پژمانفر خبر داد: دستور وزیربهداشت برای پیگیری قانون حمایت از معلولان

پژمانفر خبر داد: دستور وزیربهداشت  برای پیگیری قانون حمایت از معلولان
نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: معلولین علاوه بر نیازهایی که همه مردم در کشور در حوزه درمان دارند، نیازمند خدمات توانبخشی جسمی و روحی هستند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در ارتباط با حمایت از معلولین قانونی در مجلس تنظیم و در تاریخ 97/2/8 ابلاغ شده است، گفت: در این قانون در جهت حمایت از معلولین تکالیفی برای دستگاه‌های مختلف پیش‌بینی شده و هرکدام از دستگاهها مکلف هستند که وظایف مشخص شده را انجام دهند.

وی افزود: ماده ۶ این قانون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را مکلف کرده که پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به نحوی تامین نماید که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه معلولین علاوه بر نیازهایی که همه مردم در کشور در حوزه درمان دارند، نیازمند خدمات توانبخشیجسمی و روحی هستند، خاطرنشان کرد: ما در این قانون تکلیف کردیم که وزارت بهداشت این کار را بکند. وقتی یک موضوع تبدیل به قانون می‌شود یعنی بار مالی آن پیش‌بینی شده و دولت این مسئله را تایید کرده و شورای نگهبان آن را تایید و ابلاغ کرده است؛ اگر دولتی نسبت به بار مالی طرح یا قانونی نظر مثبت نداشته باشد، طبق اصل ۷۵ قانون اساسی آن قانون برگشت می‌خورد و قابل اجرا نیست.

پژمانفر با تاکید بر اینکه این قانون ابلاغ شده و الان حدود بیش از یک سال و نیم از آن می‌گذرد، تصریح کرد: من در ابتدای سال ۹۸ که حدود ۱۴ ما از این قانون گذشته بود، طرح سوال از وزیر کردم و از ایشان پرسیدم که چرا وزارت بهداشت علی رغم صراحت قانون افراد دارای معلولیت را از بیمه توانبخشی منع کرده و تکلیف قانونی‌اش را انجام نمی‌دهد.

وی افزود: این سوال جرقه‌ای بود و آقایان آمدند و جهت اجرای این مسئله مکاتباتی را با دفتر بنده انجام دادند. این مکاتبات در 98/5/9 بود و توضیح دادند که با توجه به اینکه دولت در لایحه بودجه این مسئله را ندیده و بار مالی آن پیش بینی نشده، امسال نمی‌توانیم این کار را بکنیم ولی با توجه به اصرار بنده بر این سوال در چند روز گذشته که خدمت وزیر در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح شد، آقای وزیر مسئله ضرورت پرداختن به خدمات توانبخشی برای معلولین را ضروری دانست و تاکید کرد که نباید از این موضوع کوتاهی کنیم و نظر مثبت داشتند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای موهبتی در جلسه بررسی این موضوع حضور داشتند و وقتی این مسئله را خدمت آقای وزیر مطرح کردیم، ایشان رو به آقای موهبتی گفت که نسبت به این مسئله چه توضیحی دارید. این مسئله نشان می‌دهد که نسبت به انجام این قانون در وزارتخانه اراده وجود دارد.

پژمان‌فر با بیان اینکه من از آقای وزیر سوال کردم که «من می‌خواهم یک مصاحبه‌ای کرده و اعلام کنم که با توجه به سوالی که بنده کرده‌ام و بحثی که در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح شده، شما موافق هستید و نظر اجرایی و عملیاتی در موضوع قانونی دادن خدمات توانبخشی به معلولین طبق ماده ۶ قانون را دارید؟»، خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت گفت که شما این مصاحبه را انجام بدهید و ما حتماً این کار را انجام خواهیم داد؛ لذا نظر آقای وزیر موافق این موضوع است؛ بنابراین اگر کسی با اجرای مفاد این قانون در وزارت بهداشت مخالفت کند، دقیقاً مخالف نص صریح نظر آقای دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان است.

وی افزود: امیدواریم که از باقیمانده امسال و سال‌های آینده موضوع خدمات توانبخشی را هر سال با کیفیتی بالا برای معلولین مان داشته باشیم. اعتقاد ما این است که همانطور که غیر از درد نباید چیز دیگری دامنگیر بیماران باشد، برای معلولین هم باید این اتفاق بیفتد و غیر از معلولیتی که تحمل می‌کنند، نباید مشکل دیگری متوجه آنها باشد و باید هم خدمات بهداشتی درمانی و هم توانبخشی را طبق قانون به این افراد اختصاص دهند.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: از همین‌جا اعلام می‌کنم که دفتر ما آماده است مواردی که در راستای عدم اجرای قانون وجود دارد به ما اعلام کنند و ما هم به وزیر جهت پیگیری اعلام خواهیم کرد و انتظار داریم که تخلف کنونی در هیچ جای کشور انجام نشود.

انتهای پیام/

افزودن نظر