بهشتی پور: " کرونا " اتحادیه‌های منطقه‌ای را دچار چالش کرده است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: شیوع ویروس کرونا نه تنها به روند "جهانی شدن" ضربه وارد کرده بلکه "اتحادیه‌های منطقه‌ای" را نیز دچار چالش کرده است.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که شیوع ویروس کرونا در نقاط مختف جهان بعد از جنگ جهانی دوم مهم‌ترین رویدادی است که تمام زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: ما در این سال‌ها با هیچ بحرانی به اندازه کرونا مواجه نبودیم که همه کشورها و تمام شئونات زندگی افراد را در عرصه‌ خصوصی و عمومی این گونه تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر همه مناسبات جهان از جمله عرصه بین‌الملل، گفت: چند سالی است که در عرصه بین الملل شعار جهانی شدن و این ایده که دنیا به سمت دهکده کوچک جهانی می‌رود و در این چارچوب همه کشورها باید با یکدیگر همکاری کنند چرا که در عرصه بین‌الملل شاهد یک «جهان واحدی» خواهیم بود، مطرح می‌شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بعد از این‌که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا شد و شعار «اول آمریکا» را مطرح کرد و در پی آن از تعداد زیادی توافق‌نامه‌های بین‌المللی خارج شد ، این موضوع باعث ضربه زدن به روند جهانی شدن شد و در ادامه شیوع ویروس کرونا ضربه جدی‌تری را به این روند وارد کرد.

بهشتی‌پور در همین راستا گفت: در حال حاضر کشورهای جهان به جای این‌که دست به دست هم دهند که این مشکل را به صورت مبنایی و با همکاری یکدیگر حل کنند عمدتا، به دنبال این هستند که صرفا در داخل کشور خود این مشکل را حل کنند.

وی افزود: به صورت طبیعی اولویت با حل مشکلات داخلی است ولی پدیده‌ای مثل کرونا موضوعی نیست که اگر شما در داخل خانه‌تان امنیت برقرار کنید و همسایه‌تان کرونا داشته باشد شما مطمئن باشید که از همسایه‌ خود کرونا نمی‌گیرید.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که برای حل این مشکل باید کشورهای دنیا با یکدیگر همکاری کنند، تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط خطیر ، مشاهده می کنیم ، کشوری مثل آمریکا به سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران همچنان ادامه می‌دهد و حتی در تلاش است از این بحران برای پیشبرد اهداف خود علیه دیگر از کشورها استفاده کند.

بهشتی‌پور با بیان این‌که بحران کرونا نه تنها به روند جهانی شدن ضربه زده بلکه اتحادیه‌های منطقه‌ای را نیز دچار چالش کرده است، اظهار کرد: برای نمونه می‌توان به موضوع اتحادیه اروپا اشاره کرد. در حال حاضر کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا که با بحران کرونا مواجه هستند به این اتحادیه اعتراض می‌کنند که چرا نقشی جدی برای کمک به این کشورها برای عبور از این بحران بازی نمی‌کند و کشورهای عضو این اتحادیه فقط به فکر خودشان هستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین در ادامه‌ی صحبت‌های خود با بیان این‌که در روابط بین‌الملل سال‌هاست که با مقولاتی مانند امنیت بین‌الملل، امنیت مرزها و ... روبه‌رو هستیم، خاطرنشان کرد: بحران کرونا باعث شده که موضوع « امنیت بهداشت» و « امنیت سلامت» پررنگ شود و به عنوان یک فاکتور اصلی در مناسبات بین‌المللی مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که قطعا پس از بحران کرونا توجه به امنیت بهداشت و سلامت مورد توجه جدی‌تر کشورها قرار می‌گیرد، افزود : شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد که یک موجود بسیار کوچک بتواند اینگونه تمام مناسبات بین‌المللی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

انتهای پیام

افزودن نظر