جلالی: تهدیدات امروز کشور از نوع «مردم‌محور» است/ قدرت ایران در کنترل حملات سایبری دشمن

جلالی: تهدیدات امروز کشور از نوع «مردم‌محور» است/ قدرت ایران در کنترل حملات سایبری دشمن
امروز تهدیدات پیش روی ما «مردم‌محور» شده‌اند. ابزارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی، اصلی‌ترین ابزار دشمنان جمهوری اسلامی ایران برای اجرای تهدیدات مردم‌محور هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز در نشست خبری که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: گرامیداشت پدافند غیرعامل از سال ۱۳۹۱ تاکنون با توجه به اهداف و دستاوردهای آن در آبان ماه هر سال در برنامه های سالیانه سازمان پدافند غیرعامل منظور شده است.

وی افزود: با عنایت به رهنمودها و تدابیر مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت اجرای برنامه های پدافند غیرعامل برای مقابله با تهدیدات فراروی و شیوه های تهاجم دشمنان و همچنین لزوم درک و احساس مشترک مسئولان، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی، امید است با روحیه جهادی و مقاومت، اقدام بسیجی و مدیریت انقلابی و کارآمد، در تعمیق و نهادینه سازی فرهنگ پدافند غیرعامل به منظور مصونیت بخشی تاب آوری و ایمن سازی زیرساخت های حیاتی کشور اقدامات شایسته به عمل آید.

جلالی شعار امسال هفته پدافتد غیرعامل را پدافند غیرعامل مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید (دفاع همه جانبه نظامی _ غیرنظامی) عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه امسال هفته پدافند با ایام ۲۸ صفر مقارن شده است تصمیم گرفتیم گرامیداشت این هفته را از چهارشنبه ۸ آبان تا سه شنبه ۱۴ آبان برگزار کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل مهمترین هدف گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، تبیین نقش و جایگاه و معرفی ضرورت ها، کارکردها و دستاوردهای پدافند غیرعامل با گفتمان سازی عمومی و تخصصی و نهادینه سازی آن در سطح جامعه دانست.

وی در ادامه افزود: در تقویم امسال گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، ۸ آبان روز حفظ سرمایه های شهری کشور با مشارکت مردمی و پدافند شهری ، ۹ آبان روز حفظ سرمایه های ملی در برابر تهدیدات با خودباوری و اقتدار علمی و همه جانبه ، ۱۰ آبان روز صیانت از مردم در برابر تهدیدات دشمن و پدافند مردم محور ، ۱۱ آبان روز مصون سازی زیرساخت های کشور با تفکر بسیجی روحیه جهادی و مقاومت و پدافند کالبدی ، ۱۲ آبان روز جامعه سالم و آماده در برابر تهدیدات نوین و پدافند زیستی ، ۱۳ آبان روز استحکام بخشی و صیانت از زیرساخت های سایبری کشور و پدافند سایبری و ۱۴ آبان روز پدافند غیرعامل، مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید نامگذاری شده اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: همزمان با هفته گرامیداشت پدافند غیرعامل، رزمایش دانش آموزی در دبیرستان پسرانه ابن سینای تهران، رزمایش قطع برق و تست مولدهای اضطراری در مرکز توزیع برق تهران، رزمایش ملی پایداری سیگنال رسانی در سازمان صدا و سیما و همچنین رزمایش پرتوی تهران در سایت تهران سازمان انرژی هسته ای اجرا خواهند شد.

جلالی رونمایی از شبیه ساز تهدیدات سایبری را از دیگر برنامه های سازمان پدافند غیرعامل برشمرد که در روز ۱۴ آبان در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما انجام خواهد شد.

وی با تاکید براینکه امروز تهدیدات پیش روی ما، تهدیداتی مردم محور شده اند، گفت: ابزارهای رسانه ای و تبلیغاتی، اصلی ترین ابزار دشمنان جمهوری اسلامی ایران برای اجرای تهدیدات مردم محور هستند. ممکن است تهدیدات مردم محور در حوزه های نظامی، اقتصادی، سایبری و حتی حوزه های امنیتی و سیاسی باشند. امروز دشمنان، تهدیدات را در ذات فناوری ها شکل می دهند همانطور که می بینیم صاحبان فناوری، قابلیت های نفوذ، مدیریت و کنترل را در فناوری های خود شکل می دهند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر شناسایی تهدیدات و فرصت های فناوری ها یادآور شد: سازمان پدافند غیرعامل، فناوری را قبل از آنکه به کشور وارد شود رصد می کند، فرصت ها و تهدیدات آن را شناسایی می کند و برای آن نقشه راه ارائه می دهد.

وی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل از سال گذشته تا امروز در پنج حوزه سایبری ، پدافند زیستی ، پدافند شیمیایی ، پدافند هسته ای ، پایداری مولدهای برق در شرایط قطع برق و موضوعات مردم محور رزمایش برگزار کرده است.

جلالی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد از کارکردها در حوزه های مختلف کشور، در شرایط قطعی اینترنت به کارکرد خود ادامه می دهند، گفت: ما باید مشخص کنیم در کدام حوزه ها وابسته هستیم و برای رفع وابستگی در این حوزه ها، برنامه مدونی تدوین کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه در سال گذشته علاوه بر برگزاری ۳۸۰ رزمایش در مدارس سطح کشور، هزار رزمایش قطع برق نیز از سوی سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، تصریح کرد: در سال ۹۷، مانور تخلیه جمعیت را در جزیره خارک با موفقیت برگزار و با فرض حمله دشمن، تمام جمعیت جزیره خارک را از شهر خارج کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی یادآور شد: آمریکایی ها در مدت گذشته چند بار گفتند سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در فراز خلیج فارس را با حمله سایبری به مراکز و تاسیسات ایران پاسخ دادیم زمانی که ما کنترل ها را انجام دادیم متوجه شدیم هیچ آسیبی از ناحیه حمله دشمن در حوزه سایبری ندیده ایم. در همین راستا نیویورک تایمز در گزارشی آورد یا قدرت پدافندی ایران خیلی قوی شده یا اینکه توان آفندی تضعیف شده است.

وی تاکید کرد: ما امروز توانسته ایم کاملا قدرت حملات سایبری دشمنان را کنترل کنیم.

افزودن نظر