رایزن فرهنگی ایران در مالزی : ترویج فضایل اخلاقی میان مسلمانان از اهداف پیامبر اعظم (ص ) بود

رایزن فرهنگی ایران در مالزی : ترویج فضایل اخلاقی میان مسلمانان از اهداف پیامبر اعظم (ص ) بود
کوالالامپور - رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت: یکی از اهداف پیامبر اعظم ( ص ) در دوران ظهور اسلام میان مسلمانان ، رستگاری، پرورش اخلاق و سیرت نیکو بود و این موضوع همچنان به عنوان یک اصل مورد توجه است.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، ، علی محمد سابقی شامگاه سه شنبه در مراسم جشن میلاد پیامبر رحمت (ص ) و صادق آل محمد (ع ) در محل رایزنی اظهار داشت: مسلمانان جهان امروز باید با اتکا به تعالیم اسلام و سنت رسول الله (ص) با وحدت در مسیر آرمانهای متعالی گام بردارند.


وی خاطرنشان ساخت: مسلمان باید ضمن آراستن خود به اخلاقیات نیکوی محمدی ، این مهم را در کانون خانواده ترویج کند و سپس در سطح جامعه آن را ظهور و بروز دهد تا فرهنگ اسلامی نقش اثر گذاری به عنوان یک الگو داشته باشد.
همچنین در این مراسم ' ناصر قلی سارلی ' استاد زبان فارسی دانشگاه پوترا مالزی ( یو پی ام ) در سخنانی پیرامون پیامبر اسلام (ص ) در ادب فارسی اظهار داشت: شاعران و سخنوران زبان و ادب پارسی همواره در اشعار و متونی که از خود برجای گذارده اند به ابعاد مختلف شخصیت و سجایای اخلاقی خاتم الانبیا پرداخته اند.
وی افزود: کتاب سیرت رسول الله (ص) ترجمه رفیع الدین اسحق بن محمد همدانی ملقب به قاضی ابرقوه همدانی (متوفی در سال 150 یا 151 هجری ) که در کنار اخبار و روایات مربوط به ظهور اسلام و شرح احوال پیغمبر اکرم (ص) ، طی اشعاری جمال حضرت را توصیف کرده که خواننده با خصوصیات ایشان آشنا می شود .
سارلی اضافه کرد: سعدی در دیباچه گلستان نیز توصیفاتی از پیامبراکرم (ص) آورده و به اشکال مختلف بیان شده و این مهم توسط شعرای دیگر تکرار شده است .
وی گفت: جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی از پیشگامان سبک عراقی در قرن ششم هجری بود که به توصیف معراج پیامبر پرداخته و در واقع معراج نیز از معجزات پیامبر اعظم (ص ) است که هیچ پیامبری به آن دست نیافته و شعرا نیز این مهم را در قالب های مختلف مورد توجه قرار داده اند.
استاد دانشگاه پوترا مالزی گفت: نظامی گنجوی هم معراج پیامبر اکرم ( ص) را دستمایه شعر خود قرار داده و در قالب معراج نامه به چاپ رسیده که در واقع با زبان فصیح معراج حضرت محمد (ص ) بازگو شده است.
وی خاطرنشان ساخت : مولوی هم در مثنوی 56 بیت را با پیامبر (ص) شروع کرده و مجموع مثنوی به 26 هزار بیت می رسد.
سارلی افزود: شعرا هنگامی که در وصف پادشاهان زمان خود اشعاری را بیان کرده اند آنها را در قالب قصیده سروده اند و مدح پادشاه در آن مشخص است، اما در خصوص پیامبر بیشتر در قالب غزل به بیان احساسات و عواطف پرداخته اند، درحقیقت غزل شعر عرفانی است که شاعر سروده است .
این مراسم با مدیحه سرایی یکی از مداحان اهل بیت و سرور و شادمانی و همنوایی حاضران به پایان رسید.
آساق **1599*شبس*1613* مریم شفیعی **انتشار دهنده : عبدالله غفاری

افزودن نظر