رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی‌سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو

رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی‌سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو
تیرماه سال جاری بود که کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد به عنوان یکی از شرکت‌های اصلی تامین قطعه خودروسازان، تجمع و اعتصاب کردند؛ شرکتی که از ایران‌خودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) به مبلغ 50 میلیارد تومان منتقل شد.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو - سید مهدی حاجی آبادی؛ کارخانه ای که سنگ بنایش توسط برادران خیامی گذاشته شده بود، این روز ها دست خوش گلایه کارگرانی است که نسبت به روند خصوصی سازی انتقاد دارند و مدعی هستند در جریان خصوصی سازی به مطالبات آن ها توجه نشده است. آن گونه که سایت این شرکت می گوید شرکت رینگ سازی مشهـد در ٢٨ مرداد ٧۶، به صورت شرکت سهامی خاص تـأسیس و در ١۶ اسفند ٨٢ در بـورس اوراق بهادار پذیـرفته شده است. در تاریخ ٢٨ اسفند ٩۶ طی نقل و انتقال بلوکی سهام، مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد از هلدینگ ایران خودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان منتقل شد و اکنون مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد با دارا بودن بیش از نیمی از سهام موجود، در اختیار این شرکت است.
رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو
تیرماه سال جاری بود که کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد به عنوان یکی از چند شرکت اصلی تامین قطعه خودروسازان، تجمع و اعتصاب کردند؛ پیش تر حدود ۹۰۰ کارگر شاغل در کارخانه رینگ سازی مشهد، ۱۶ بهمن ۹۷ با دست زدن به اعتصاب، خواستار بازبینی در طرح طبقه بندی مشاغل خود شدند.
رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو
کارگران شاغل در کارخانه رینگ سازی مشهد گفتند: شرکت رینگ سازی حدود ۹۰۰ کارگر قراردادی و رسمی شاغل دارد که نسبت به اجرای سلیقه ای طرح طبقه بندی مشاغل انتقاد دارند.
کارگران می گویند با وجود آنکه در این واحد تولیدی طرح طبقه بندی مشاغل اجرا می شود اما در عمل همه کسانی که اینجا کار می کنند به نسبت مساوی از مزایای این طرح برخودار نیستند.
به گفته آنها، یکسان سازی حقوق تا به حال در کارخانه رینگ سازی برای همه اعمال نشده و کارگرانی در این میان هستند که با بیش از ۲۰ سال کار به اندازه سوابق کاری شان حقوق دریافت نمی کنند.
هچنین کارگران این کارخانه در ۱۵ آبان ماه ۹۷ در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، تجمع کردند.
به گفته آنها، شرکت رینگ سازی مشهد سابقا متعلق به شرکت قطعات اتومبیل ایران بوده که در اواخر سال ۱۳۹۶، به بخش خصوصی سپرده شد.

بیشتر بخوانید:
کارگران معترض رینگ سازی مشهد که تیرماه سال گذشته نیز برای پیگیری مطالبات صنفی خود، فعالیت شغلی شان را متوقف کرده بودند، در تشریح مشکلات سهام ترجیحی خود گفتند: طبق مصوبه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) حداکثر پنج درصد از سهام بنگاه های مشمول واگذاری بایستی به کارکنان و کارگران شاغل در همان بنگاه واگذار شود که در این مورد شرکت رینگ سازی به این موضوع پایبند نبوده است.
زیان خالص شرکت در دوران تحریم
افت چشمگیر مقادیر فروش محصولات در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از مهمترین عوامل ثبت عملکرد ضعیف این شرکت و تحقق زیان خالص در این مدت بود.
رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو

عدم تناسب قیمت سهام شرکت های خودرو و قطعه سازی با سودآوری این شرکت ها همچنان ادامه دارد. سهام شرکت رینگ سازی مشهد که این روز ها با ثبت قیمت های بیش از ۴۴۰۰ ریالی مورد توجه بسیاری از سفته بازان و سهامداران غیر حرفه ای را به خود جلب کرده است، در جدیدترین گزارش عملکرد سه ماهه خود افت فروشی چشمگیر و زیانی خالص را روانه سامانه کدال کرد.
افت حدود ۳۰ درصدی مبالغ فروش از ۸۴۳ میلیارد ریال در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به ۵۹۹ میلیارد ریال در سه ماهه سال جاری منجر به تحقق سود زیان خالصی ۱۹ میلیارد ریالی در این مدت شده که بی شک ادامه این روند در ماه های آتی منجر به شمول ماده ۱۴۱قانون تجارت این شرکت خواهد شد.
ثبت ۲۰۷ میلیارد ریال زیان انباشته در انتهای دوره سه ماهه نخست سال جاری و نیز افت چشمگیر مقادیر فروش این شرکت از مهم ترین چالش های پیش روی سهامداران این شرکت محسوب می شود.
رینگ مشهد به قهقرا رفت / مصائب خصوصی سازی زیرمجموعه بزرگ ایران خودرو

برآیند آنچه در سال های گذشته توسط کارگران و حامیان آن ها مطرح شده، نه به خصوصی سازی بدون رعایت اهلیت است؛ کارگران ایرانی نمی خواهند مناسبات نئولیبرالیستی بیش از این تداوم داشته باشد و بخش خصوصیِ بی تخصص، منابع جمعی ملت را قبضه کند.
برخی کارشناسان معتقدند خصوصی سازی بدون ضابطه و تعدیل ساختاری دو وجه از مناسبات نئولیبرالیستی است که در ایران پس از جنگ شاهد کاربردی شدن آن هستیم. بیش از سی سال از این روند می گذرد و دولت های مختلف از اصولگرا و اصلاح طلب با شوک درمانی های ویرانگرشان، نشان داده اند که به تداوم این روند باور دارند و برای کاربردی کردن آن از هر امکانی بهره خواهند برد.

افزودن نظر