احتمال خرید دومین سامانه «اس-۴۰۰» توسط ترکیه در آینده نزدیک

یک شبکه روسی به نقل از منبعی در ریاست‌جمهوری ترکیه گزارش داد آنکارا در آینده نه‌چندان دور دومین مجموعه از سامانه‌های پدافندی روس را خریداری می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی رغم دردسرهایی که خرید سامانه پدافند موشکی روسی اس-400 برای ترکیه ایجاد کرده اما آنکارا باز هم به دنبال خرید تعداد بیشتری از این سامانه ها از مسکو است.

شبکه ریانووستی روز دوشنبه به نقل از دفتر ریاست جمهوری ترکیه گزارش داد که تاریخ خرید تعداد بیشتری از سامانه های اس-400 فقط یک مسئله فنی است و در آینده نه چندان دور قرارداد جدیدی منعقد می شود.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح ، رئیس شرکت دولتی صادرکننده تسلیحات روسیه چند روز پیش گفته بود مسکو امیدوار است که در شش ماهه اول سال 2020، قرارداد جدیدی برای ارائه سامانه های اس-400 بیشتر به ترکیه بسته شود.

ریانووستی به نقل از یک مسئول امور خارجی-امنیتی در دفتر ریاست جمهوری ترکیه نوشت: تاریخ خرید دومین سامانه اس-400 فقط یک مسئله فنی است. من گمان می کنم که این اتفاق در آینده نه چندان دور رخ دهد .

تحویل اولین سامانه اس-400 به ترکیه در حالی اوایل مرداد ماه تکمیل شد که وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد. در مورد ترکیه نیز آمریکا هشدار داده بود نه تنها تحویل مابقی جنگنده های اف-35 به ترکیه را تعلیق می کند بلکه از برنامه تولید مشترک این جنگنده نیز کنار می گذارد.

هفته گذشته ارتش ترکیه طی رزمایشی در استان آنکارا، جنگنده های اف-16 را برای آزمایش سیستم راداری و تشخیص سامانه های اس-400 به پرواز درآورد. بعد از آن بود که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا از آزمایش سامانه های اس-400 در ترکیه ابراز نگرانی کرد.

چند روز پیش از آن نیز چند روز پیش نیز وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه کشورش هرگز از به کار بردن سامانه های پدافند موشکی روسی عقب نشینی نمی کند، از فعال شدن این سامانه ها بعد از اتمام دوره آموزشی خبر داده بود.

افزودن نظر