نماینده پارلمان آلمان، اروپا را مسئول تنش‌کنونی میان تهران و واشنگتن دانست

نماینده پارلمان آلمان، اروپا را مسئول تنش‌کنونی میان تهران و واشنگتن دانست
یکی از نمایندگان پارلمان آلمان گفت که اروپا با کوتاهی‌کردن در نجات توافق هسته‌ای با ایران، مسئول تشدید تنش کنونی در میان ایران و آمریکاست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، امید نوری پور نماینده پارلمان آلمان و سخنگوی سیاست خارجی حزب سبز در این کشور، اروپا را در زمینه تنش های موجود میان ایران و اروپا مسئول دانست.

وی در این مورد به روزنامه زاربروکر گفت: در سپتامبر سال ۲۰۱۸، وزرای خارجه اروپایی اعلام کردند که توافق هسته ای (با ایران) با مجموعه ای از اقدامات نجات یابد، اما هیچ کاری صورت نگرفته است.

نوری پور افزود: در شرایط کنونی مثلا شرکت های داروسازی آلمانی نمی توانند هیچگونه دارویی که جنبه حیاتی دارد را به ایران بفروشند. چرا که امکان تبادل مالی مسدود شده است. اگر اتحادیه اروپا می خواهد که توافق را نجات دهد، باید آن را خیلی سریع مجدد تنظیم کند.

چندی پیش، روزنامه گاردین نوشت که اتحادیه اروپا پیشتر با یک برنامه زمانی منتشرنشده برای تسهیل روابط تجاری میان تهران و کشور های اروپایی موافقت کرده است. این روزنامه نوشت که مشخص نیست که این اقدامات به اندازه ای کافی باشد که ایران را ترغیب کند تا درباره راهبرد خود برای کاهش تعهدات هسته ای دوباره فکر کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ۱۸ می سال ۲۰۱۸ (۸ اردیبشهت ۱۳۹۷)، خروج کشورش از توافق هسته ای را اعلام کرد. وی دیروز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، که به نظر می رسد با اهداف تبلیغاتی طراحی شده، تحریم های تازه ای علیه ایران اعلام کرد.

وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، این تحریم ها را شدید توصیف کرد و گفت: به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی تواند سلاح هسته ای داشته باشد.

ترامپ افزود: ما به دنبال درگیری با ایران یا هیچ کشور دیگری نیستیم. فقط می توانم بگویم که ما هرگز نمی توانیم اجازه دهیم که ایران سلاح هسته ای داشته باشد.

پیشتر سید عباس موسوی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در مورد احتمال اعمال تحریم های تازه، گفت: آیا واقعا تحریمی بوده که آمریکا در ۴۰ سال گذشته علیه کشور و ملت ما عملی نکرده باشد و اگر کرده چه دستاوردی داشته است. این تحریم ها را در راستای تبلیغاتی می دانیم که می خواهند بر افکار عمومی داخلی و خارجی اثرگذاری کنند.

افزودن نظر