Logo
چاپ کردن این صفحه

جو بایدن: اگر رئیس‌جمهور شوم برجام را تقویت و تمدید می‌کنم

جو بایدن: اگر رئیس‌جمهور شوم برجام را تقویت و تمدید می‌کنم
نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته در صورتی که موفق شود وارد کاخ سفید شود توافق هسته‌ای با ایران را تقویت و تمدید خواهد کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، جو بایدن ، نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا پنجشنبه از برنامه های خود در زمینه سیاست خارجی که آنها را در صورت موفقیت در ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور اجرایی خواهد کرد رونمایی کرد.

بایدن در بخشی از برنامه های خود که روی وب سایتش قرار داده به توافق هسته ای ایران (برجام) پرداخته و گفته در صورتی که ایران به پایبندی به برجام بازگردد او هم آمریکا را مجدداً به این توافق بازخواهد گرداند، اما توافق را تقویت کرده و برخی مفاد آن را تمدید خواهد کرد.

بایدن که در زمان حصول برجام معاون باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق آمریکا بود درباره برنامه های خود در خصوص برجام تصریح کرده است: توافق هسته ای ایران که در دولت اوباما-بایدن همراه با شریکان ما و سایر قدرت های جهان بر سر آن مذاکره شد راه دستیابی ایران به سلاح هسته ای را مسدود کرد.

در ادامه این سند آمده است: در صورتی که تهران به پایبندی به این توافق بازگردد، بایدن آمریکا را مجدداً به این توافق بازخواهد گرداند و همزمان با مقابله موثرتر با دیگر فعالیت های مخرب ایران از دیپلماسی قاطع و حمایت متحدان آمریکا برای تقویت و تمدید این توافق استفاده خواهد کرد.

با آنکه بایدن توضیح بیشتری درباره تقویت و تمدید برجام نداده، سخنان او شباهت زیادی به نظر کسانی دارد که برجام را توافقی ضعیف توصیف کرده و خواستار دائمی کردن محدودیت های ایران در آن شده اند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته پس از مدت ها حمله به برجام و توصیف آن به عنوان توافقی ضعیف ، کشورش را از این توافق خارج و تحریم علیه ایران را احیا کرد. ترامپ بارها از برجام به دلیل نپرداختن به تمامی زمینه های اختلاف با ایران و منقضی شدن برخی محدودیت ها علیه ایران در توافق هسته ای انتقاد کرده بود.

مطالب مرتبط

طراحی و توسعه 'فناوری اطلاعات سراج'