اعتبار و استقلال اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا

اعتبار و استقلال اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا
تهران – با نزدیک شدن به راهکار عملیاتی پیشنهاد ایجاد کانال ویژه ارتباط مالی که اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام به کشورمان ارائه داد، به نظر می رسد برخی کشورهای شمال اروپا تلاش دارند با اتهامات واهی به ایران و بازی در زمین رژیم صهیونیستی و آمریکا اجرای آن را دچار مشکل کنند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، ، پس از خروج آمریکا از برجام کشورهای بزرگ اروپایی ازجمله فرانسه و آلمان و حتی انگلستان چنین باور داشتند که باید درباره سرنوشت خود و شرکت های اروپایی بدون توجه به فشارهای آمریکا برای همیشه تصمیم خود را بگیرند و اجازه ندهند تا منافعشان قربانی یک جانبه گرایی آمریکا شود .


در روزهای گذشته وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌ است که یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را به دلیل اقداماتش در خاک اروپا در فهرست 'گروه‌های تروریستی' این اتحادیه قرار دهد.
هرچند دانمارک حدود دو ماه پیش ایران را به برنامه‌ریزی برای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرده بود.
هم‍‌زمان هلند هم ایران را به دست داشتن در قتل دو نفر از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک هلند متهم کرد.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان ، در واکنش به ادعاهای برخی کشورهای اروپایی در حساب توییتر خود نوشت: 'اروپایی‌ها از جمله دانمارک، هلند و فرانسه، به سازمان مجاهدین خلق - که 12000 ایرانی را کشته و شریک جرم صدام در جنایت‌هایش علیه کردهای عراق بوده - پناه داده‌اند؛ همین طور به تروریست‌های دیگری که از اروپا، قتل ایرانیان بی‌گناه را ترتیب داده‌اند. متهم کردن ایران، مسئولیت پناه دادن به تروریست‌ها را از سر اروپایی‌ها باز نمی‌کند'.
این اتهامات از سوی دانمارک در حالی مطرح می شود که پیشتر تهران را متهم کرده بود که ایران قصد داشت یکی از مخالفانش را در خاک دانمارک به قتل برساند و سرویس اطلاعاتی این کشور فرد مذکور را رهبر خودخوانده گروهک تروریستی و جدایی طلب جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرد.
همچنین مهرماه سال جاری نیز فرانسه با طرح ادعای دو شهروند ایرانی در ارتباط با حمله به گردهم آیی مجاهدین خلق در پاریس دارایی های آنها را مسدود کرد.
البته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه دانمارک با رد این ادعا‌های واهی، به تلاش آشکار رژیم صهیونیستی برای تخریب روابط ایران و کشور‌های اروپایی و از بین بردن ابتکارات اروپا برای حفظ برجام اشاره و آمادگی کشورمان را برای همکاری با مقامات امنیتی دانمارک به منظور روشن سازی ابعاد مختلف این دسیسه و کشف حقیقت اعلام کرد.
ظریف در عین حال مسئولیت دولت دانمارک را برای تعقیب و دستگیری عوامل گروهک تروریستی که به دخالت در حمله تروریستی اهواز اعتراف کرده و مسئولیت آن را پذیرفته اند، یادآور شد و اقدام دولت دانمارک را برای حمایت از این افراد به رغم اذعان صریح به مسئولیت عملیات تروریستی اخیر در اهواز، غیرقابل قبول دانست.
از سوی دیگر حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات نیز موضوع دانمارک را توطئه صهیونیستی برای اثر گذاشتن بر روابط ایران با اتحادیه اروپا دانست.
با نگاهی به روند اتهامات اخیر کشورهای شمال اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران می توان دریافت که پشت پرده این ادعاهای واهی و طراحی ها رژیم صهیونیستی، هم پیمانش آمریکا قراردارند چرا که شبکه تلویزیون اسراییلی آی24 به نقل از منابع امنیتی در موساد، مدعی شده بود که سازمان اطلاعات اسراییل چنین ادعایی را به نیروهای اطلاعاتی کشور دانمارک اطلاع داده بودند .
برنامه ریزی در جهت اتهام زنی ها به جمهوری اسلامی ایران تا جایی است که شبکه فاکس نیوز روز جمعه به نقل از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گزارش داد، واشنگتن ماه آینده میلادی (فوریه) نشستی با شرکت سران کشورها درباره ایران برگزار خواهد کرد.
پمپئو با اعلام اینکه این نشست 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن) در لهستان برگزار می شود، گفته است که ما ده ها کشور را از سراسر دنیا گرد هم می آوریم. این کشورها بر ثبات در خاورمیانه و صلح و آزادی و امنیت در این منطقه تمرکز خواهند کرد و یکی از عناصر مهم آن، این است که اطمینان حاصل کنیم که ایران نفوذ بی ثبات کننده ای ندارد.
پمپئو اظهار کرد که کشورهایی از آسیا، آفریقا، نیمکره غربی، اروپا و خاورمیانه در این نشست حضور خواهند یافت.
پمپئو ادعا کرد: ترامپ کوری عامدانه ما در قبال ایران را متوقف کرد و از توافق هسته ای شکست خورده با وعده های کذب آن خارج شد.
