راغفر: مشکل ما نداشتن ارتباط با اروپا و آمریکا نیست / بجای تولیدکننده خام فروش و دلال تشویق می‌شود!

یک اقتصاددان گفت: مشکل ما نداشتن ارتباط با اروپا و آمریکا نیست؛ مساله این است که موانع قانونی و بروکراسی دست و پا گیر دولتی بر سر راه صنعت و تولید قرار دارد و تولیدکننده را از ورود به بازار کار و تجارت خارجی دور می‌کند.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، رئیس جمهور در پنجاهمین نشست مجمع عمومی بانک مرکزی با ابراز به بلد نبودن حل مشکلات اقتصادی به صورت درونی و تکیه بر ظرفیت ها و استعداد های داخلی خود را از کسانی که به زعم وی درون گرا هستند و به دنیا کاری ندارند جدا کرد؛ روحانی در عین حال که گفت من اقتصاددان نیستم ، اما حل مشکلات اقتصادی کشور را به ارتباط با دنیای غرب و آمریکا گره زد و البته اشاره ای به عوامل تاثیر گذار داخلی بر افزایش ناکارآمدی اقتصاد و سیاست گذاری های غلط دولت بر تشدید وضعیت کنونی اقتصاد کشور نکرد.

در این رابطه با حسین راغفر؛ اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) گفتگو کرده و به تحلیل سایر ابعاد اظهارات رئیس جمهور از جمله عوامل موثر بر ناکارآمدی وآسیب پذیری مولفه های داخلی اقتصاد وچرایی ناتوانی دولت در شناسایی مسیر های صحیح اقتصاد سالم پرداختیم که در ادامه تقدیم می شود.
آقای رئیس جمهور چندی پیش عدم حل مشکلات اقتصادی را ناشی از فشار های بین المللی و تحریم های نفتی عنوان کردند، تحلیل شما از مواضع ایشان در این نشست چیست؟
رکود تورمی؛ بیکاری و سایر مقوله های اقتصاد؛ زمینه را برای اظهار نظرات و نقد و انتقادات گوناگون نسبت به سخنان رئیس جمهورفراهم کرده به گونه ای که سخنان رئیس جمهور مورد ارزیابی و نقد های متفاوتی قرار می گیرد.در وضعیت کنونی پافشاری بر نقد برخی اظهار نظر ها بیش از آنکه دلسوزی برای اقتصاد تلقی شود، بوی سیاسی کاری می دهد؛ لذا بهترین برداشتی که از سخنان رئیس جمهور می توانیم داشته باشیم و برداشتی که لطمه ای به وضعیت کنونی اقتصاد نزند؛ این است که آقای روحانی بر این موضوع تاکید کردند که بدون ارتباط با دنیا مدیریت اقتصاد سخت است. اگر با این دید به موضوع بنگریم که آقای روحانی لازمه فعال سازی بخشی از اقتصاد کشور را ارتباط با سایر کشور های دنیا می دانند علاوه بر نگاه خوشبینانه به سخنان بیان شده می توان سایر وجوه عدم رشد اقتصادی و مولفه های منفی تاثیر گذار بر اقتصاد کشور را بی طرفانه قضاوت کرد.
هیچ کشوری نمی تواند اقتصادش را در انزوای جهانی اداره کند؛ شاید آقای روحانی چنین نیتی داشته اند نه اینکه صرفا سخنان وی را به ارتباط تجاری و اقتصادی صرف با آمریکا و اروپا پیوند بزنیم، بنده معتقدم در شرایط حساس کنونی کشور، نباید در راستای تضعیف دولت کاری کنیم؛ چرا که دولت چونان آهو در گل گیر کرده است و تضعیف دولتی که یک سال ونیم دیگر نیز سر کار است به نفع مردم نیست.

یعنی معتقدید مناسبات بین المللی در از دست دادن فرصت های اقتصادی و تجاری کم تاثیر نیست؟

