دانشگاه علامه تاثیرگذاری پدیده اربعین بر تحولات منطقه و روابط بین‌الملل را بررسی می‌کند

دانشگاه علامه تاثیرگذاری پدیده اربعین بر تحولات منطقه و روابط بین‌الملل را بررسی می‌کند
رئیس دانشگاه علامه گفت: پیاده‌روی اربعین اتفاق مهم و بزرگی بود که باید آن را گرامی بداریم و دانشگاه علامه درباره این پدیده مهم در حال مطالعه است تا ببنیم این پدیده مهم چگونه می‌تواند در تحولات و روابط بین‌المللی موثر باشد.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز،  حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه در همایش بین‌المللی « یک جانبه‌گرایی و حقوق بین الملل» که با حضور وزیران امور خارجه و اطلاعات برگزار شد،  با اشاره به نقش دانشگاه‌ها برای حل مسائل کشور گفت: امروز دانشگاه ها در حل مشکلات کشور نقش برجسته‌ای ایفا می‌کنند و دولت هم از دانشگاه ها در این راستا استفاده می کند.

وی در ادامه با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی اربعین گفت: پیاده‌روی اربعین اتفاق مهم و بزرگی بود که باید آن را گرامی بداریم. دانشگاه علامه درباره این پدیده مهم در حال مطالعه است تا ببنیم این پدیده مهم چگونه می‌تواند در تحولات و روابط بین‌المللی موثر باشد.

سلیمی افزود: اگر قدرت و کشوری بخواهد نظر خود را یک جانبه تحمیل کند به نوعی حقوق بین‌الملل از میان رفته است. یک جانبه‌گرایی به صورت بنیادی و ماهیتی با حقوق بین الملل در تعارض است و حقوق بین الملل بر عکس حقوق داخلی محصول توافق، کنش، واکنش و تعاملات مثبت بین بازیگران گوناگون روابط بین الملل است.

رئیس دانشگاه علامه ادامه داد: مهم ترین منبع حقوق بین الملل، قرارداد است که بر اساس توافق ایجاد می شود و یک جانبه گرایی، تکیه افراطی بر قدرت، فشار آوردن و استفاده از ابزار قهرآمیز با ماهیت توافق که حقوق و عرف بین الملل مخلوق آن محسوب می شود، متعارض است.

وی تصریح کرد: امروز بر خلاف گذشته هر چه سردمداران بزرگ ترین قدرت دنیا بر طبل یک جانبه گرایی بکوبند موجب می‌شود تا افکار عمومی بین الملل در مقابل آنها موضع بیشتری بگیرند. برای همین یک جانبه گرایی با بنیاد و ماهیت حقوق بین الملل حتی ماهیت دیپلماسی در تعارض است.

وی گفت: اگر ما دیپلماسی را محصول گفت و گوی برابر تلقی کنیم، شاهد شکل گیری اخلاق گفتمانی هستیم، اخلاقی که در اثر گفت و گو ایجاد می شود و طرفین گفت و گو ماهیت و جایگاه برابر دارند و از درون آنها هنجارهای مشترک حل می شود. دیپلماسی در بستر این اخلاق بین الملل و گفتمان شکل می گیرد و یک جانبه گرایی با اخلاق گفت و گو ناهمخوان است.

وی در ادامه تاکید کرد: یک جانبه گرایی در کوتاه مدت امکان پذیر و اثرات مخرب آن زیاد است؛ ولی در دراز مدت این چنین نیست و امکان تداوم ندارد.

سلیمی افزود: به نظر می رسد یک جانبه گرایی در کوتاه مدت تاثیرگذار و مخرب است اما در بلند مدت امکان تداوم ندارد چون به بیان یکی از نظریه پردازان روابط بین الملل، علت غایی در روابط بین الملل شکل گیری یک جامعه جهانی در حال تعامل است.

 

افزودن نظر