ذخایر «آب سنگین» ایران از مرز ۱۳۰ تن فراتر رفته است

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خطاب به شورای حکام آژانس بیانیه‌ای را درباره راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت‌‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه گفت: گزارش من درباره راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ است که فعالیت های مرتبط آژانس را در این کشور طی ماه های اخیر پوشش می دهد.
وی در ادامه افزود: این گزارش شامل به روز رسانی مواردی است که در گزارش فصلی قبلی من در ارتباط با نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژ های پیشرفته در کارخانه غنی سازی نظنز به آن اشاره شده است، سانتریفیوژ هایی که نه تنها برای اهداف تحقیق و توسعه بلکه برای تجمیع اورانیوم غنی شده نصب شده و همین طور از سرگیری غنی سازی اورانیوم در فردو.
مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: روز دوشنبه هفته جاری، به شورای حکام اطلاع دادم که میزان ذخایر آب سنگین ایران اکنون از مرز ۱۳۰ تن فراتر رفته است. ما همچنان به روز رسانی گزارش های مربوط به اجرای برجام از سوی ایران به شورای حکام را ادامه خواهیم داد. آژانس همچنان به راستی آزمایی عدم انحراف ایران از مواد هسته ای اعلام شده در چارچوب توافقنامه های پادمانی ادامه می دهد. ارزیابی مربوط به فقدان مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران ادامه خواهد یافت.
وی همچنین مدعی شد: همانطور که ۷ نوامبر به شورای حکام گزارش دادم، آژانس نمونه های اورانیوم طبیعی را در یک مکان در ایران شناسایی کرده، که قبلا این مکان گزارش نشده است. از آن زمان تاکنون ما به تعاملات با ایران ادامه داده ایم، ولی هیچ اطلاعات بیشتری دریافت نکرده ایم و این مساله هنوز حل و فصل نشده است.
مدیرکل آژانس گفت: یک ملاقات و نشست بین آژانس و ایران برای هفته آینده در تهران برنامه ریزی شده است تا درباره این مساله مذاکرات بیشتری صورت گیرد. لازم است تا ایران برای حل و فصل سریع این مساله با آژانس همکاری کند. از ایران می خواهم تا همکاری به موقع و کامل با آژانس برای اجرای کامل توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی داشته باشد.

افزودن نظر