رشد یا منفی شدن اقتصاد به رعایت یا عدم رعایت مولفه های بسیاری بستگی دارد. یکی از عوامل رشد اقتصادی کشور ها ورود به بازار های منطقه ای و فرامنطقه ای است؛ البته کشور های همسایه نسبت به کشور های فرا منطقه ای باید سهم بیشتری در تجارت با یکدیگر داشته باشند. البته نباید از سایر ملزومات تجارت و صادرات مثل کیفیت کالا و قیمت آن که موجب رقابت پذیری می شود غافل شد.
در سال های اخیر ایران در اطراف خود بازار های خوبی برای صادرات کالا داشت. عراق به عنوان کشور همسایه که به دلیل جنگ فاقد زیرساخت های اولیه است می توانست فرصت خوبی برای حضور شرکت های پیمانکاری ایرانی باشد. مهمترین چالش سیاسی امروز عراق که منجر به تظاهرات و اعتراضات مدنی شده معضل بیکاری است؛ اگر فرصت پیمانکاری برای ایران مهیا بود؛ علاوه بر بهره برداری های اقتصادی ما بخش قابل توجهی از مشکل بیکاری جوانان عراقی حل می شد و یا اگر امکان توسعه زیر ساخت های حمل و نقلی عراق برای ایران فراهم بود دراین بخش نیز می توانستیم فرصت های اقتصادی خوبی را برای خود ایجاد کنیم، یکی از دلایل از دست رفتن فرصت های ذکر شده مانع تراشی آمریکا و عدم اجازه ورود ایران به عرصه های یاد شده است. در حال حاضر بسیاری از پیمانکاری های بزرگ عراق زیر نظر شرکت های آمریکایی است؛ در حالی که ما می توانستیم خدمات آمریکایی ها برای عراقی ها را ارزان تر برای آن ها تمام کنیم، اما آمریکایی ها چنین اجازه ای به ما نمی دهند، پس مناسبات بین المللی نقش قابل تاملی در رشد و توسعه اقتصادی به جای می گذارد.

اگر با بخشی از سخنان رئیس جمهور درخصوص تاثیر تحریم ها وانزوای جهانی بر اقتصاد موافق باشیم؛ سهم کم کاری و بی انگیزگی دولت ها در راه یافتن به بازار های جهانی و توسعه تجارت چقدر خواهد بود؟
بخش دیگری از عدم ورود ما به بازار های منطقه و کشور های رقیب در بی کیفیتی کالا های ایرانی خلاصه می شود، درواقع دولت کمترین اقدام و نظارت کیفی بر روی محصولات تولیدی ایران ندارد؛ ما با بحران فقدان نظارت بر تولید کالای ملی مواجه ایم؛ این مساله نیز یکی از دلایل مهم عدم قرار گرفتن کالای ایرانی در قفسه فروشگاه های کشور های همسایه است. بازار عراق فرصت خوبی برای صادرات و باز کردن جای پای تولید ایرانی بود، در اوایل دوران آرامش و ثبات سیاسی عراق تولید کنندگان ایرانی که با بازار های خالی از رقیب عراق مواجه شدند نسبت به این موضوع که کالای بی کیفیت چندی بیش دوام نمی آورد و خریداری ندارد اصلا فکر نکردند و همچنان کالای بی کیفیت خود را صادر کردند، با تثبیت آرامش در عراق کشور های دیگری مثل ترکیه نیز وارد میدان شدند و با ارائه کالای با کیفیت بهتر، بازار عراق را در دست گرفتند و ما بازار های خوبی را در عراق از دست دادیم؛ این موارد نیز از جمله موارد متعددی است که هیچ مسووولی پاسخگوی آن نیست که چرا به فکر از دست دادن فرصت های صادراتی محدود خود نیستیم؟

کسی پاسخگوی از دست رفتن فرصت های صاراتی بویژه در تجارت با همسایگان نیست!


پس نقش سیاست گذاری ها وحمایت های دولتی برجسته تر از مناسبات سیاسی و بین المللی است، حداقل در ارتباطات وتعاملات تجاری با کشور های دوست و برادری، چون عراق که به دور از فضای تحریم کمی امکان تجارت برای ایران فراهم شده است.

