موسوی: دولت آمریکا در حال لطمه زدن به همه هنجار‌ها و قواعد بین‌المللی است

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره خروج آمریکا از معاهده آسمان باز با بیان اینکه روند یکجانبه‌گرایی و خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد، گفت: واشنگتن در حال زیر پاگذاشتن همه تعهدات بین‌المللی خود و لطمه زدن به هنجار‌ها و قواعد بین‌المللی است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در توئیتی در واکنش به خروج آمریکا از معاهده آسمان باز، نوشت: روند یکجانبه گرایی و خروج آمریکا از توافقات بین المللی ادامه دارد.

وی افزود: دولت آمریکا در سه سال و نیم گذشته در حال زیر پا گذاشتن همه تعهدات بین المللی خود و لطمه زدن به کلیه هنجارها، قواعد و حقوق بین المللی است که قطعا آنارشیسم را به دنبال خواهد داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که آمریکا از معاهده آسمان باز خارج خواهد شد و احتمالاً یک توافق جدید را جایگزین آن خواهد کرد.

نیویورک تایمز در این زمینه گزارش داد که یک منبع آگاه در دولت دونالد ترامپ گفته که واشنگتن قصد دارد روز جمعه به مسکو اعلام کند که می خواهد از معاهده آسمان باز خارج شود.

وزارت دفاع آمریکا نیز روز پنجشنبه خبر داد که روز جمعه اعلامیه رسمی خروج از معاهده آسمان های باز اطلاع رسانی خواهد شد.

وزارت امور خارجه چین هشدار داد خروج آمریکا از معاهده آسمان باز، بر امنیت و ثبات مناطق مختلفی از جهان تأثیر منفی خواهد داشت.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن ابراز تأسف درخصوص تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده آسمان باز گفت، واشنگتن توجیه درستی برای این اقدام ندارد.

روسیه و آمریکا جزو اولین کشور هایی بودند که این معاهده را تصویب کردند؛ معاهده ای که در سال ۱۹۹۲ امضا شد و از اول ژانویه ۲۰۰۲ اجرایی شد.

افزودن نظر