میزگرد-۱| محمدی: چرا ادبیات ترامپ در برابر ایران عوض شد؟ / "مقاومت" یک سیاست الگوی بازدارنگی در سایر کشورها است

میزگرد-۱| محمدی: چرا ادبیات ترامپ در برابر ایران عوض شد؟ / "مقاومت" یک سیاست الگوی بازدارنگی در سایر کشورها است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل در میزگرد تسنیم، به تشریح مزایای نظریه مقاومت و نفوذ الگوی مقاومت در سایر کشورهای دنیا پرداخت.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز،

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- مقام معظم رهبری در سخنرانی امسال در حرم مطهر امام خمینی(ره)، با اشاره به ویژگی های مکتب امام راحل، پایه گذاری فکر مقاومت ، حرکت مقتدرانه و هوشمندانه در این راه و گم نکردن هدف را درس و یادگار بزرگ امام خمینی(ره) دانستند.

آیت الله خامنه ای در این سخنرانی بخشی از نظریه مقاومت را تشریح کردند و شکست های آمریکا در لبنان، عراق، سوریه و فلسطین را نمود اقتدار جبهه مقاومت دانسته و فرمودند: ارزیابی صحیح از جبهه مقاومت نشان می دهد که این جبهه امروز در منطقه و حتی در مراکزی فراتر از منطقه، در منسجم ترین وضعیت خود، قرار دارد و این یک واقعیتی است که باید در محاسبات لحاظ شود.

رهبر انقلاب در این سخنرانی در مقایسه سازش و مقاومت، فرمودند: مقاومت و ایستادگی هزینه دارد، اما هزینه تسلیم شدن به مراتب بیشتر از هزینه مقاومت است. ایشان یک نمونه از هزینه بالای تسلیم بودن در برابر زورگویان را رژیم پهلوی برشمردند که با وجود همه کوتاه آمدن ها و امتیازاتی که به آمریکا می داد، تحقیر هم می شد.

در راستای بیانات اخیر مقام معظم رهبری، میزگرد نظریه مقاومت و تاثیر آن در تحولات داخلی و بین المللی دوشنبه 20 خرداد با حضور مجتبی امانی دیپلمات و رئیس پیشین دفتر حافظ منافع ایران در مصر و هادی محمدی کارشناس ارشد مسائل بین الملل در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

متن زیر مشروح صحبت های هادی محمدی در میزگرد تسنیم است:

هادی محمدی کارشناس ارشد مسائل بین الملل با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره گزینه مقاومت، اظهار داشت: ایشان قبلا هم همین مفاهیم را به شکلی مطرح کرده بودند و خوب است به موازات این گفت وگو ها، مقاومت را تبدیل به یک مبحث نظری و دارای پشتوانه نظری و تئوری کنید چرا که این کار ضروری است، وقتی شما به یک دکترینی می رسید باید آن حتما دارای پشتوانه باشد تا بتواند بسط و گسترش آن در سطح جامعه، همه اقشار را در بر گیرد. اشخاص آکادمیک ما بیشتر به مباحثی که پشتوانه نظری دارند توجه جدی تری دارند تا چیزی که ممکن است فاقد این پشتوانه باشد. کار مهم و ریشه کردن این مسئله با کارهای جدی تری است که شما باید بعدا در این زمینه انجام دهید.

وی افزود: در مناسبات بین الملل لایه ها و تعاریف مختلفی برای نوع مناسبات بین دو طرف در سطح جهانی و بین المللی تعریف می کنند. دو کشور می تواند با هم دوست باشند و روابط دوستانه داشته باشند و همکاری کنند یا دو کشور در حالت رقابت با هم به سرببرند که این شرایط رقابت عمدتا حوزه منافع و حوزه نفوذ را شامل می شود. گاهی اوقات هم در حوزه رقابت همکاری هم مطرح است و گاهی روی یک موضوع واحدی فصل مشترکی ایجاد می شود که دو طرف با هم همکاری و فصل مشترکی تعریف می کنند.