یکی دیگر از عوامل منفی رشد اقتصادی کشور نداشتن برنامه و عزم جدی برای اجرای آن است؛ متاسفانه دولت ها توجه خاصی به اتخاذ راهبرد های توسعه بازار ها و ورود شرکت های ایرانی به بازار های منطقه ای ندارند. سیاست گذاری دولت ها دراین زمینه ها نه تنها شفاف وکارساز نیست، بلکه بسیار ضعیف، ابتدایی و ناقص است. یعنی دولت ها تا کنون تنها به افزایش حجم صادرات فکر کرده اند؛ اما به افزایش کیفیت کالا واینکه کالای با کیفیت در بازار ها ماندگار می شود فکر نکرده اند. دولت ها فقط موضوعاتی، چون اعطای تسهیلات یا معافیت های مالیاتی را برای صادرات وتجارت مورد توجه قرار داده اند در حالی که این ها اصلا کافی نیست؛ موضوع مهم صادر کردن چه کالایی و کیفیت و ارزش افزوده آن است، اما بخش عمده صادرات ایران مواد خام است و مهمتر اینکه صادرات کالای خام و معدنی نباید مشمول تسهیلات خاص یا معافیت مالیاتی شود؛ بلکه این قبیل حمایت ها باید معطوف به محصولات و کالا های صنعتی و تولید ملی شود که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می کنند. اگرموارد بیان شده مورد توجه همه دولت ها و دولت آقای روحانی قرار می گرفت محصولات ایرانی با کیفیت و استاندارد های جهانی تولید و صادر می شد؛ بی توجهی به این مقوله هاست که ما همچنان شاهد صادرات مواد خام به کشور های دیگر هستیم و مجبوریم کالای ساخته شده نهایی را با چندین برابر ارزش افزوده وارد کنیم. مشوق های دولتی تا کنون معطوف به صادرات مواد خام بوده است، تا زمانی که این دولت و سایر دولت ها چنین رویه ای را دنبال کنند صنعت ایران شاهد هیچ رونقی نخواهد بود و فرصتی برای بهبود کیفیت و رقابتی شدن کالای ایران و خروج اقتصاد کشور از انزوا مهیا نمی شود.
به گفته ی شما دولت های قبلی ودولت یازدهم ودوازدهم نقشه راهبردی معقول و حساب شده ای برای توسعه صادرات و رونق اقتصادی کشور نداشته اند، با این تفاسیر بار همه مشکلات را می توان به دوش تحریم ها انداخت؟ سهم موانع داخلی چقدر است؟

از دهه های گذشته تا کنون دلایل و موانع مختلفی دست ما را از تسخیر بازار های منطقه کوتاه کرده است و عدم کلان نگری مسوولین بویژه مسوولین اقتصادی ما دسترسی ما را به ظرفیت های بزرگ منطقه محدود کرده است. ما تا کنون نقشه کلانی برای صادرات و صنعت کشور نداشته ایم، نقشه راهبردی و هدفمندی برای بالفعل کردن ظرفیت های داخلی و استفاده از ظرفیت بازارهای همسایه طراحی نکرده ایم، مشکل ما نداشتن ارتباط با اروپا و آمریکا نیست؛ مساله این است که دولت ها موانع قانونی و بروکراسی دست و پا گیری بر سر راه رشد اقتصادی و توسعه صنعت کشور گذاشته اند، موانع بزرگ پیش پای تولید کنندگان که آن ها را از ورود به بازار کار و تجارت خارجی دور می کند.

بهبود فضای کار و توسعه اقتصادی موضوع چند لایه ای است؛ موضوع ساده ای نیست که با چند راهکار بتوان مشکلات داخلی فضای کسب و کار و موانع پیش روی تولید کنندگان را برداشت. به جرات می توان گفت در راستای رشد صنعت وتولید کشور و صادرات با کیفیت تا کنون هدف گذاری صحیح و نقشه کلانی بخصوص برای بخش خصوصی، تجارت وتعامل با دنیا نداشته ایم. وقتی از بهبود اقتصاد سخن می گوییم باید در وهله اول به سراغ بهبود فضای کسب و کار برویم؛ موضوعات مختلفی از جمله اینکه دولت ها چقدر فرصت برای فعالیت های تولیدی با سیاست گذاری در نظام بانکی و امتیاز دهی به تولید کنندگان ایجاد کرده اند؟ نظام مالیاتی ما چگونه با تولید کننده برخورد می کند و چگونه فعالیت های تولیدی را مورد حمایت قرار می دهد و در مقابل فعالیت های غیر مولدی مثل دلالی و سفته بازی چگونه ظاهر می شود؟ آیا سیاست گذاری های دولت دلالی و سفته بازی را پر هزینه و تولید را پر سود کرده است؟ این ها اقداماتی است که در سیاست های بخش عمومی ودر عمل باید اتفاق بیفتد تا اقتصاد تکان بخورد. واضح است که اگر توسعه؛ رشد و شکوفایی اقتصاد هدف دولت باشد باید در کنار افزایش کیفیت تولید؛ با حمایت های یارانه ای از تولید، هر گونه فشار از تولید برداشته شود تا تولیدکننده داخلی با همه توان خود برای ارتقای کیفیت کالای خود تلاش کند، متاسفانه در حال حاضر بیشترین کسب سود برای خام فروشان و دلالان است در حالی که دولت باید تلاش کند تا سود دهی به سمت تولید سوق داده شود، اما چنین سیاستی فعلا اعمال نمی شود.

افزودن نظر