نشست جی 7، گوشه رینگی برای انزوای سیاست‌های ضدایرانی ترامپ

نشست جی 7، گوشه رینگی برای انزوای سیاست‌های ضدایرانی ترامپ
یک رسانه آمریکایی در تحلیلی به منزوی ماندن سیاست‌های دولت این کشور علیه ایران در نشست گروه ۷ پرداخته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، یک رسانه آمریکایی گزارش داده دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا می خواهد فشار علیه ایران را افزایش دهند. اما او آخر این هفته (شنبه و یکشنبه) یکبار دیگر درخواست یافت که متحدان آمریکا تمایلی برای پیوستن به او ندارند.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ نوشته اختلافات بر سر ایران در دیدار ترامپ با همتایان اروپایی اش در نشست گروه ۷ که از شنبه در شهر بیاریتز فرانسه آغاز می شود، کاملاً علنی خواهد بود. با آنکه دستور کار این نشست اقتصاد جهان خواهد بود، مهم ترین مسئله امنیتی در آن تصمیم ترامپ برای خروج از برجام است.

بلومبرگ نوشته کشور های اروپایی، حتی بعد از اقدام ایران در سرنگون کردن هواپیمای آمریکا و متهم شدن تهران به بر هم زدن امنیت دریانوردی در منطقه خلیج فارس هم با سیاست های دولت ترامپ همسو نیستند، زیرا خواستار حفظ برجام هستند. کشور های اروپایی، به رغم این توانسته اند برای ایران مزایای اقتصادی لازم ذیل این توافق را ایجاد کنند.

این رسانه نوشته نارضایتی کشور های اروپایی از سیاست های افراطی دونالد ترامپ علیه ایران و رفتار های او با متحدان اروپایی موجب شده اروپایی ها اعتمادی به آمریکا نداشته باشند.

علاوه بر این، ترامپ برای اینکه سفرش به فرانسه پربار باشد مقدمه چینی های خوبی هم انجام نداده است. او در حالی قدم به فرانسه می گذارد که درگیر جنگ تجاری با کشور های اروپایی است، با متحدان آمریکا در ناتو بر سر بودجه دفاعی در افتاده و بر سر موضوعی که شاید در ابتدا خنده دار به نظر برسد (پیشنهاد خرید جزیره گریلند از دانمارک) وارد مجادله با دانمارک شده است.

بیشترین حمایتی که ترامپ ممکن است از یک کشور اروپایی دریافت کند احتمالاً از طرف بوریس جانسون ، نخست وزیر انگلیس خواهد بود.

یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود گفت: دولت ترامپ امیدوار است جانسون بتواند مواضع انگلیس را به مواضع آمریکا در خصوص ایران نزدیک کند.

دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه سال گذشته به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد و در راستای سیاستی موسوم به کارزار فشار حداکثری تحریم ها علیه ایران را از سر گرفت.

تصمیم ترامپ برای بازاعمال تحریم ها علیه ایران با مخالفت های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشور های عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده اند. دولت ترامپ تا کنون در جلسه های مختلف بین المللی درباره ایران منزوی مانده است.

افزودن نظر