طرح آمریکایی انتخاباتِ زودهنگام در عراق/ واشنگتن به دنبال چیست؟

داستان تکراری مداخلات آمریکا در امور داخلی عراق این بار هم به اشکال و طرق مختلف در حال اتفاق افتادن است و گویا مقامات کاخ سفید قصد ندارند که مداخله در امور دیگر کشور‌ها را از اصول سیاست خارجی خود کنار بگذارند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، عراق در هفته های اخیر شاهد اعتراضات مردمی در انتقاد به وضعیت نامناسب اقتصادی، افزایش بیکاری، سطح پایین خدمات رفاهی، فساد در میان برخی از مسئولین و مشکلات معیشتی بوده که کماکان به صورت پراکنده ادامه دارد.
دولت عادل عبدالمهدی اخیر بار ها این موضوع را اعلام کرده که با جدیت در پی تامین خواسته ها و مطالبات مردم و معترضین عراقی هست و برای آن بسته اصلاحی هم تدارک دیده که شامل موارد مختلفی است.
از جمله موضوعاتی که در بسته اصلاحی مورد تاکید دولت میتوان به آن ها اشاره کرد، کاهش درآمد مسئولان ارشد کشور به نصف، برخورد با عاملان و مرتکبان اقدامات غیر قانونی در حوادث اخیر عراق از سوی دستگاه عالی قضایی آن کشور، مبارزه با فساد، اصلاح نظام انتخاباتی و اصلاح اقتصادی است.
این قبیل اقدامات و گام های جدی دولت در تأمین مطالبات و خواسته های مردمی از سوی بسیاری از جریانات و گروه های سیاسی عراق مورد حمایت قرار گرفته و مرجعیت عالی شیعیان عراق نیز در مواضع اخیر خود بار دیگر بر تأمین حقوق و مطالبات مردم توسط مسئولین تاکید کرده است.
اما حوادث اخیر در عراق نیز همچون بسیاری دیگر از تحولات رخ داده در کشور های منطقه، صرفاً جنبه داخلی نداشته و به وضوح شاهد دخالت های برخی قدرت های خارجی و به خصوص آمریکا به جهت تأثیرگذاری بر روند تحولات به نفع آن ها هستیم.
در خصوص نقش و سیاست های مداخله جویانه دولت آمریکا در تحولات اخیر عراق می توان به برخی از موارد زیر اشاره داشت:
_. کاخ سفید در بیانیه ای کاملاً مداخله جویانه در خصوص تحولات داخلی عراق مواردی را منتشر کرده است که از منظر تحلیلی جای تامل دارد.
_. در بیانیه کاخ سفید آمده است که دولت آمریکا نسبت به تداوم آنچه که آنها، آن را حملات نیرو های امنیتی عراق علیه معترضان خوانده اند، نگران هستند چرا که حقوق فعالان جامعه مدنی را در آن کشور خدشه دار می کند.
_. همچون بسیاری از مواضع و بیانیه های صادر شده از سوی آمریکا در این بیانیه هم شاهد هستیم که مقامات واشنگتن نسبت به ایران و سیاست های منطقه ای آن بار دیگر گزافه گویی و تهمت زنی کرده و آورده اند که عراقی ها در برابر اقدامات نظام ایران در قبال منابع این کشور دست بسته نمی مانند.
_. چند روز پیش هم در بیانیه مشابهی سفارت آمریکا در بغداد با ژست حق به جانب و همچون همیشه از جایگاه دولتی که مدافع حقوق بشر است آورده است که هیچ آینده ای در عراق در سایه سرکوب اراده ملت این کشور متصور نیست. دولت آمریکا کشتار و ربودن معترضان و تهدید آزادی بیان و خشونت در عراق را محکوم می کند.
_. مداخلات آمریکایی ها در امور داخلی عراق در هفته های اخیر محدود به مواضع سیاسی و بیانیه های رسمی دولت آن کشور نشده و برخی تحرکات نظامی، اطلاعاتی و رسانه ای آن کشور و متحدان منطقه ای آن از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و امارات حاکی از توطئه ای حساب شده و پیچیده از سوی آمریکا در خصوص عراق است.
