شاخص محیط زیست ایران از عربستان هم عقب‌تر رفت / حذف یارانه انرژی منجی طبیعت ایران

شاخص محیط زیست ایران از عربستان هم عقب‌تر رفت / حذف یارانه انرژی منجی طبیعت ایران
چند صد میلیارد دلار به طور سالیانه در سطح دنیا یارانه به انرژی‌های گوناگون تعلق می‌گیرد. کارشناسان بسیاری حذف این یارانه‌ها را کلید کاهش آلودگی هوا و توقف انتشار گاز‌های گلخانه‌ای می‌دانند.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو - سید مهدی حاجی آبادی؛ یکی از شاخص های مهم توسعه کشور ها در قرن ۲۱، عملکرد زیست محیطی یا توسعه زیست محیطی آن ها است. این شاخص در حال حاضر ملاک مقایسه توسعه کشور ها در زمینه محیط زیست است و هر دو سال یکبار در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس با همکاری دانشگاه ییل و کلمبیا منتشر می شود. براساس گزارش های منتشر شده، ایران در سال ۲۰۰۶، رتبه ۵۳ شاخص عملکرد زیست محیطی را در جهان داشته، در سال ۲۰۰۸ رتبه ۶۷، در سال ۲۰۱۰ رتبه ۶۰ و در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۱۱۴ سقوط کرده است. پس از آن در سال ۲۰۱۴ موفق به کسب رتبه ۸۳ در بین ۱۷۸ کشور شده بود، اما در گزارش سال ۲۰۱۶ از لحاظ عملکرد زیست محیطی به رتبه ۱۰۵ از مجموع ۱۸۰ کشور نزول کرده است و در رده کشور هایی با عملکرد ضعیف در محیطزیست قرار دارد. بررسی شاخص عملکرد محیط زیست بیانگر نوسانات متعدد ایران در این زمینه است؛ لذا در این مطالعه به بررسی علل و عوامل عدم ثبات و نزول رتبه زیست محیطی ایران پرداخته می شود و برای بهبود این شاخص در سال های آتی، از تجربیات کشور های دارای رتبه های برتر جهانی ازجمله فنلاند، ایسلند و سوئد که به ترتیب دارای رتبه اول تا سوم در سال ۲۰۱۶ هستند، استفاده می شود.
در شاخص عملکردی زیست محیطی ایران با برخی کشور های خاورمیانه ازجمله عربستان سعودی و ترکیه که از این لحاظ دارای جایگاه بالاتری نسبت به ایران هستند. طبق گزارش های سالانه EPI نشان میدهد که در بین کشور های مورد بررسی در خاورمیانه، کشور عربستان سعودی و ترکیه عملکرد زیست محیطی بهتری نسبت به ایران دارند.
ازجمله دلایل پایین بودن شاخص عملکرد زیست محیطی ایران، عدم اولویت مسائل زیست محیطی در کشور است. در برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، محیط زیست جایگاه کاملاً حاشیه ای داشت و نسبت به مسائل اقتصادی، فرهنگی و امنیتی جایگاه بسیار مختصری را به خود اختصاص داده است.
اما این امر در مورد عربستان سعودی چندان صدق نمیکند و این کشور با اختصاص یک فصل مجزا و مفصل در برنامه نهم توسعه خویش نشان داده است که نسبت به گذشته اولویت بیشتری برای مسائل زیست محیطی قائل است.
همچنین مقایسه عملکرد زیست محیطی ایران با کشور های فنلاند، ایسلند و سوئد، نشان داد که کشور های توسعه یافته مورد مطالعه، برای رسیدن به جامعه ای بدون کربن تا سال ۲۰۵۰ تعهد اجتماعی بالایی دارند و برای رسیدن به توسعه پایدار دارای چشم اندازی با قدرت اجرایی هستند.
شاخص محیط زیست ایران از عربستان هم عقب تر رفت / حذف یارانه انرژی منجی طبیعت ایران

