نیویورک‌تایمز: آینده سیاسی نتانیاهو در ابهام است

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی تاکید کرده که با رسمی شدن اتهامات فساد مالی علیه نتانیاهو، آینده سیاسی او در وضعیت نابسامان سیاسی تل‌آویو، در ابهام قرار گرفته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، در پی رسمیت یافتن اتهام فساد مالی به بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سوی دادستان کل این رژیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به تحلیل ماوقع پرداخت و نوشت که آنچه رخ داده، آینده سیاسی نتانیاهو را در ابهام قرار داده و بی ثباتی سیاسی این رژیم را که قریب به یکسال است در بحران تشکیل کابینه به سر می برد، تشدید کرده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، نتانیاهوی 70 ساله، که در ماه جولای به کسی بدل شد که طولانی ترین دوران نخست وزیری را در اسرائیل داشته است، اکنون یک وجه ممیزه دیگر نیز دارد و اولین نخست وزیری است که در حالی که هنوز بر سر قدرت است، رسما با اتهام حقوقی مواجه می شود.

اتهامات نتانیاهو شامل پیشنهاد رشوه به برخی مجموعه های بزرگ رسانه ای در فلسطین اشغالی در برابر پوشش خبری مطلوب اوست.

نیویورک تایمز ضمن اشاره به بیانیه شب گذشته آویخای مندلبیت ، دادستان کل رژیم صهیونیستی و سخنرانی نتانیاهو پس از آن نوشت: از نظر قانونی نیازی نیست که نتانیاهو استعفا کند. با این حال، با توجه به اینکه سیستم سیاسی اسرائیل در وضعیت نامشخص قرار دارد و پس از انتخابات نتوانسته بر سر یک نخست وزیر توافق کند، پرونده حقوقی علیه نتانیاهو می تواند حفظ قدرت توسط وی را سخت تر کند.

پس از آنکه بنی گانتز ، اصلی ترین رقیب نتانیاهو نتوانست تا فرجه چهارشنبه شب گذشته کابینه جدید را تشکیل دهد، این ماموریت به پارلمان رژیم صهیونیستی سپرده شد. اگر ظرف سه هفته آینده، هیچ یک از اعضای پارلمان (کنست) نتوانند 61 عضو را با خود همراه کند، انتخابات سوم باید برگزار شود.

به نوشته نیویورک تایمز، اگرچه نتانیاهو توانسته است حمایت پایگاه سیاسی خود در میان راست گرایان را تاکنون حفظ کند اما نظرسنجی ها نشان می دهند که ایراد رسمی اتهام علیه او بسیاری از اذهان را تغییر خواهد داد، از جمله در میان بسیاری از رای دهندگان راستگرا.

در این خصوص، یوهانان پلسنر ، رئیس موسسه موسوم به دموکراسی اسرائیل می گوید در جریان یک نظرسنجی که این موسسه در ماه اکتبر انجام داده، نزدیک به دو سوم شرکت کنندگان گفته اند که فکر نمی کنند یک نخست وزیر بتواند همزمان مشغول پاک کردن نام خود از اتهامات در دادگاه باشد.

در همین حال، در درون حزب راستگرای لیکود که نتانیاهو ریاست آن را بر عهده دارد نیز نشانه هایی از ناآرامی دیده شده است. یک سیاستمدار صهیونیست جوان تر با نام گیدئون سعر روز پنج شنبه خواستار رقابت نخست وزیری با نتانیاهو شد.

پلنسر همچنین می گوید که حتی اگر نتانیاهو بتواند بر چالش های درون حزبی غلبه کند، باز هم ممکن است رووین ریولین ، رئیس این رژیم حاضر نشود ماموریت تشکیل کابینه را مجددا به وی بسپارد.