_. ورود ۱۵۰۰ نفر از نیرو های نظامی آمریکا از شمال سوریه به عراق نشان دهنده عزم و اراده جدی مقامات کاخ سفید در تاثیر گذاری بر روند تحولات جاری در عراق است. بهانه حضور مجدد نظامی آمریکا در خاک عراق همچون گذشته دفاع از امنیت عراق در مقابله با گروه های تروریستی است. اما امروز در جهان چه کسی است که نداند گروه های تروریستی همچون داعش را آمریکا ایجاد و تا به امروز مورد حمایت قرار داده است.
_. مداخله در امور داخلی عراق و تاثیر گذاری بر روند تحولات فعلی در آن کشور از سوی آمریکا و متحدان منطقه ای آن در فضاسازی های تبلیغاتی و رسانه ای نیز به وضوح قابل مشاهده است. رسانه های منطقه ای و وابسته به امارات و سعودی از جمله الحدث ، العربیه و اسکای نیوز عربی و رسانه هایی که مستقیم از سوی واشنگتن تغذیه می شوند از جمله سی ان ان و رویترز ؛ همگی با دستورالعمل سیاه نمایی وضعیت در عراق، ناامید کردن مردم از اقدامات و تلاش های دولت در تحقق خواسته ها و مطالبات آنها، ضعیف و ناکارآمد نشان دادن دولت عبدالمهدی، فراهم کردن شرایط انتخابات زودهنگام و مطرح کردن این گزینه به عنوان تنها راه خروج از بحران فعلی در عراق و البته تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور آن کشور در اجرایی کردن آن، مشغول به فضاسازی در خصوص تحولات مربوط به عراق هستند.
_. طرح آمریکایی برگزاری انتخابات زودهنگام به منزله استعفای دولت فعلی عراق، ایجاد خلاء قدرت در آن کشور و همچنین افزایش ناامنی، آشوب و هرج و مرج در عراق، قطعاً باب میل هیچ یک از مقامات و مسئولین عراقی نبوده و نخواهد بود، اما متاسفانه شاهد این هستیم که برخی از جریانات و افراد به عنوان نفوذی های داخلی درصدد تحت فشار قرار دادن دولت عبدالمهدی به جهت استعفا از دولت و فراهم کردن شرایط برگزاری انتخابات زودهنگام هستیم.
_. در مقابله با توطئه طراحی شده از سوی آمریکا و عوامل آن، آنچه که ایجاد امیدواری می کند آن است که بسیاری از شخصیت ها و گروه های تاثیر گذار سیاسی و دینی عراق نسبت به بیانیه مداخله جویانه آمریکا در خصوص تحولات اخیر در آن کشور واکنش شدید و تندی را از خود نشان دادند.
_. سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون که بیشترین میزان کرسی های پارلمان عراق را در اختیار دارد، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق، شیخ قیس الخزعلی رهبر گروه عصائب اهل الحق، محمود الربیعی سخنگوی سیاسی عصائب اهل الحق از جمله کسانی بودند که نسبت به بیانیه مداخله جویانه آمریکا در خصوص تحولات اخیر عراق واکنش نشان دادند.
بنابراین، هشیاری مقامات، گروه ها و شخصیت های تاثیرگذار سیاسی عراقی علاوه بر آنکه می تواند مانع از تحقق اهداف و خواسته های آمریکا شود، می تواند به افزایش سطح آگاهی مردم آن کشور در خصوص اقدامات و رفتار های خصمانه آمریکا و متحدان آن در قبال عراق، کمک کند.
در پایان آنکه، با توجه به شرایط کنونی عراق مهمترین اولویت دست یابی به ثبات سیاسی و امنیتی در سراسر کشور است و این امر مهم محقق نمی شود مگر با همیاری و اتحاد میان مردم و مسئولین، جدیت بیشتر دولت در اجرای سیاست های خود در راستای تامین منافع و اهداف مردم عراق و حفظ آرامش و امنیت در کشور در خلال برپایی اعتراضات مسالمت آمیز و قطعا اجرای طرح آمریکایی برگزاری انتخابات زودهنگام در تضاد کامل با منافع و امنیت ملی عراق قرار دارد.

افزودن نظر