۱۵ ماه وقت‌کشی فرانسه کافی نیست آقای سخنگو؟

۱۵ ماه وقت‌کشی فرانسه کافی نیست آقای سخنگو؟
سخنگوی وزارت امور خارجه وجود هرگونه پیشنهاد قطعی و قابل اعتنا از سوی فرانسه را برای جبران عملی نشدن تعهدات اروپایی‌ها، رد کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سید عباس موسوی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: پس از واکنش هایی که جمهوری اسلامی ایران به بی عملی اروپایی ها نشان داد برخی از کشور های اروپایی تلاش هایی را شروع کردند و به دنبال فائق آمدن به مشکلات برآمدند.

وی افزود: رئیس جمهور فرانسه به عنوان یکی از اعضای ۴+۱ اقداماتی را به منظور کاهش تنش شروع کرده و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از این تلاش ها استقبال می کند و تلاش ها را نفی نمی کند. در جریان تلاش فرانسه، فرستاده ویژه آقای مکرون به ایران آمد، همچنین آقای عراقچی پیامی را به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور فرانسه ارائه کرد.

موسوی با بیان اینکه مذاکرات تلفنی رؤسای جمهور ایران و فرانسه در چند نوبت برقرار شده گفت: طبیعی است که در این بین پیشنهاد های مختلفی مطرح می شود این ها هیچ کدام قطعی نیست و پیش بینی هایی است که برخی احساس می کنند، شاید پیام هایی که رد و بدل می شود از این دست باشد، ولی در حد گمانه زنی های رسانه ای است و نباید به آن توجه کرد، اما تا این لحظه پیشنهادی که بشود به شکل قطعی روی آن حساب و خبری کرد مطرح نیست.

آخرین جمله سخنگوی وزارت امور خارجه در حالی است که فرانسه به همراه دو کشور دیگر اروپایی و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، ۱۵ ماه است وعده جبران تعهدات برجامی خود را پس از خروج آمریکا می دهند، اما کمترین کاری در عمل نکرده اند. حتی آخرین نمایش آن ها در قالب اینستکس- که گفته می شد کانال اعتباری ۴ میلیون یوروی مبادله غذا و دارو می باشد- بعد از هفت ماه وعده به هیچ جا نرسیده و دومین رئیس پیشنهادی برای این کانال هم اخیراً استعفا داد.

در همین حال فرانسوی ها در همین یک سال اخیر تعهدات خود در قرارداد های ایرباس و توتال و پژو را زیر پا گذاشتند و انتظار این است که به تعهدات خود عمل کنند نه اینکه وعده سرخرمن اختصاص اعتبار ۵ یا ۱۵ میلیارد یورویی بدهند!

افزودن نظر