البته مسئولان ارشد کشور و بخصوص وزیر امور خارجه کشورمان در برابر چنین ادعاهایی به موقع ودر اسرع وقت واکنش نشان داده اند واین بار نیز محمد جواد ظریف در واکنش به طرح آمریکا برای برگزاری اجلاسی علیه ایران در ورشو پایتخت لهستان، در صفحه توئیتر خود نوشت: این لکه ننگ از دامان دولت لهستان پاک شدنی نیست.
وی ادامه داد: در شرایطی که ایران جان لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور هم‌اکنون میزبانی سیرک مذبوحانه ضد ایرانی را بر عهده گرفته است.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به میزبان و شرکت‌کنندگان در این کنفرانس ضدایرانی یادآوری می‌کنم؛ آن‌هایی که در نمایش قبلی آمریکا علیه ایران شرکت کردند، یا الان مرده‌اند، یا روسیاه و منزوی‌اند. ایران اما قوی‌تر از همیشه است.
براساس اسناد وشواهد جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروی انقلاب همواره قربانی تروریست بوده و حملات تروریستی در شهر اهواز و حملات تروریستی سال گذشته داعش در مجلس و حرم مطهر امام خمینی (ره) گواه دیگری بر این ادعاست .
بنابراین به نظر می رسد امروز اتحادیه اروپا در برابر آزمون بزرگی قرار دارند و باید به دور از همه حاشیه ها یکبار برای همیشه تصمیم خود را در برابر یکجانبه گرایی آمریکایی که امروز ترامپ آن را دنبال می کند، نقش خود را به درستی ایفاء کنند .
تا قبل از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها چه به‌صورت منفرد و چه در قالب اتحادیه واحد به‌صراحت و قاطعیت از توافق برجام حمایت کردند تا به محافل داخلی در آمریکا این پیام را انتقال دهند که در صورت لغو توافق با ایران، در کنار آمریکا نخواهند بود که این موضوع نشان از اختلافی اساسی میان اروپا و آمریکا دارد.
امروز اعتماد و اعتبار اتحادیه اروپا در برابر دیدگان جامعه بین المللی قرار دارد و باید بتوانند ضمن اجرای تعهدات خود در پیشنهادی که از ابتدا برای حفظ برجام ارائه داده اند از سوی دیگر بر ضرورت استقلال راهبردی از آمریکا اتکای بیشتر به خود را به نمایش بگذارند .
اگرچه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها بر حفظ برجام تاکید کرده است ، اخیرا در مصاحبه ای که امروز جمعه در تارنمای اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» منتشر شد، گفته که بروکسل با سایر اعضای جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری کرده و اجازه نخواهد داد «نزدیکترین دوست و متحدمان در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند».
وی در مصاحبه خود آورده است که « ما به عنوان یک اتحادیه 28 عضوی با بقیه اعضای جامعه جهانی برای حفظ توافق هسته ای برجام کار می کنیم؛ توافقی که تاکنون به طور کامل اجرا شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش پیاپی آن را تایید کرده است. ما این کار را به خاطر امنیت جمعی خود انجام می دهیم: ما نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد. برجام دقیقا همین هدف را محقق می کند.
مسئول سیاست خارجی اروپا تاکید کرد: ما اروپایی ها نمی توانیم به یک قدرت خارجی – حتی نزدیکترین دوست و متحد خود – اجازه دهیم که در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این یکی از عناصر پایه ای حاکمیت است و طبیعی است که نه تنها در اروپا بلکه در سایر بخش های دنیا نیز در مورد آن تامل شود.
اگر چه از آغاز تحریم های اولیه وثانویه آمریکا علیه ایران زمان زیادی گذشته و وعده های اتحادیه اروپا در خصوص عملیاتی شده سازو کار ویژه مالی هنوز به نتیجه نرسیده است ولی تحرکات اخیر برخی کشورهای اروپایی نشان می دهد که دشمنان برجام برنامه دارند تا با طرح ادعاهای واهی تلاش های چند ماه اخیر اتحادیه اروپا در برابر زیاده خواهی آمریکا را تحت الشعاع قرار دهند .
جامعه جهانی و اتحادیه اروپا به یاد دارند که با پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و در صحنه نظامی نیز تجربه مثبتی از همکاری بین ایران و سه کشور سوریه، روسیه و عراق در مبارزه با جریان ترور و افراط وجود دارد.
از آنجائیکه اتحادیه اروپا تلاش دارد تا با اجرای برجام وعمل به تعهداتش ضمن حفظ استقلال خود در برابر یکجانبه گرایی آمریکا ایستادگی کند، طرح ادعاها واتهامات واهی تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران نشانگر تحت تاثیر قرار دادن این عزم راسخ کشورهای اروپایی است .
بنابراین ایجاد سازوکارمالی، به‌عنوان یک فرصت برای استقلال مالی و سیاسی اروپا و احیای اعتبار آن باید مورد توجه کشورهای اروپایی قرار گیرد ولازم است با نشان دادن حسن نیت خود از تعلل بیشتر در اجرای آن بکاهند و از طریق حفظ برجام و تامین خواسته های ایران آثار تحقیر اروپائیها را از بین ببرد .
شبس ** 1053**1859

افزودن نظر