سروری: نمی‌گذاریم جریان واگرا با ایجاد دو قطبی مردم را از تمرکز بر مسائل اصلی غافل کنند / دولت مردم را بازی داده است

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: همه نیروهای انقلاب باید برای برون رفت از مشکلات کشور تلاش کنیم. اجازه ندهیم که دولت و جریان واگرا بخواهند با ایجاد دو قطبی­‌های کاذب مردم را از تمرکز و توجه به مسائل اصلی کشور غافل کنند.

پرویز سروری دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو با اشاره به برخی شبهات مطرح شده مبنی بر وجود سهم خواهی در شورای ائتلاف، اساس تشکیل این شورا را عامل بازدارنده در برابر سهم خواهی دانست و گفت: در این شورا چه کسی می­تواند سهم­خواهی کند؟ همه احزاب، همه اقشار، همه گروه­های اجتماعی و ظرفیت­های اجتماعی در مجمع نیرو دارند و ما اصلاً محدود نکردیم که از طیف یا یک نحله خاصی باشند و گفتیم همه نیروهای انقلابی بیاییند و ظرفیت­سازی و تصمیم­گیری کنند.

*مجلس دهم ریل پذیر دولت و وکیل الدوله است

سروری الزام دولت برای پاسخگویی به کم کاری های چندسال اخیر را از وظایف شورای ائتلاف نیروهای انقلاب دانست و اظهار کرد: در صورت ورود نیروهای انقلاب به مجلس یازدهم، انتقادی که به این مجلس ناکارآمد وجود دارد این است که این مجلس ریل­گذاری نکرده، بلکه ریل­پذیری کرده یعنی دولت طراحی کرده و خودش ریل­سازی کرده و به مجلس داده و مجلس نیز ریل­پذیری کرده است.

وی افزود: این مجلس نه تنها در رأس امور نیست بلکه وکیل­الدوله بودن در این مجلس بسیار رایج شد طی این سال ها دولت هیچ نگرانی از طرف مجلس نداشته است. اینکه آقای آخوندی چند بار استیضاح می­شود و رسماً هم اعلام می­کند که من هیچ نگرانی از این استیضاح ندارم یعنی اینکه این مجلس قدرت ندارد که به اصطلاح من را بردارد و عزل کند. این مجلس توانایی این کار را ندارد.

سروری همچنین گفت: اینکه آقای روحانی برای رأی اعتماد گرفتن از مجلس در دوره دوازدهم دوباره وزرایی که در دوره قبل نیاوردند می­آورد و رأی می­گیرد و رأی بالایی هم می­گیرد یک پیام می­دهد که این مجلس برای من و با من است.

*مجلس دهم فقط یک تماشاچی بوده است

عضو شورای ائتلاف با اشاره به هدر رفتن 18 میلیارددلار از بودجه کشور در عرض چند روز تصریح کرد: متأسفانه مجلس در برابر این اتفاقات هیچ واکنشی نشان نمی­دهد و مثل یک تماشاگر صحنه است که فقط نگاه می­کند که چه کسی دارد بازی می­کند چه کسی دارد گل می­زند، حتی داور هم نبودند درحالی که نقش مجلس بالاتر از داور است.

وی مهمترین وظیفه مجلس را قانون­گذاری کند دانست و ادامه داد: مجلس باید فرق بین قانون گذاری و قانون­نویسی را بداند و از طرفی واقعاً شأن خودش را کارخانه تولید قانون نداند چون قانون تصویبش خیلی مهم نیست بلکه اجرای قانون مهم است، قانون کم تأثیرگذارواقعا بهتر از قانون زیاد و بی تأثیر است.

سروری با اشاره به ابزارهای در اختیار مجلس مانندعزل رئیس­جمهور ، سؤال و استیضاح تأکید کرد: مجلس باید تعامل کند اما این تعامل به معنای وادادگی نیست، قرار نیست که مجلس "به فرموده دولت" عمل کند، بلکه باید دولت به فرموده مجلس عمل کند، اگر مجلس قدرتمندی داشتیم فجایعی که در بحث بنزین به وجود آمد ایجاد نمی شد، این غیرقابل قبول است که یک مجلس تا این مقدار بی تأثیر باشد و نتواند کاری را مهار کند.

