صوفی: در انتخابات مجلس نه ائتلاف می‌کنیم، نه کاندیدای حداقلی می‌دهیم

صوفی: در انتخابات مجلس نه ائتلاف می‌کنیم، نه کاندیدای حداقلی می‌دهیم
عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: در انتخابات مجلس ۹۸ نه ائتلاف می‌کنیم و نه کاندیدای حداقلی می‌دهیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی صوفی به خبرآنلاین گفت: همان طور که آقای خاتمی گفت: مردم دیگر به حرف او رای نمی دهند.

برداشتی از ناکارآمدی مجلس وجود دارد و همه اصلاح طلبان از چهره های اصلی مانند آقای خاتمی و چهره های دیگر اصلاح طلب به این قضیه اذعان دارند و دفاعی در برابر این ناکارآمدی ندارند که بگویند ما قوی هستیم، اما علت قضیه کاملا مشخص است و نمی شد یکباره تغییر ایجاد کرد. علت این بود که ما در شرایطی وارد انتخابات ۹۲ و ۹۶ شدیم که دستمان بسته بود و شورای نگهبان تمام کاندیدا های شاخص اصلاح طلب از آقای هاشمی رفسنجانی گرفته تا باقی کاندیدا های اصلاح طلب را قلع و قمع کرد. در واقع ما را در شرایطی قرار دادند که یا باید از صحنه انتخابات خارج می شدیم که اوضاع بر همان پاشنه بچرخد - خارج شدن از صحنه انتخابات هم می توانست اوضاع را همچنان در دستان تندرو هایی باقی بگذارد که کشور را به ورطه خطرناک حمله نظامی قرار داده بودند- یا آنکه اصلاح طلبان با همین شرایط وارد می شدند. در سال ۹۲ کاندیدای حداکثری آقای هاشمی بود و در کنار او آقای روحانی و آقای دکتر عارف قرار داشتند، به هر حال بر آقای روحانی اجماع شد و مردم هم به شدت استقبال کردند و به آقای روحانی رای دادند.

وی می افزاید: همه اصلاح طلبان به فراکسیون امید انتقاد دارند. در داخل فراکسیون امید هم مثلا اگر پای صحبت آقای عارف بنشینیم ایشان به شدت از اعضای لیست امید در مجلس گله مند هستند. در حال حاضر هم کار به جایی رسید که ایشان با قاطعیت تمام می گوید ما دیگر در آینده آن لیست التقاطی قبلی را نخواهیم بست.

کاندیدای حداقلی و حداکثری که شما مطرح می کنید یک بحث هویتی است. یک کاندیدای حداکثری یعنی کسی که هویت خاص آن جریان را دارد و برای آرمان آن جریان حاضر است هزینه بدهد و از منافع شخصی خودش بگذرد. اما یک نیروی حداقلی یعنی فردی که بلیطش برده و براساس شانسی که آورده وارد میدان شده و در این ماجرا هویت سیاسی قابل اتکایی ندارد.

صوفی گفت: برآورد من از مجموع نظرات این است که اصلاح طلبان با اقلیت حضور فعالی خواهند داشت. به عنوان مثال اگر ما بخواهیم در تهران ۳۰ نفر را به عنوان کاندیدا معرفی کنیم و اگر ۲۰ کاندیدای حداکثری شناخته شده داشته باشیم، نیاز نیست که ۳۰ نفر را معرفی کنیم، می توان به همین ۲۰ نفر قناعت کرد. شاید در کل کشور به جای ۲۹۰ نفر کاندیدا، ناچار به معرفی ۱۰۰ کاندیدای برجسته شویم. ما باز هم در انتخابات شرکت می کنیم، اما تن به لیست حداقلی یا لیست ائتلافی نخواهیم داد.

اظهارات صوفی درباره نامزد های حداقلی و حداکثری در حالی است که اولا هاشمی مطلقا نامزد اصلاح طلبان نبود و ثانیا این طیف در کنار روحانی، عارف (معاون اول دولت اصلاحات) را هم داشتند، اما چون می دانستند رای نمی آورد، مجبور شدند آویزان روحانی شوند. آن ها در مجلس نیز طی ۳ سال گذشته از کمیتی برخوردار بودند که توانستند پزشکیان و مطهری را نایب رئیس مجلس کنند، اما حمایت های آن ها جز خسارت، خاصیتی بر زندگی مردم نداشت در عین حال باید گفت: فهرست های حداکثری این طیف، مجلس ششم و شورای شهر اول تهران را تداعی می کند که اولی محل سیاست بازی و دهن کجی به معیشت مردم شد تا آنجا که هنگام تحصن و استعفاء مردم مطلقا اعتنایی به فراکسیون اکثریت اصلاح طلبان نکردند. شورای شهر نیز آن قدر سیاسی کاری کرد و کار ها را قفل نمود که از سوی وزارت کشور دولت اصلاحات منحل شد و مردم پس از آن به مجلسی متفاوت (مجلس هفتم) و شورای شهر دوم (اصولگرا) رای دادند.

افزودن نظر