محمودی: وزارت کشاورزی از کار اصلی‌ خود جامانده/ پاپی‌زاده: ساختار بازرگانی در معاونت‌های وزارت صمت است

محمودی: وزارت کشاورزی از کار اصلی‌ خود جامانده/ پاپی‌زاده: ساختار بازرگانی در معاونت‌های وزارت صمت است
عضو کمیسیون امور داخلی مجلس گفت: همه هدف وزارت صمت و کشاورزی پرداختن به اشتغالزایی و حمایت از تولید داخلی و صنعتگر است در حالی که این 2 وزارتخانه تخصص کنترل بازار را ندارند و نگاهشان به مصرف کننده نیست، لذا از کار اصلی خود جامانده‌اند.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، محمد محمودی شاه‌نشین عضو کمیسیون امور داخلی و عباس پاپی‌زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به عنوان موافق و مخالف تشکیل وزارت بازرگانی حضور پیدا کردند.

محمودی شاه‌نشین به عنوان موافق تشکیل وزارت بازرگانی گفت: چرخه تولید مشخص است به طوری که در مسیر خود تخصص‌های مختلفی را می‌خواهد، برای ما مهم است که اهداف رونق بازار و کسب و کار محقق شده یا نه؟ آیا مشکلات عمومی مردم رفع شده یا خیر؟ آیا نگاه فقط مشتری محوری بوده یا محصول محوری؟

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس با بیان اینکه رونق تولید و بازار کسب و کار مقوله جدا از هم هستند خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی همه هدف شان پرداختن به مباحث تولید، اشتغالزایی و حمایت از تولید داخلی و صنعتگر است، این دو وزارتخانه تخصص و ابزار‌های کنترل بازار را ندارند و نگاهشان به تولید کننده است، نه مصرف کننده.

وی با بیان اینکه در طول 8 سال گذشته ادغام وزارت‌خانه‌ها موفق نبوده است گفت: وقتی محصولی در کشور به اندازه کافی وجود دارد خیانت به کشور است که بخواهیم مشابه آن را وارد کنیم.

محمودی شاه نشین با اشاره به نگاه علمی و تنظیم بازار، خاطرنشان کرد: ما باید یک نگاه علمی داشته باشیم امروزه تولیدکننده، کنترل بازار و... در واقع علم خاص خودشان را دارند، من قصد زیر سوال بردن اداره جهاد را ندارم، اما جهاد کشاورزی از کار اصلی خود جامانده است.

وی گفت: جهاد کشاورزی باید به وظیفه خود یعنی همان حمایت از تولیدکننده توجه بیشتری داشته باشد، چرا منافع ملت ما باید نادیده گرفته شود؟

محمودی با اشاره به تعادل در تولید تصریح کرد: ما باید تولید را در همه‌ جنبه‌ها بررسی کرده و میان آنها تناسب و تعادل ایجاد کنیم، ما پشت تولید خود را مخفی کرده‌ایم در حالی که هدف تولید آرامش مردم است، اما اینکه نیاز‌های مردم را محدود کنیم پیشرفت است؟ در حالی که به نفع مردم نیست.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها مجلس با اشاره به اینکه برای رقابت در بازار باید کیفیت کالا و محصولات مناسب باشد لذا نباید بار مشکلات را به دوش مصرف کننده گذاشت خاطرنشان کرد: با افزایش کیفیت مصرف را می‌توان به سمت تولیدات داخلی هدایت کرد.

محمودی با اشاره به اینکه از سال ۸۰ تا ۹۰ رشد سبد کالا طبیعی بود افزود: دولت در طول 8 سال گذشته نتوانسته آیین نامه سازمان‌ها را تهیه کند لذا اهداف اصلی آنها فراموش شده است، وزارت جهاد کشاورزی باید به ترویج و آموزش کشاورزی بپردازد، هدف اصلی ادغام این بود که جهاد کشاورزی واسطه بین کشاورز و مصرف کننده را از بین ببرد.

از روز اول که قانون انتزاع مصوب شد دولت عزم عدم اجرای قانون را پیش گرفت

عباس پاپی زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به عنوان مخالف تشکیل وزارت بازرگانی گفت: هیچگاه ساختار بازرگانی را در کشور حذف نکردیم این ساختار در وزارت صمت تحت عنوان معاونت‌های مستقل وجود دارد به طوری که انجام وظیفه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل حوزه صنعت و تولید را زمانی می‌توان برطرف کرد که زنجیره تولید را در بازار تامین کنیم افزود: به جای اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادغام شود تجمیع صورت گرفت، اما متاسفانه دولت شرح وظایف خود را در این رابطه ارائه نکرده است، از روز اولی که قانون انتزاع مصوب شد دولت عزم عدم اجرای قانون را در پیش گرفت.

پاپی زاده با بیان اینکه ما بیش از نیاز داخل تولید مرغ داشته‌ایم، تصریح کرد: امسال ما بیش از نیاز داخل تولید مرغ داشته‌ایم که حدود ٢میلیون و ٢٠٠ هزار تن بوده است، ولی این افزایش قیمت تحت تاثیر همان تورم عمومی است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ما در بدترین شرایط در بسیاری از محصولات به خودکفایی رسیده‌ایم اظهار داشت: در محصول شکر نزدیک به خودکفایی هستیم و در گندم خودکفا شده‌ایم، یک زمانی ۵ میلیارد دلار در حوزه کشاورزی منفی بودیم، اما الان این حوزه ۹ میلیارد دلار مثبت شده است، امسال ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی ارز تخصیص یافته است.

انتهای پیام/ 

افزودن نظر