پاسخ نماینده قائم‌شهر به رئیس سازمان محیط زیست/رئیس جمهور از مدیرانش امتحان قانون اساسی بگیرد

پاسخ نماینده قائم‌شهر به رئیس سازمان محیط زیست/رئیس جمهور از مدیرانش امتحان قانون اساسی بگیرد
نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس گفت: من پیشنهاد می‌کنم رئیس‌جمهور در انتصاب افراد در دولت یک امتحان در مورد قانون اساسی از آنها بگیرد تا امثال آقای کلانتری اینگونه حرمت دولت را مخدوش نکنند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، سیدعلی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در جمع برخی از تشکل‌های مردم‌نهاد اظهاراتی درباره مدیریت و ساماندهی  پسماند شمال کشور داشت. در این جلسه آقای کلانتری عنوان کرده که برای اولین بار بعد از انقلاب دولت لایحه بودجه سال 97 را با محتوای تخصیص یک میلیارد و سیصد میلیون دلار برای مدیریت پسماند شمال کشور تدوین و به مجلس تقدیم کرده است. 

وی افزود: آقای کلانتری گفته که مجلس هیچ اقدامی در تصویب این موضوع صورت نداده و با بی‌اعتنایی از کنار این ردیف  اعتباری گذشته است و با ادبیاتی ناثواب عنوان کرده که «همین نمایندگانی که در استان‌ها هارت و پورت می‌کنند هیچ مخالفتی با حرف پیشنهاد دولت برای تخصیص اعتبار به مدیریت پسماندها در استان‌‌های شمالی کشور نکرده‌اند».

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس اظهار داشت: کلانتری همچنین عنوان کرده که این بودجه تصویب نشد و بخشی از این ردیف اعتباری را هم به بخش‌های دیگر دادند. 

ادیانی خاطرنشان کرد: این اظهارات رئیس سازمان محیط زیست دلالت بر این دارد که وی هیچگونه اشرافیتی بر فرایند قانون‌گذاری یک طرح یا لایحه در مجلس ندارد همچنین برخلاف نظر وی که گفته که یک میلیارد و سیصد میلیون دلار آنچه که در بودجه سال 97 دولت در قالب لایحه تقدیم مجلس کرده مبلغ دو میلیارد دلار را از منبع صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند در کشور در نظر گرفت و نه فقط استان‌های شمالی. 

وی افزود: موضوع دیگر این است که کسی که الفبای قانون اساسی را بلد باشد و اطلاعات اندکی هم نسبت با اساسنامه صندوق توسعه ملی و اطلاعات اندکی هم در رابطه با نحوه برداشت از این صندوق داشته باشد می‌داند که منابع موجود در صندوق توسعه ملی  صرفا به بخش غیردولتی اختصاص دارد و دولت نمی‌تواند به این صندوق دست‌اندازی کند و از کیسه صندوق توسعه ملی برداشت کند مگر این کار به اذن رهبر معظم انقلاب انجام شود. 

نماینده مردم قائم‌شهر ادامه داد: لذا آنچه در لایحه بودجه سال 97 به عنوان دو میلیارد دلار توسط دولت پیشنهاد شده بود بدون اذن رهبری امکان عملیاتی شدن نداشت و این پیشنهاد دولت مغایر با اصل 110 قانون اساسی بود و نه دولت بدون اذن رهبری می‌تواند برداشت کند و نه مجلس بدون اذن رهبری می‌تواند تصویب کند و این جزو قوانین بالادستی حاکم بر مصوبات مجلس است و از این منظر است که من می‌گویم آقای کلانتری هیچگونه  اشرافیتی بر فرایند قانون‌گذاری در مجلس نداشته و ندارد و اظهارات وی نشان از کم سوادی نسبت به فرایند قانون‌گذاری در مجلس دارد. 

ادیانی خاطرنشان کرد: رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرده که برای حل مساله پسماند شمال کشور این ردیف اعتباری در نظر گرفته شده خلاف واقع است و اگر لایحه بودجه سال 97 را یکبار مطالعه می‌کرد متوجه می‌شد که پیشنهاد دولت در بودجه صرفا برای حل پسماند شمال کشور نبود بلکه برای کل کشور بود. 

