پشت پرده فساد ۱۲/۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ واردات دارو را بشناسید

پشت پرده فساد ۱۲/۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ واردات دارو را بشناسید
یک پژوهشگر حوزه دارو با اشاره به نفوذ برخی از ذی‌نفعان حوزه دارو در سازمان غذا و دارو بیان کرد: متاسفانه اغلب مدیران این سازمان به صورت همزمان در شرکت‌های پخش دارو، شرکت‌های تامین‌کننده و حتی شرکت‌های تولیدکننده دارویی در حال فعالیت هستند.

پشت پرده فساد ۱۲/۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ واردات دارو را بشناسید

حسن شرقی، پژوهشگر حوزه دارو در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه سامانه تیتک ابزاری مبتنی بر فناوری اطلاعات است که کاربران می توانند از آن استفاده درست و یا نادرستی داشته باشد، گفت: باید به این نکته دقت داشت که سایر مشکلات موجود در حوزه تخصیص ارز و نظام توزیع غذا و دارو، ریشه در مسائل دیگری دارد و نباید به پای سامانه تی تک گذاشته شود.
وی با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره عملکرد سامانه تی تک افزود: براساس ادعا های اخیر منتقدان، این سامانه در نیمه ابتدایی سال ۹۷، نسبت به تخصیص ارز به واردات مواد اولیه دارویی ضعیف عمل کرده است در حالیکه این موضوع ارتباطی به سامانه تیتک نداشته چراکه پس از اتخاذ سیاست اختصاص ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) توسط هیئت دولت، میزان ثبت سفارش برای واردات کالا چندین برابر شد و به همین جهت برای مدیریت بهینه منابع ارزی، در طی دو مرحله کلیه ثبت سفارشات از جمله سفارشات حوزه غذا و دارو به دستور مستقیم معاون اول رئیس جمهور و وزیر بهداشت در نیمه اول سال ۹۷ تعلیق شد.
* ریشه امضا های طلایی در سازمان غذا و دارو کجاست؟
این پژوهشگر حوزه دارو با اشاره به اینکه عمده مشکلات سازمان غذا و دارو به تعارض منافع در نظام سلامت باز می گردد، تصریح کرد: تعارض منافع در سازمان های دولتی زمانی به وجود می آید که برخی افراد علاوه بر اینکه در سیستم دولتی دارای مسئولیت هستند، در بخش خصوصی نیز فعالیت دارند و در واقع تصمیم گیرندگان در یک ارگان دولتی، ذی نفع تصمیمات اتخاذ شده توسط خودشان هستند.
شرقی ضمن اشاره به نفوذ برخی از ذی نفعان حوزه دارو در سازمان غذا و دارو بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر اغلب مدیران و کارمندان سازمان غذا و دارو به صورت همزمان در شرکت های پخش دارو، شرکت های تامین کننده و حتی شرکت های تولیدکننده دارو در حال فعالیت هستند، این در حالیست که در بسیاری از کشور ها از جمله کانادا، آمریکا و ژاپن، اشتغال همزمان در بخش خصوصی و دولتی جرم تلقی می شود. در برخی از این کشور ها نه تنها اشتغال همزمان در بخش حاکمیتی و خصوصی جرم است، بلکه برای چندین سال پس از اتمام مشاغل حاکمیتی نیز به فرد اجازه فعالیت در بخش خصوصی داده نمی شود.
این پژوهشگر حوزه دارو خاطرنشان کرد: وجود تعارض منافع به امضای طلایی در ارگان های دولتی دامن می زند، اما متأسفانه در کشور ما تاکنون برای رفع این مشکل، جرم انگاری لازم صورت نگرفته است.
*کمیسیون ماده ۲۰، نمونه بارز امضا های طلایی
شرقی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از تصمیم گیری ها در سازمان غذا و دارو از جمله صدور مجوز های مربوط به داروخانه ها، دارو ها و تأمین مواد اولیه در کمیسیون ماده ۲ قانون امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی این سازمان انجام می شود، گفت: تصمیم گیری های اعضای این کمیسیون در واردات و یا عدم واردات مواد اولیه جهت تولید دارو موثر است و به عبارتی دخالت و امضای اعضای این کمیسیون می تواند تعیین کننده سرنوشت یک شرکت تولیدی باشد.
این پژوهشگر حوزه دارو ادامه داد: بنابراین مشکلاتی که از تصمیمات کمیسیون ماده ۲۰ قانون امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی یا تصمیمات کلان دولتی ناشی می شود را نمی توان به عملکرد سامانه تیتک ارتباط داد.
* شفافیت تی تک تعارض منافع را شناسایی می کند
شرقی با بیان اینکه در سامانه های مبتنی بر فناوری اطلاعات از جمله سامانه تی تک، دسترسی افراد به شکل سلسله مراتبی و حفاظت شده در نظر گرفته شده است، گفت: در این سامانه یک فرد به همه قابلیت های مختلف سامانه دسترسی ندارد و در صورتیکه فردی در سامانه خطایی انجام دهد، اصطلاحاً لاگ سیستم آن را نشان می دهد و مشخص می شود که این فرد در چه زمانی چه چیزی را در سامانه تغییر داده و چه چیزی را جایگزین کرده است.
وی در پایان افزود: یکی از مزایای سامانه های مبتنی بر فناوری اطلاعات از جمله سامانه تی تک، ثبت رد پای دیجیتال وقایع و فرایند ها است که امکان کشف و رصد تخلفات را هم فراهم می سازد.

افزودن نظر