هدف فنلاند تأمین ۳۸ درصد انرژی مورد نیاز کشور از طریق منابع تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۰ است که این مسئله به صورت قانونی الزام آور است و در حال حاضر، دوسوم برق از منابع انرژی تجدیدپذیر و یا انرژی هسته ای تأمین میشود. پس از فنلاند، ایسلند و سوئد نیز که به ترتیب رتبه های دوم و سوم را در اختیار دارند با گامی بلند به سوی انرژی های تجدیدپذیر و پاک قدم برداشته اند و انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ به اقتصاد بدون کربن دست یابند. این در حالی است که ایران معضل های عمده ای را در حوزه محیط زیست تجربه می کند.
حذف یارانه غیرلازم انرژی و نجات محیط زیست
چند صد میلیارد دلار به طور سالیانه در سطح دنیا یارانه به انرژی های گوناگون تعلق می گیرد. کارشناسان بسیاری حذف این یارانه ها را کلید کاهش آلودگی هوا و توقف انتشار گاز های گلخانه ای می دانند.
اخیرا محققان مرکز بین المللی و تحقیقاتی IIASA در پژوهشی که در مجله معتبر Nature به چاپ رسیده است نشان می دهند که حذف یارانه انرژی تاثیر کمی روی کاهش آلودگی ناشی از انتشار گاز های گلخانه ای در سطح دنیا تا سال ۲۰۳۰ خواهد داشت. تحقیقات نشان می دهد که حذف یارانه تا سال ۲۰۳۰ تنها ۱ تا ۵ درصد از آلودگی هوا (۰.۵ تا ۲ گیگاتن آلاینده به ازای هر سال) خواهد کاست. این درحالیست که تلاش های داوطلبانه کشور های دنیا برای متعهد شدن به تفاهم نامه پاریس، ۴ تا ۸ گیگاتن به ازای هر سال از آلودگی هوا کم می کند.
محققان معتقدند که علت اصلی ضعف حذف یارانه در کاهش آلودگی، سهم بالای یارانه تعلق گرفته به نفت و گاز الکتریسیته است که می تواند منجبر به استفاده بیشتر از سوخت های ارزان زغال سنگی شود که به نوبه خود آلایندگی به مراتب بیشتری از منابع ذکر شده دارند. دلیل دیگر محققان برای این نتیجه گیری، نرخ پایین یارانه به ازای هر واحد انرژی است. طبق نتایج بدست آمده از این پژوهش به دلیل قیمت بالای انرژی های تجدیدپذیر، حذف یارانه باعث جایگزینی این انرژی ها نخواهد شد.

تاثیر مثبت حذف یارانه در کشور های صادرکننده نفت و گاز
در ادامه این تحقیق تاثیر ناحیه جغرافیایی و منابع طبیعی کشور ها به حذف یارانه مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی ها نشان می دهد که حذف یارانه در کشور های صادرکننده نفت و گاز مثل روسیه، آمریکای لاتین و کشور های خاورمیانه مثل ایران برخلاف اکثریت دنیا، تاثیر مثبت بسزایی خواهد گذاشت و به این کشور ها کمک خواهد کرد تا بیش از پیش به برنامه های محیط زیستی خود نزدیک شوند.
به دلیل هزینه های کم تولید منابع انرژی در کشور های غنی مثل ایران، قیمت بدون یارانه انرژی فشار کمتری روی مردم فقیر می گذارد. این در حالیست که این فشار در کشور های غیر غنی نظیر هند هم از لحاظ تعداد مردم فقیر و هم از لحاظ قیمت تمام شده انرژی، به مراتب بیشتر خواهد بود. در کشور های غیرغنی، مردم فقیر پس از حذف یارانه به ناچار رو به سوخت های زغالی خواهند آورد که خود باعث انتشار بیشتر گاز های گلخانه ای و آلایندگی به سطح اتمسفر خواهند شد.

افزودن نظر