شمامی: آمریکا آنقدر دست خالی شده که می‌خواهد اسامی خریداران نفت ایران را افشا کند / ایران برگ‌های برنده خود را رو نکرده

شمامی: آمریکا آنقدر دست خالی شده که می‌خواهد اسامی خریداران نفت ایران را افشا کند / ایران برگ‌های برنده خود را رو نکرده
یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا هنوز به دنبال ایجاد فشار حداکثری بر ایران است گفت: آمریکا تا حدی دست خالی شده که به دنبال آن است که خریداران نفت ایران را افشا کند در حالی که جمهوری اسلامی هنوز برگ‌های برنده خود را نگه داشته است.

رضا حجت شمامی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: به همان اندازه که آمریکا فشار می آورد و به دنبال نتایج زودرس است به نظر می رسد ایران هم باید در بحث خروج از برجام و برداشتن گام های موثر جدی تر باشد.
شمامی با اشاره به اینکه شواهد نشان می دهد دولت ایران هنوز امیدواری هایی در خصوص برجام دارد، گفت: براین اساس دولت به دنبال آن است که شاید بتواند گام های خود در برابر بدعهدی اروپا و آمریکا را کوتاه تر بردارد، تا جایی که بالاخره با اروپا به نتایجی دست یابد و یا دنبال نمایش این مسئله است که ایران به دنبال مذاکره با کشور های طرف مقابل برجام است، البته به استثنای آمریکا که خودش تمایلی به نشستن بر سر میز مذاکره ندارد.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: از این رو جمهوری اسلامی به دنبال آن است که اعلام کند شما به دنبال بازی رسانه ای هستید تا این طور نمایش دهید که ایران اهل گفتگو و مذاکره نیست، اما موضوع این است که جمهوری اسلامی پای میز مذاکره است و این شما هستید که باید به این میز برگردید.
وی این رویکرد را یکی از رویکرد های دولت دانست و خاطر نشان کرد: براساس این رویکرد دولت گام های خود را آهسته تر برمی دارد و لذا مورد انتقاد خیلی از منتقدین قرار می گیرد.
شمامی با بیان اینکه آمریکا هنوز به دنبال ایجاد فشار حداکثری بر ایران است گفت: آمریکا تا حدی دست خالی شده که به دنبال آن است که خریداران نفت ایران را افشا کند در حالی که جمهوری اسلامی هنوز برگ های برنده خود را نگه داشته است.
این کارشناس مسائل بین الملل یکی از برگ های برنده جمهوری اسلامی را بحث غنی سازی بالای ۲۰ درصد دانست و یادآور شد: بنابراین سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد تعداد دستگاه ها و میزان ذخایر افزایش یافته است.

وی مهمترین گام برداشته شده در این مرحله را بحث تحقیق وتوسعه دانست و یادآور شد: چیزی که با آن به علم و دانش می رسیم مسئله مهمی است و این یکی از بزرگترین مشکلاتی است که آمریکا با ما دارد.
شمامی ادامه داد: در زمینه تحقیق و توسعه جمهوری اسلامی هنوز سمت بحث ماشین های IR8 نرفته است و این برگ برنده دیگری در دست جمهوری اسلامی است.
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: امریکایی ها از این به بعد دست خالی هستند، چون نقطه نهایی تحرکات و تهدیدات آن ها بحث جنگ است و این روز ها بعد از تحریم مقام معظم رهبری وزیر امور خارجه و تحریم مواد غذایی و دارو دست به دامان تحریم شهردار تهران شده اند، چون تصور آنها این بود که ایران زیر بار تحریم ها، اقتصاد کشور از هم پاشیده شود، اما این اتفاق نیفتاد و به لطف خداوند نفت ایران به شیوه های دیگری در حال صادرات است.

افزودن نظر