یک کارشناس مسائل آفریقا :

تحولات اخیر در برخی کشورهای آفریقایی بر اساس یک موج واحد نیست

یک کارشناس مسائل آفریقا، با اشاره به تحولات اخیر در برخی از کشورهای این قاره و روند کنونی تحولات در لیبی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به پراکندگی جغرافیایی مردم در لیبی و همچنین منابع نفتی که در این کشور وجود دارد این منطقه محیط مساعدی برای ادامه جنگ نظامی و خلأ قدرت است.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، جعفر قنادباشی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه تحولات اخیر در برخی از کشورهای آفریقا بر اساس یک موج واحد نیست بلکه متاثر از یکدیگر هستند، گفت: در جریان بهار عربی شاهد تحولاتی در لیبی، مصر و تونس بودیم. این تحولات بر الجزایر نیز تاثیر گذاشت ولی روند تاثیرگذاری این تحولات بر این کشور با موانعی روبرو بود چنانکه مردم نتوانستند خواسته‌های خود را محقق کنند. آنچه که در الجزایر در حال رخ دادن بود یک تحول خواهی بومی و مردمی بود که چهره خود را نشان می‌داد ولی چون دولت الجزایر یک دولت امنیتی قوی بود و پیوندهایی با ارتجاع عربی و برخی از کشورهای غربی داشت ، توانست در برابر امواج مخالفان مقاومت بیشتری بکند، گرچه به نظر می‌رسد در طی مدت اخیر مقاومت مخالفان در حال افزایش است.

وی همچنین به تحولات موجود در سودان و لیبی اشاره کرد و گفت: در این تحولات نیز شاهد نقش آفرینی کشورهایی چون امارات و عربستان هستیم. این کشورها به دنبال این هستند که حکومت لائیک در سودان ایجاد کنند و از ایجاد حکومت مذهبی در این منطقه جلوگیری کنند.

این کارشناس مسائل آفریقا با بیان اینکه مردم سودان و لیبی مردمی علاقه‌مند به اسلام هستند و اگر موانع برطرف شود مردم این منطقه خواهان تحقق مردم سالاری دینی هستند، ادامه داد: اما برخی از کشورهای غربی از طریق کشورهای امارات و عربستان به دنبال این هستند که اجازه ندهند در کشوری چون سودان و لیبی حکومت اسلامی ایجاد شود، بلکه مطلوب آنها تشکیل حکومتی سکولار با پشتوانه ارتش است.

وی همچنین به وضعیت تحولات در لیبی اشاره کرد و گفت: با توجه به درگیری‌های داخلی در لیبی فروشندگان سلاح تمایل دارند که جنگ در این منطقه ادامه پیدا کند. چرا که آنها از طریق فروش نفت لیبی درآمد حاصل از فروش سلاح‌هایشان را کسب می‌کنند.

قنادباشی ادامه داد: در لیبی با توجه به روند تحولات پراکندگی جغرافیایی محیط مساعدی به وجود آمده که جنگ نظامی و داخلی ادامه پیدا کند و همچنان خلأ قدرت وجود داشته باشد.

انتهای پیام

افزودن نظر