دانشمند ایرانی به کشور بازگشت/ ظریف: سلیمانی بدون دلیل گروگان بود

مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی محبوس در آمریکا پس از آزادی، همراه با ظریف وزیر خارجه وارد فرودگاه مهر آباد تهران شد.

با سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه به زوریخ، «مسعود سلیمانی» پس از تحمل یک سال گروگانگیری و حبس غیرقانونی در آمریکا آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.

با پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، دکتر سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود، آزاد شد.

وزیر امورخارجه با اشاره به وطن پرستی آقای سلیمانی و رد درخواست آمریکایی‌ها برای اقامت در آمریکا اظهار داشت: آقای سلیمانی بدون هیچ دلیلی گروگان نیروهای آمریکایی بود و توانایی علمی او علت عصبانیت قضات آمریکایی بوده است.

محمدجواد ظریف در فرودگاه امام خمینی پس از ورود سلیمانی دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به کشور، در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خوشحالیم که آقای دکتر سلیمانی بعد از ۱۴ ماه به کشور بازگشتند.

وی افزود: آقای سلیمانی بدون هیچ دلیلی گروگان نیروهای آمریکایی بود و در واقع بعد از اینکه آمریکایی‌ها به او ویزا دادند و از او دعوت کردند برای تحقیقات علمی در بالاترین موسسه علمی آمریکا به این کشور برود، یک استاد دانشگاه با ۵۰۰ مقاله علمی را بی دلیل دستگیر کردند.

ظریف با ابراز خوشحالی از بازگشت آقای سلیمانی افزود: خوشحالیم ۱۴ ماه سختی بی نهایت این استاد بزرگ همسرش و خانواده اش به پایان رسیده است.

وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه در دوره زندان آقای سلیمانی بارها به او پیشنهاد شده که به جای بازگشت به کشور و یا ماندن در زندان، زندگی در آمریکا را قبول کند اظهار داشت: اما این استاد وطن پرست این کار را انجام نداده است و من واقعاً افتخار می‌کنم که امروز در خدمت این مرد بزرگ هستیم و او به جامعه علمی کشور بازگشته است.

وی ادامه داد: از شورای عالی امنیت ملی، قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی سپاسگزارم که تصویب کردند ما بتوانیم این روز خوب را داشته باشیم و با تبادل یک زندانی آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود و بر اساس رأفت اسلامی امروز صبح مورد بخشش قرار گرفت و به آمریکا بازگشت و در برابر او ما این استاد بزرگوار را در ایران داریم.

ظریف با تبریک روز دانشجو تأکید کرد: از آقای سلیمانی که این ۱۴ ماه را تحمل کردند و نشان دادند ایرانی یعنی چه تشکر می‌کنم.

وی تصریح کرد: آقای سلیمانی فردا هم اولین سخنرانی شان را در دانشگاه انجام خواهند داد تا به آمریکایی‌هایی که گفته بودند کاری می‌کنیم که دانشگاه و تحقیق را فراموش کنید نشان دهد یک دانشمند وطن پرست ایرانی نه کشورش را فراموش می‌کند، نه دانشگاه را فراموش می‌کند و نه تحقیق را و با علم و فناوری باعث رشد و بالندگی این کشور خواهد شد.

وزیر امورخارجه همچنین تأکید کرد: آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته تلاش کرده جلوی پیشرفت ایران را بگیرد، فشار حداکثری آمریکا هدفش این بوده که جلوی پیشرفت ما را بگیرد. در این پنج ساعتی که در هواپیما همراه آقای سلیمانی بودم بیشترین چیزی که این زندان بانان و قضات آمریکایی را عصبانی می‌کرده میزان دستاوردهای علمی این استاد دانشگاه بوده است و این نشان می‌دهد علم و پیشرفتی که مردم ما توانستند با اعتماد به نفس به آن دست پیدا کنند بزرگترین خار بر چشمان کسانی است که خوبی این مردم را نخواسته اند.

افزودن نظر