اظهارنظری که یک سخنگو را برکنار کرد / قابلیت‌های جدید سامانه تی‌تک

اظهارنظری که یک سخنگو را برکنار کرد / قابلیت‌های جدید سامانه تی‌تک
با تایید برکناری خود توسط وزیر بهداشت به دلیل اظهارنظری درباره سامانه تی‌تک گفت: اخیراً در این سامانه علاوه بر آنکه امکان رصد دارو‌های کمیاب برای کاربران فراهم شده، توسعه آن در سایر کالا‌های سلامت‌محور نیز در دستور کار قرارگرفته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، نوزدهم مردادماه بود که برخی رسانه ها، از برکناری شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو توسط وزیر بهداشت به دلیل اظهارنظری درباره سامانه تی تک خبر دادند؛ پیرو انتشار این مطلب، شعیبی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو ضمن تایید آن بیان کرد: پس از مصاحبه اینجانب در خصوص سامانه تی تک، اظهارات بنده با واکنش وزیر بهداشت رو به رو شد و در نهایت از سمت سخنگوی سازمان غذا و دارو برکنار شدم.
سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو در ادامه نیز با بیان اینکه در حال حاضر سامانه تی تک سامانه ای فعال و پویایی است و هر سال امکان جدیدی به آن اضافه می شود، گفت: اخیراً امکان رصد دارو های کمیاب برای کاربران در این سامانه فراهم شده و این در حالیست که از ابتدای استقرار تی تک این امکان وجود نداشت.
شعیبی با اشاره به اهداف سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالا های سلامت محور بیان کرد: تشخیص تخلفات در شبکه توزیع و عرضه دارو و محصولات سلامت محور و تایید اصالت آن ها از جمله اهداف طراحی این سامانه بوده است. همچنین اخیراً نیز اقداماتی برای تکمیل این سامانه صورت گرفته و توسعه این سامانه در سایر گروه های کالایی محصولات سلامت محور نیز در دستور کار قرار دارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح شناسه کالا در گروه کالایی دارو و محصولات سلامت محور عقبگرد داشته یا خیر، گفت: در حال حاضر اصالت هر محصول سلامت محور از طریق برچسب درج شده روی آن به وسیله سامانه تی تک قابل استعلام است بنابراین ادعای آنکه محصولات سلامت محور در طرح دریافت شناسه کالا عقبگرد داشتند، صحیح نیست.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه هم اکنون میزان تعهدات ارزی ایفا نشده از سوی شرکت های دریافت کننده ارز دولتی در حوزه غذا و دارو ۱۶ درصد است، خاطرنشان کرد: این میزان در مقایسه با سایر گروه های کالایی عدد قابل توجهی نیست؛ البته می توان عدم ترخیص کالا از گمرک و زمان بر شدن واردات کالا به کشور را به عنوان دلایل عمده تعهدات ارزی ایفا نشده در این حوزه یاد کرد.
سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو در پایان در پاسخ به انتقادی مبنی بر اینکه چرا برای استفاده مصرف کنندگان نهایی از این سامانه اطلاع رسانی مطلوبی صورت نگرفته است، گفت: سازمان غذا و دارو در تلاش است تا از طرق مختلف مانند برگزاری نمایشگاه ها، اپلیکیشن سامانه تی تک، پرتال این سازمان و همچنین از طریق هماهنگی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مردم را نسبت به شیوه استفاده از تی تک آگاه کند.

افزودن نظر