مردم حق دارند یک سال تاخیر در کاهش تعهدات برجامی را مطالبه کنند

مردم حق دارند یک سال تاخیر در کاهش تعهدات برجامی را مطالبه کنند
حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی اعلام کرد مردم حق دارند یک سال تاخیر در کاهش تعهدات برجامی را مطالبه کنند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز،  حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مردم حق دارند یک سال تاخیر در کاهش تعهدات برجامی را مطالبه کنند. 

متن این بیانیه بدین شرح است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

بی‌شک روشن است که وفاداری به پیمان و پایبندی به میثاق یکی از موکدترین اصول اخلاقی در همه ادیان و مکاتب اخلاقی است. اسلام نیز به عنوان کاملترین دین، از پیروانش می‌خواهد که در پیمان‌های خود حتی نسبت به کسانی که با آنها همکیش نیستند، وفادار بمانند و صداقت و درستکاری را سرلوحهٔ همهٔ امور خود حتی در امور سیاسی نسبت به سایر ملتها قرار بدهند.

جمهوری اسلامی ایران نیز، مطابق با همین آموزه بیّن دینی، در تمام دوره‌هایی که پشت سر گذرانده است -باوجود تمام عهدشکنیها و خیانتهایی که از جانب استکبار جهانی مشاهده کرده است- به تمام پیمانهای خود عمل کرده و لذا از این جهت کارنامه پاکیزه‌ای از خود به جای گذاشته است. 

برنامه جامع اقدام مشترک، یک توافقنامه بین‌المللی و چندجانبه است که هر چند از همان ابتدا مورد انتقاد و گلایه بسیاری از نیروهای دلسوز کشور قرار گرفت و با توجه به شروط نه گانه رهبر معظم انقلاب پیرامون حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور در خصوص نحوه اجرای برجام، در نهایت به تصویب نهادهای قانونی کشور رسید و لذا جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به اجرای این پیمان دانست.

اتفاقاتی که در طول این چند سال اخیر رخ داد، تجربه عهدشکنی استکبار جهانی را بار دیگر تکرار کرد. عهدشکنی‌های پنهانی و آرام ابتدایی، به تدریج جای خود را به عهدشکنی‌های آشکار داد و در نهایت مهمترین کشور 1+5 یعنی ایالات متحده آمریکا، به صورت یکجانبه از این توافقنامه خارج گشت.

فرصتی که به طرف اروپایی برای جبران خسارت حاصل از خروج آمریکا داده شده، به هیچ دستاورد جدی منجر نشد و لذا شورای عالی امنیت ملی به این نتیجه رسید که تنها با عمل متقابل در مقابل دشمن است که می‌توان منافع ملی کشور را تامین کرد. "الا الذین عـهدتم من المشرکین ثم لم ینقصوکم شیــا ولم یظـهروا علیکم احدا فاتموا الیهم عهدهم الی مدتهم ان الله یحب المتقین"

دو گام کاهش تعهدات برجامی، نتایج خوبی را برای مردم ایران به ارمغان آورد. اولا در طول این دوره مشاهده کردیم که تلاش برخی از مسئولان دولتی، برای سامان دادن به بازار و اقتصاد کشور رو به فزونی نهاد و بازار آشفته ارز کمی آرام گشت.

این مهم، نمایانگر آن است که برنامه‌ریزی درست و کوشش مستمر مسئولان حتی در زمانی که تحریم‌های مضحک ترامپ، یکی پس از دیگری متولد می‌شوند، می‌تواند راهگشا و موفق باشد. ثانیا آنکه دست و پا زدن برخی از مسئولان رده‌بالای اروپایی برای حفظ برجام نشان‌دهنده آن است که اگر چنین مقاومتی از سوی ایران دیده نمی‌شد، این نتایج حاصل نمی‌گشت. پیشنهاد ماکرون برای کانال15میلیارد دلاری، تنها زمانی ارائه شد، که مسئولان نظام این موضوع را به بیگانگان فهماندند که برای حصول منافع ملی کشور جدی هستند و اجازه نمی‌دهند که تحریم‌ها با محدودیت‌های هسته‌ای جمع شوند.

حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی، از گام سوم کاهش تعهدات برجامی و لغو محدودیت‌های تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران، با جدیت حمایت می‌کند و این گام را راهی سازنده برای کسب منافع کشور می‌داند. این حق برای مردم فهیم محفوظ است که این سوال را بپرسند که چنانچه دو گام کاهش تعهدات برجامی، منجر به عقب نشینی غربیها و تقلای آنها برای بقای ایران در برجام شده است، پس چرا این گامها خیلی زودتر از این برداشته نشدند؟ آیا این امکان وجود نداشت که یک سال کمتر وضعیت اقتصادی و اداری کشور را به برجام نیم‌بند گره می‌زدند و فرصتها از میان نمی‌بردند؟ 

حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی بر این باور است که اتهام سلاح هسته‌ای از ابتدا دروغی آگاهانه برای مانع‌تراشی در مسیر رشد و پیشرفت ایران بود. تلاش امروز اروپایی‌ها برای بازنگشتن ایران به توانایی‌های هسته‌ای خود تنها برای این است که دروغ پیشین آنها آشکار نشود.

آنها می‌دانند که چه برجام باشد و چه نه، جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای نخواهد اندیشید. این نکته به ما می‌آموزد که تنها با اتحاد ملی و مقاومت است که می‌توان یا منافع اقتصادی قید شده در برجام را کسب کرد و یا دستکم از منافع صنعت هسته‌ای برخوردار شد. دولت تدبیر و امید اگر به دنبال آن است که دولتی بدون تحریم را در سال1400 تحویل بدهد -چنان چه خودش ادعا می‌کند- در این صورت باید به همین آموزه پایبند بماند. 

حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی- هشتم محرم 1441 هجری قمری

انتهای پیام/ 

افزودن نظر