عابدینی: متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی، سرپوشی بر شکست‌های مفتضحانه آمریکاست

عابدینی: متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی، سرپوشی بر شکست‌های مفتضحانه آمریکاست
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکایی‌ها به خاطر سرپوش گذاشتن بر شکست‌های مفتضحانه خود یا در حال فرار به جلو هستند و یا می‌خواهند هم پیمانان آن‌ها که چشم امید به ایشان دارند روحیه خود را از دست ندهند.

حسن عابدینی، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی توسط ایران انجام شده است، گفت: درج اخبار جعلی در هیئت حاکمه آمریکا ظاهرا تمامی ندارد و در مورد اتهاماتی که پیش از این نیز در حوزه یمن به ایران زدند ذکر چند نکته ضروری است.
وی افزود: آمریکایی ها پیش از این نیز معتقد بودند موشک هایی که از یمن به سمت سعودی پرتاب می شود ساخت ایران است و حتی در قالب یک شو تکه های آهن را در کنار مجمع عمومی سازمان ملل به نمایش گذاشتند در حالی که همان زمان جمهوری اسلامی اعلام کرد در این حملات نقشی نداشته است.
عابدینی با بیان اینکه در طول چهار سال اخیر یمن از زمین و هوا و دریا تحت محاصره سعودی و عوامل آن قرار دارد، گفت: بر این اساس امکان انتقال غذا و دارو به این کشور وجود ندارد چه برسد به انتقال موشک.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: نکته دیگر در خصوص این موضوع وجود تجهیزات، پهپاد ها و شناور هایی است که در منطقه مستقر است و چه طور این امکان وجود داشته که موشکی با آن ابعادی از بین این تجهیزات راحت عبور کند. اساسا موشک و تجهیزات پرتاب آن سوزن نیست که کسی در جیب خود بگذارد و به راحتی آن را حمل و نقل کند.
وی با بیان اینکه این عملیات روانی آمریکایی ها اساسا بی تاثیر بود، گفت: در آن زمان حتی اسرائیل مدعی شد روی این موشک ها نوشته شده بود ساخت ایران چه ضرورتی وجود دارد که اگر کشوری محموله ای را به صورت قاچاق به کشور دیگر می فرستد اسم خود را روی آن ها حک کند.
عابدینی افزود: در حملات اخیر یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان نیز این پهپاد ها ۱۲۰۰ کیلومتر در عمق خاک عربستان نفوذ کردند و حتی یک هشدار پدافند هوایی و موشک های سعودی را نیز دریافت نکردند.
این کارشناس مسائل بین الملل نکته بعدی در این خصوص را شکل گیری این اتفاق در نزدیکی محل استقرار ناوگان آمریکا دانست و افزود: تاسیسات نفتی عربستان (آرامکو) ۵۰ کیلومتری بحرین است که محل استقرار ناوگان پنجم آمریکاست چه طور مسئولان آمریکایی متوجه این پهپاد ها نشدند و یک هشدار هم ندادند؟
وی مسئله بعدی در این خصوص را در مصاحبه یکی از ژنرال های عربستانی با شبکه آرتی روسیه دانست و خاطرنشان کرد: این ژنرال سعودی در برابر این سوال که چرا پدافند هوایی شما این پهپاد ها را شکار نکرد گفت: دو حالت وجود دارد یا فناوری این پهپاد ها فوق پیشرفته بوده است یا از فناوری بسیار پیش پا افتاده استفاده شده این مسئله نیز توجیهی کاملا خنده دار است وقتی آسمان کشوری ۱۲۰۰ کیلومتر باز می شود و ۱۰ پهپاد به حیاتی ترین صنایع و تاسیسات آن دست یافته و آن را بمباران می کنند چنین توجیهاتی مسخره به نظر می رسد.
عابدینی افزود: عربستان سعودی در حالی کشور های دیگر را تهدید می کند که صنایع دفاعی او در چنین شرایط بحرانی به سر می برد به هر حال به نظر می رسد امروز مقاومت مردم و ارتش یمن به یک بازدارندگی راهبردی رسیده است و یمنی ها در مرحله سوم عملیاتی خود قطعا آسمان یمن را چنان آسمان امنی خواهند کرد که دیگر جایی برای جولان سعودی ها وجود نداشته باشد.
این کارشناس مسائل بین الملل در پایان در خصوص اتهام زنی مقامات آمریکایی به ایران گفت: آمریکایی ها به خاطر سرپوش گذاشتن بر شکست های مفتضحانه خود یا در حال فرار به جلو هستند و یا می خواهند هم پیمانان آن ها که چشم امید به ایشان دارند روحیه خود را از دست ندهند. بر این اساس هژمونی امنیت آمریکا در غرب آسیا شکسته شده و آنچه به نظر می رسد استیصال و انزوای آمریکا در این منطقه است.

افزودن نظر