* مجلس مقتدر دولت پاسخگو ایجاد می­کند

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه مجلس مقتدر می تواند دولت را موظف به پاسخگویی کند گفت: این پاسخگویی باعث می­شود که سطح نظارت­پذیری دولت بالا برود همه دولت­ها نظارتگر نیستند اما رفتار مجلس است که آنها را مجبور به پذیرش نظارت می­کند از این رو باید مجلس اقتدار خودش را به منصه ظهور برساند و آن وقت مشکل خیلی قابل حل خواهد بود.

*روحانی یک فرد امنیتی است و از تبعات افزایش قیمت بنزین خبر داشت

سروری نگاه به مسئله بنزین و موضوع معافیت مالیاتی هنرمندان را بدبینانه خواد و اظهار کرد: نمی­شود دولتی که کلا امنیتی است متوجه نتایج چنین عملکردی نباشند، یعنی عواقب این کاری که می­کند نداند،. رئیس­جمهور ما دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده یعنی اصلاً سالها زندگیش با امنیت چرخیده یک آدم امنیتی همیشه به عواقب کار فکر می­کند، این دولت در سال 96 فقط پیشنهاد افزایش بنزین را داد که مشکلات سال 96 به وجود آمد.

وی افزود: دولتی که درگیر مشکلات اقتصادی است چطور معافیت هنرمندان را به عنوان یک اولویت مطرح می کند؟ یکباره احساس شد هنرمندان در حالت سختی معیشت زندگی می­کنند، در حالی که بعضی از اینها میلیاردی درآمد دارند یا در کشورهای خارجی خودشان صاحب خانه و امکانات هستند.

*دولت در مساله بنزین و مالیات با مردم بازی کرد

سروری با بیان اینکه این رفتار متناقض دولت مردم را به شدت ناراحت و ناراضی کرده است تصریح کرد: مردم نمی­توانند هضم کنند که دولت از یکطرف بنزین را افزایش دهد و از آن طرف معافیت هنرمندان را ایجاد می­کنید، این چه بازی است که دولت انجام می­دهد؟

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب جبران خسارت افزایش بهای بنزین را یکی از وظایف مهم مجلس آینده دانست و عنوان کرد: حذف کارت سوخت کار غلطی بود، مردم هزینه آن را هم داده بودند؛ لذا این تصمیم نمی­تواند یک تصمیم قابل قبولی باشد، متاسفانه در حال حاضر تصمیمات غلط بسیاری در کشور انجام می­شود که مایه نگرانی است، آن زمانی که کارت سوخت حذف می­شد اگر وزیر را به مجلس می­کشیدند امکان نداشت که این اتفاق بیفتد.

* جریان واگرا به دنبال ایجاد دو قطبی­ های کاذب هستند

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب وحدت را راه چاره جبران خسارات وارد شده به کشور و مردم دانست و تأکید کرد ما راهی جز انسجام نیروهای انقلاب، وحدت نیروهای انقلاب، هم افزایی نیروهای انقلاب نداریم، همه نیروهای انقلاب باید دست به دست هم دهیم و برای برون رفت از مشکلات کشور تلاش کنیم که مشکلات مردم حل شود و اجازه ندهیم که دولت و جریان واگرا بخواهند با ایجاد دو قطبی­ های کاذب مردم را از تمرکز و توجه به مسائل اصلی کشور غافل کنند.

سروری در پایان با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم مسائل فرعی در درون جبهه دلسوزان کشور اختلاف ایجاد کند خاطر نشان کرد: نباید این بستر فراهم شود که برخی اختلاف ها این امکان را به واگرایان بدهد که آنها دوباره بتوانند این روند غلط را در کشور ادامه بدهند، اینکار نیازمند این است که تمام ظرفیت­های دلسوز کشور با هم متحد و همگرا شوند و ظرفیت خود را در رقابت با کسانی قرار دهند که امروز برای مردم تولید هزینه می کنند.

افزودن نظر