف آن رای داد، اما ما این پیشنهاد را روز سه شنبه دوباره در صحن علنی مطرح می کنیم.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای جهانی و مقایسه میزان حضور زنان در پارلمان‌های کشورهای دنیا، وضعیت مشارکت سیاسی زنان ایرانی در سطح پارلمان مطلوب نیست. جدیدترین گزارش اتحادیه بین المجالس جهانی IPU می گوید ایران از حیث حضور نمایندگان زن در مجلس در رتبه 180 دنیا از میان 191 رتبه قرار دارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جالب تر آن که در منطقه هم کشورها وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند؛ زنان در مجلس افغانستان 27.3 درصد، قزاقستان 27.1 درصد، عراق 25.2 درصد، امارات و پاکستان بیش از 20 درصد، در عربستان 19.9 درصد، قرقیزستان و تاجیکستان بیش از 19 درصد، ترکیه 17.4 درصد و سوریه 13.2 درصد کرسی های مجلس را دراختیار دارند.
حسینی تاکید کرد: تنها چند کشور چون نیجریه، تایلند، سریلانکا، لبنان، مالدیو، کویت، هاییتی، جزایر سولومون، عمان و یمن در رتبه نازلتری نسبت به ایران قرار دارند. این گزارش از تنزل رتبه ایران نسبت به گزارش پیشین اتحادیه بین‌المجالس ( IPU) حکایت دارد زیرا سطح مشارکت سیاسی زنان در مجالس سایر کشورها روندی رو به رشد دارد
عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: گرچه زمینه سازی در حوزه فرهنگی در بلندمدت اثرگذار است اما یکی از راهکارهایی که می تواند در میان‌مدت در ارتقا مشارکت سیاسی زنان در جامعه اثرگذار باشد، زمینه سازی از طریق قانون است. تلاش های نظارتی مجلس برای افزایش حضور زنان در سطوح بالای مدیریت دستگاه های اجرایی کشور نشان می دهد همچنان 40 درصد سرمایه انسانی دولت یعنی زنان حضور اندکی در مدیریت میانی و ارشد دستگاه های اجرایی دارند
حسینی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای جهانی، امروز حدود 118 کشور از طریق قانون، یا کرسی های رزرو شده برای زنان درنظر می گیرند یا برای زنان در فهرست احزاب درصد حداقلی تعیین می کنند. در نتیجۀ اتخاذ این راهکار، میزان حضور و مشارکت زنان در عرصه های مدیریتی و سیاسی و اثرگذاری آنان طی دو دهۀ اخیر به نحوی چشمگیر بهبود یافته است.
به گزارش ایرنا، حسینی در جلسه علنی روز گذشته مجلس نیز در تذکری از تصمیم کمیسیون شوراها در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مبنی بر حذف تبصره مربوط به سهم زنان در لیست‌های انتخاباتی انتقاد کرد.
وی گفت: در آخرین جلسه علنی در سال 97 در حین بررسی تبصره (5) ماده (5) که به احزاب تکلیف می‌کند در فهرست خود در سراسر کشور سهم یک ششمی به زنان نامزد انتخابات اختصاص دهند، بحث و مقرر شد ابهام این موضوع از حیث چگونگی اجرای آن رفع شود.
سیام**3202** 1336

افزودن نظر