به علاوه، ممکن است منتقدین نتانیاهو از دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بخواهند تا او را ملزم به کناره گیری از قدرت کند. بر اساس قوانین موجود در فلسطین اشغالی، هرگاه یک وزیر کابینه با اتهام رسمی مواجه شود باید از سمت خود کناره گیری کند اما این قوانین هنوز در خصوص نخست وزیر امتحان نشده اند. از نظر حقوقی، سوالاتی نیز در این خصوص وجود دارد که آیا رئیس رژیم صهیونیستی می تواند قانون گذاری را که رسما متهم شده مامور تشکیل کابینه کند یا نه؟

نیویورک تایمز در بخش دیگری از گزارش خود به این نکته اشاره کرده که پرونده های فساد نتانیاهو، فرصتی را برای حزب آبی و سفید فراهم آورده تا با طرح این موضوع که اتهامات علیه نتانیاهو، صلاحیت نخست وزیری را از وی گرفته اند، خود را بالا بکشد. روز پنج شنبه و در پی بیانیه دادستانی، بنی گانتز تنها به یک بیانیه تک جمله ای اکتفا کرد و گفت: این روزی بسیار غمگین برای اسرائیل است. یائیر لاپید ، نفر دوم حزب آبی و سفید نیز گفت که اگر نتانیاهو هنوز به اسرائیل اهمیت می دهد باید استعفا کند.

از سوی دیگر، به نوشته این روزنامه آمریکایی، رقبای نتانیاهو در لیکود نیز جسارت یافته اند به صورتی که گیدون سعر می گوید: موجه نیست که پیش بینی شود نتانیاهو می تواند در یک انتخابات سوم موفق شود؛ آن هم پس از دو بار شکست در تشکیل کابینه جدید و اینکه اکنون بار اتهامات رسمی را نیز به دوش می کشد.

نتانیاهو اما در مقابل تلاش دارد به حامیانش بگوید که آنچه رخ داده، بر مبنای دیدگاه حزبی شکل گرفته و به دنبال آن است که تا زمانی که در قدرت است از تعقیب حقوقی مصون بماند.

نتانیاهو ماه ها در برابر تحقیقاتی که علیه او جریان داشت چپ گرایان و رسانه ها را متهم می کرد که می خواهند او را از قدرت کنار نهند چرا که در صندوق رای نتوانسته اند بر او غلبه یابند. نیویورک تایمز ادبیات نتانیاهو را در خصوص این تحقیقات به ادبیات ترامپ در خصوص تحقیقات استیضاح در آمریکا تشبیه کرده است. این در حالی است که بسیاری از کسانی که در خصوص اتهامات نتانیاهو تحقیق به عمل می آورند توسط خود او منصوب شده اند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تلاش کرد تا از فرآیندهای قانون گذارانه و سیاسی برای دفاع از خود بهره ببرد. دسامبر گذشته او خواستار یک انتخابات زودهنگام در ماه آوریل شد به این خیال که اگر رای گیری پیش از اعلام جرم مندلبیت صورت گیرد، او با قدرت بیشتری بازانتخاب خواهد شد. وی سپس از مندلبیت خواست تا اعلام جرم علیه او را با توجه به زمان بندی انتخابات به تعویق اندازد تا انتخابات تحت تاثیر قرار نگیرد.

اما به نوشته نیویورک تایمز، هیچکدام از این اقدامات موثر واقع نشد و مندلبیت 40 روز قبل از انتخابات آوریل اعلام کرد که به دنبال پیگیری جرایم ارتشاء و غیره است. پس از آنکه انتخابات آوریل بدون نتیجه پایان یافت، متحدین نتانیاهو قصد داشتند تا با تصویب قانونی به همه اعضای پارلمان از جمله نتانیاهو مصونیت اعطا کنند اما مجبور شدند با انتقاد مخالفانی که این طرح را غیردموکراتیک و قدرت طلبانه می دانستند، رهایش کنند.

روزنامه آمریکایی تصریح می کند که نتانیاهو بارها و بارها تلاش کرد تا خود را یک قربانی نشان دهد و به این وسیله بتواند راستگرایان را متحد پشت سر خود حفظ کند.... در نهایت نیز توانست از اعضای لیکود و احزاب راستگرای متحدش قول بگیرد که تنها در صورتی که او نخست وزیر باشد، وارد کابینه جدید شوند.

برای نتانیاهو مهتر از تقسیم قدرت با گانتز این بود که نخست وزیر بماند چرا که اگر به هر سمتی پایین تر از نخست وزیری دست می یافت باید بلافاصله پس از اتهام رسمی از سمت خود کناره می گرفت. نخست وزیر بنابر قوانین رژیم صهیونیستی تا رای نهایی دادگاه که پس از تجدیدنظرخواهی صادر می شود می تواند در قدرت باقی بماند، این روند می تواند سال ها به طول بیانجامد.

افزودن نظر