وی افزود: آقای کلانتری گفته که در مجلس کسی با حذف پیشنهاد دولت مخالفتی نکرد در این باره باید بگویم که این پیشنهاد دولت اصلا در کمیسیون‌های تخصصی ، کمیسیون تلفیق و در صحن علنی مطرح نشد و مورد بررسی قرار نگرفت تا نمایندگان به حذف یا اصل آن رأی بدهند. به جهت اینکه رویه‌ای در رابطه با اینگونه موارد وجود دارد و رویه هم آن است که در اینگونه مواقع رئیس مجلس در چارچوب اختیاراتی که دارد نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری می‌نویسد و مواردی را احصا می‌کند که آیا مقام معظم رهبری اجازه خواهند داد که در این حوز‌ه‌ها از صندوق توسعه ملی برداشت شود و اعتباری تخصیص داده شود یا خیر و به همین دلیل اینگونه موضوعات اصلا در مجلس مطرح نمی‌شود و لذا این گفته رئیس سازمان محیط زیست هم که عنوان کرده نمایندگان شمال کشور هیچ اظهارنظر و مخالفتی با حذف این پیشنهاد نکردند الا یک نماینده آن هم از استان فارس اظهارنظر غلطی است و اصلا چنین قصه‌ای وجود خارجی ندارد. 

نماینده مردم قائم‌شهر اظهار داشت: در جریان تصویب بودجه 97 برای ساماندهی پسماند هزار میلیارد تومان اعتبار منظور شده سوال اینجاست آقای کلانتری و مسئولیت ذی‌ربط درباره همین هزار میلیارد تومانی که مجلس مصوب کرده در حوزه پسماند و دیگر امور زیست‌ محیطی چه عملکردی داشته‌اند؛ گزارش دیوان محاسبات دلالت بر این دارد که در این بخش کار خاصی انجام نشده است. آقای کلانتری که عضو دولت است برای دفاع و صیانت از حریم خود و دلسوزی سینه چاکانه‌ای که انشاءالله از سر صدق و صفا هم هست داشته در این خصوص چه کارنامه‌ای و چه پاسخی برای مردم دارد. 

ادیانی خاطرنشان کرد: مجلس در بودجه 98 هم مجددا هزار میلیارد تومان برای مدیریت پسماند و دیگر امور زیست محیطی منظور کرده خبری هم که من دارم این است که دولت هم آیین‌نامه اجرایی مربوط به هزینه کرد این ردیف اعتباری را نوشته است. از آقای عیسی کلانتری سوال می‌کنیم که در این فاصله 5-4 ماهه‌ای که از تصویب بودجه گذشته چه اقدامی را به عنوان متولی امر زیست محیطی در این باره صورت داده است. 

وی افزود: آقای کلانتری در کنار اظهارات ناثوابش در خصوص بیجا بودن سدسازی در خوزستان و اظهارات غیرکارشناسی درمورد محصولات تراریخته این بار به درشت‌گویی در رابطه با لایحه بودجه درخصوص بودجه تخصیص یافته به پسماند پرداخته است. 

نماینده مردم قائم‌شهر اظهار داشت: آقای کلانتری به مردم پاسخ دهد که در چند دولتی که مسئولیت کلیدی داشته چه اقدامی برای مدیریت پسماند و یا جلوگیری از اضرار به مسائل زیست محیطی صورت داده است.  آقای کلانتری با اظهارات موهن خود فرار به جلو را به عنوان یک تاکتیک انتخاب کرده تا از پاسخگویی خودش را مبرا کند. 

ادیانی خاطرنشان کرد: من پیشنهاد می‌کنم رئیس‌جمهور در انتصاب افراد در دولت یک امتحان در مورد قانون اساسی از آنها بگیرد تا امثال آقای کلانتری با این اظهارات سخیف‌شان حرمت دولت را مخدوش نکنند این به نفع دولت است که حداقل، دولتمردان با ادبیات فاخر و اطلاعات درست و متقن صحبت کنند. 

وی افزود: بدون تردید نمایندگان شمال کشور و دیگر نمایندگان مجلس در برابر این ادبیات غیرفاخر و نشر اباطیل و تشویش اذهان عمومی توسط آقای کلانتری اقدام قانونی و لازم خودشان را به هنگام صورت خواهند داد. به دلیل عملکرد غلط آقای کلانتری و انتصابات حاشیه‌دار و مساله‌دار وی در سازمان محیط زیست مجلس اخیرا موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان محیط زیست کشور را تصویب کرده و در چارچوب فرایند قانونی در کمیسیون کشاورزی مطرح خواهد شد و اعضای هیات تحقیق و تفحص هم مستقر خواهند شد تا عملکرد وی را بدرستی ارزیابی کنند. 

انتهای پیام/

افزودن نظر