رئیسی چگونه از تجربه تلخ انتخابات در قوه قضائیه استفاده کرد؟

رئیسی چگونه از تجربه تلخ انتخابات در قوه قضائیه استفاده کرد؟
به نظر می‌رسد حجت‌الاسلام رئیسی تجربه تخریب رسانه‌ای و ناجوانمردی که در انتخابات ۹۶ با عوض کردن جای جلاد و شهید و دروغ‌های شاخداری، چون دیوار کشیدن در خیابان و ... را که چشید، در مواجهه با رسانه و افکار عمومی تغییر روش داده و به اهمیت این مسئله در جهانی که فضای مجازی از دنیای واقعی، واقعی‌تر شده، پی برده است.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو - سید مهدی حاجی آبادی؛ همیشه یکی از خسته کننده ترین مباحث که موجب خسران سنگینی گاه برای کشور و منطقه بود، رسانه نافهمی عده ای از مسئولین بعضا رده بالای جمهوری اسلامی است.
هنوز زخمی که اظهارنظر شاذ علی یونسی مشاور روحانی در امور اقلیت ها در مورد امپراطوری ایران و بغداد و ... گرفت اثرش از بین نرفته است.

یکی از اساتید رسانه می گفت: در ابتدای انقلاب، آمریکا با پوستر، مجله، روزنامه و رادیو با ایران مقابله می کرد، و ما نیز در ایران با همین ابزار پاسخش می دادیم؛ حال پس از گذر ۴۰ سال او با رسانه تا خصوصی ترین کنج خانه های ایرانی راه یافته و ما هنوز هم پوستر و روزنامه و رادیو داریم!

مسلما مسئله ابزار در رسانه بسیار اهمیت دارد (لطفا به مباحث اینکه رسانه هوشمند است یا ابزار و ... فعلا توجهی نکنید، بماند برای جای خودش)، منتها از آن مهمتر به نظر نگارنده، فهم رسانه توسط مقامات جمهوری اسلامی است.
در روزگاری هستیم که در دنیای مطبوعات، خبر فوری ارزشمندترین چیز است؛ و خبرگزاری ها به هم فخر می فروشند که قبل از بقیه اخبار را انعکاس داده اند و هیچکس سرعتش به پای آن ها نمی رسد. اما این میل به گزارش سریع اخبار، این روزها وضعیت عجیبی به بار آورده است. به محض آنکه اتفاقی می افتد، صدها سایت خبری پر می شود از مطالبی مشابه. همگی نصفه نیمه، عجولانه و سرهم بندی شده.
در چنین دورانی حتی انسان های معمولی هر جامعه ای باید اندکی از سواد رسانه را دارا باشند، و چنین مهمی برای کسانی که هر اظهارنظر شخصی شان ممکن است بر بخش بزرگی از اجتماع اثر گذارد از نان شب واجب تر است.
نقص تحلیل دوستان مسئول زمانی اوج می گیرد که مقیاسی از اهمیت و جایگاه پدیده جمهوری اسلامی در زیست جهان مدرن با اقتضائات خاص خودش و فرهنگی که در آن زیست می کنیم، ندارند.
حقیقتا اگر کمی منصفانه نگاه کنیم حتی دشمنان نیز اذعان دارند که در میان مسئولین ایرانی هیچکس به اندازه رهبر انقلاب فهم صحیحی از سیاست ورزی و رسانه شناسی به خصوص در خنثی کردن عملیات روانی دشمن ندارد.
منتها فاصله عمیق ایشان در این پدیده با دیگر مسئولین به وضوح برای مردم عیان است؛ اظهارنظرهای کلیشه ای، عدم ارتباط درست با مخاطبین، سیر در اقتضائات جهان قدیم تا حدی که حتی رسانه اصلی اسلامی یعنی منبر را نیز خنثی کرده ایم از جمله دردهای مزمن است.
رهبر انقلاب در آخرین دیدار با تیم قبلی ریاست قوه قضائیه به خوبی به مسئله لزوم کار رسانه ای درست پرداختند، ایشان فرمودند کار رسانه ای چیزی فراتر از اطلاع رسانی معمول است که از طریق رسانه های جمعی به گوش مردم می رسد؛ بلکه کار رسانه ای به معنای اثرگذاری بر قلوب و اذهان مخاطب است؛ به گونه ای که اقناع شود.
منتها غفلت در کار رسانه ای صحیح موجب شد شاذگویی و جوسازی های دروغ چون حسابهای قوه قضائیه و ... ضربه جدی به اعتبار این قوه انقلابی وارد کند، حتی کار به جایی رسید که شخص رئیس قوه در امور مبرهن و بدیهی شخصا اقدام به روشنگری کند.
دو نکته مهم نهفته این است که ابتدا رسانه های انقلابی در دفاع از قوه انقلابی که رهبر معظم انقلاب آن را شجاع و مستقل و انقلابی خواندند کم کاری کردند، از سویی در درون قوه قضا نیز درک درستی از رسانه و اقتضائات آن وجود نداشت.
امروز با نشستن حجت الاسلام رئیسی بر کرسی قاضی القضات، اولین انتظار توجه ویژه به موضوع افکار عمومی و حفظ و افزایش اعتماد مردم به قوه قضائیه به عنوان تکیه گاه و ستادنده حق آنها از مظالم سودجویان است.
رئیسی چگونه از تجربه تلخ انتخابات در قوه قضائیه استفاده کرد؟

بد نیست برخی مصادیق رسانه فهمی رئیس دستگاه قضا را بازخوانی کنیم شاید الگویی برای برخی مسئولین دیگر شد تا بدانند امروز جنگ، جنگ روایت هاست، آن کس پیروز است که از هر پدیده و حادثه روایت صحیح را به مردم برساند، اگرنه دشمن به گونه ای که خود دوست دارد روایت کذبش را بر حقیقت تحمیل می کند.

