طاهرنژاد: فعالیت مکانیسم ماشه یعنی تسلیم اروپا مقابل خواسته امریکا / آمریکایی‌ها به دنبال زیاده‌خواهی هستند

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آمریکا می‌خواهد با شارلاتان بازی و سروصدا، اروپایی‌ها را تحت تأثیر قرار دهد تا موضع تندتر نسبت به برجام بگیرند. با توجه به فعال‌سازی «مکانیسم ماشه»، اروپا تسلیم خواسته‌های آمریکایی‌ها شده است.

یدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص فعال سازی مکانیسم ماشه توسط اروپایی ها و سرنوشت برجام، اظهار کرد: اراده ای در دو طرف اصلی تفاهم نامه یعنی ایران و اروپا به علاوه روسیه و چین برای حفظ وجود دارد. با توجه به اینکه برجام یک معاهده بین المللی است و به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده است، باید از ظرفیت های آن استفاده شود.
وی پیرامون خروج آمریکا از تفاهم نامه بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک ، افزود: آمریکا می خواهد با شارلاتان بازی و سروصدا، اروپایی ها را تحت تأثیر قرار دهد تا موضع تندتر نسبت به برجام بگیرند. با توجه به فعال سازی مکانیسم ماشه ، اروپا تسلیم خواسته های آمریکایی ها شده است.
طاهرنژاد با انتقاد از بدعهدی طرفین غربی، گفت: اروپا بیشتر از آمریکا، از این توافق منتفع می شود و احتمالاً به راحتی از برجام نگذرد. آمریکایی ها به دنبال زیاده خواهی هستند و تا حال، ایران در قبال این سیاست مقاومت کرده است. کشور های اروپایی که تحت فشار آمریکا هستند، تأثیرپذیری شان از آمریکایی ها را به نمایش بین المللی گذاشته اند.
فعال سیاسی ادامه داد: غرب باور دارد که حفظ برجام بدون استفاده از مکانیسم ماشه به نفع خودش است و با تهدید می خواهد ایران را به انعطاف وادار کند. مکانیسم ماشه بیشتر جنبه تهدید دارد تا عملیاتی و احتمالاً به نتیجه نهایی خود نمی رسد. برای حل مشکلات، ایران و آمریکا باید به اصل معاهده برگردند.

افزودن نظر