سفرهای استانی، میراثی که رئیسی باقی می گذارد
قاضی القضات در ایامی بر کرسی ریاست نشست که همزمان با وقوع سیل شدید در استان های کشور بود؛ وی در اولین اقدام با سفر به استان های گلستان، خوزستان، لرستان و پیگیری جزء به جزء علت سیل، اداره کل بازرسی این استان ها را مامور پیگیری مسببین این حادثه و برخورد با آن ها کرد.
رئیس قوه قضائیه برخلاف ادعای برخی که این سفرها را نمایشی خواندند، با ادامه سفرها به استان های دیگر و پیگیری امور و مشکلات قضایی در هر منطقه، از نزدیک نیز در جریان امور قرار می گرفت.
این امر زمانی اهمیت بیشتری دارد که روسای پیشین قوا چنین مشی نداشتند؛ ارتباط نزدیک با مردم، اهمیت پوشش رسانه ای این سفر، کلید زدن تغییر نوع نگاه اجتماع به قوه قضا از جمله دستاوردهایی است که می توان برشمرد.

جلسه با منتقدین و مخالفین نگاه فقهی دستگاه قضا
رئیسی در قدم بعدی جلسات متعددی در خصوص شنیدن صدای حتی مخالفین جمهوری اسلامی برگزار کرد؛ به عنوان نمونه جلسه با وکلا و شنیدن نکات مختلف از زبان آن ها در میان نخبگان این رشته موجب تعجب بسیاری شد.
جلسه با مسئولین سابق قوه قضائیه و برخی حقوقدانان منتقد فعلی قوه قضائیه که بعضا از مروجین حقوق بشر به شیوه غربی هم در میان آن ها یافت می شد، نکته ای بود که در رسانه ها بازتاب فراوانی داشت.

دستور صریح به اخراج ۶۰ قاضی متخلف و قتل زندان فشافویه
زمانی که قرار بر قصاص درویش قاتل محمد ثلاث رسید، بسیاری از رسانه های زنجیره ای اقدام به فضاسازی علیه قوه قضائیه کردند به گونه ای در اذهان بخشی از مردم جای جلاد و شهید را عوض کنند.
چند روز پیش در زندان فشافویه یکی از مجرمین جوان به دست زندانیان به قتل می رسد، این مسئله به سرعت توسط بی بی سی، صدای آمریکا و دنباله روهای داخلی تجدیدنظرطلب پیگیری شد و برای فضاسازی علیه نظام اسلامی و دستگاه قضا آماده شدند که دستور صریح حجت الاسلام در محکومیت این قصه و تشکیل هیئت حقیقت یاب و شناسایی عاملین مقصر و قاصر به سرعت برنامه های بنگاه خبرپراکنی را به هم زد.
همچنین وی در اردی بهشت ماه با عمل به دستور رهبر انقلاب در برخورد با قضات متخلف، ۶۰ تن از آن ها منفصل از خدمت کرد.

دانشجویان برنده سخن می گویند
سال ها پیش دانشجویان در دیدار با رهبر معظم انقلاب از عدم حضور مسئولین رده بالا در میان دانشگاهیان انتقاد کردند، ایشان دستور دادند حتما مسئولین باید بین فرهیختگان و مردم حضور یابند و پاسخگو باشند.
پس از این دستور ریاست وقت دستگاه قضا آیت الله آملی لاریجانی به دیدار دانشجویان رفتند و دیدارهای وی و معاونین او به ویژه حجت الاسلام اژه ای به جزیی از برنامه سالانه دانشجویان مبدل شد.
رئیسی چگونه از تجربه تلخ انتخابات در قوه قضائیه استفاده کرد؟

این رسم در دوران رئیس جدید دستگاه قضا نیز ادامه یافت و رئیسی در ماه مبارک رمضان با فعالین دانشجویی از گرایش های مختلف دیدار کرد و آن ها بعضا تندترین انتقادات را به بالاترین مسئولین و روندهای سیاسی کشور مطرح کردند و وی پس از شنیدن این سخنان خواستار رصد دانشجویان و کمک آن ها به مبارزه با فساد، تحقق آزادی های مشروع، حقوق شهروندی و ... شد.

فعالین رسانه در افطار قاضی القضات
وی همچنین به رسم دوران مدیریت آستان قدس رضوی جلسه ای نیز با رسانه های حامی و منتقد قوه قضا گذاشت و به شنیدن نقطه نظرات آن ها در اصلاح روندهای قضایی به ویژه در عرصه رسانه پرداخت.

به نظر می رسد حجت الاسلام رئیسی تجربه تخریب رسانه ای و ناجوانمردی که در انتخابات ۹۶ با عوض کردن جای جلاد و شهید و دروغ های شاخداری، چون دیوار کشیدن در خیابان و ... را که چشید، در مواجهه با رسانه و افکار عمومی تغییر روش داده و به اهمیت این مسئله در جهانی که فضای مجازی از دنیای واقعی، واقعی تر شده، پی برده است.

افزودن نظر