** آمریکا و غرب حقوق خودشان را در سطح همه دنیا تعریف می کنند

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه گاهی دو کشور با یکدیگر در حالت تضاد و دشمنی قرار می گیرند که موضوع بحث ما شامل این بخش می شود، گفت: ما و آمریکا به جهت نوع ارزش ها و اعتقادات و نگاه به آینده و مبانی و گذشته با همدیگر در شرایط تضاد و دشمنی هستیم. مردم ما آمریکا و غرب را دشمن خود تلقی می کنند و می گویند اینها منافع ما را غارت کردند و به ما ظلم کردند و نظام دیکتاتوری ایجاد کردند و حقوق بدیهی و طبیعی کشور ما را پایمال کردند. آنها هم برای خودشان مبانی دارند و بر اساس آن برای خودشان حقوقی تعریف می کنند و می گویند ما قدرت برتر جهان هستیم و تمدن جدید در اختیار ماست و ما هستیم که تمدن سازی کرده و می کنیم و ما باید حوزه منافع را برای خودمان تعریف کنیم لذا نگاه آنها نگاه ملی در تعاملات بین المللی نیست یعنی آمریکا و اروپا نمی گویند اندازه ما مثلا 100 هزار کیلومتر مربع است و به اندازه خودمان حرف می زنیم، آنها برای همه دنیا حرف می زنند و حقوق خود را در سطح همه دنیا تعریف می کنند لذا اگر شاهدید ترامپ با ادبیات سخیف راجع به رهبران عربی حرف می زند، فکر نکنید این دیوانه است بلکه مبانی فکری و ارزشی است که در این باره وجود دارد.

اگر شاهدید ترامپ با ادبیات سخیف راجع به رهبران عربی حرف می زند، فکر نکنید این دیوانه است بلکه مبانی فکری و ارزشی است که در این باره وجود دارد.

محمدی با اشاره به اینکه آنها همه دنیا را این طور می بینند و جریانات تندروی مسیحی در غرب چه در اروپا و آمریکا یعنی صهیونیست های مسیحی دقیقا همان نظام طبقه بندی ارزشی که صهیونیسم دارد را دارند، خاطرنشان کرد: آنها جز خودشان، فرد دیگری را انسان فرض نمی کنند که قابل قرار گرفتن در تراز حقوق عمومی، شخصی، اجتماعی و ملی باشد لذا خیلی راحت راجع به دیگران و راجع به جغرافیای دیگری اظهارنظر می کنند و می گویند فلان نقظه زمین برای ماست. خودشان را حاکم می دانند و می گویند ما صلاحیت تکنولوژیک و تمدنی جهانی را داریم و همه خاصیت ها را داریم و ما هستیم که تعریف می کنیم که ثروت و منافع چگونه است لذا ما در این حوزه ها در تضاد ریشه ای با غرب قرار می گیریم.

** پهلوی اول و دوم در حد پناهندگی برای آمریکا ارزش نداشتند

وی افزود: اگر غرب را درست واکاوی نکنیم و اجازه دهیم خودشان را زیباسازی کنند، آن وقت نمی توانیم این مطلب را برای جامعه خود درست نشان دهیم یا برای آن بخواهیم تئوری پردازی کنیم لذا باید بفهمیم ماهیت تضاد و دشمنی چیست و توهم است. مثلا عده ای از روشنفکران ما فکر می کنند ما توهم دشمنی داریم! خیر، این یک مسئله واقعی است که آنها اصلا طرف مقابل خود را آدم حساب نمی کنند. پهلوی اول و پهلوی دوم به غربی ها خدمت کردند ولی اینها آنقدر برای غرب ارزش ندارند که حتی به آنان پناه بدهند و سایه حمایت جدی خود را به آنها دهند. آنان همه چیز این کشور را در اختیار غرب و آمریکا قرار دادند ولی با ذلیلانه ترین شکل با آنها رفتار شد، چرا؟ در طبقه بندی نوع نگاه ارزشی چیزی را برای آنها قائل نیستند. ببینید با مصر چه می کنند، با کشورهای دیگر چه می کنند. فرقی ندارد که پهلوی باشد یا حسنی مبارک یا بن سلمان و یا هرکسی دیگری چراکه این مبانی اندیشه ای در مناسبات آنها حاکم است لذا ما دو کشور در شرایط تضاد در مبانی ارزشی و نوع نگاه به جهان و روابط بین الملل هستیم.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل با بیان اینکه برخی می گویند برای اینکه حفظ موجودیت خودمان باید تسلیم شویم و تسلیم شدن بهتر از این است که خود را به زحمت اندازیم و وارد پروسه پرمشقت شویم، اظهار داشت: می بینید خیلی راحت حکام منطقه تسلیم شدن را که در ازای آن مزیت هایی ممکن است برای آنها داشته باشد انتخاب می کنند، یعنی می گویند شما در قدرت بمانید ولی از منافع ما دفاع کنید و غرب این را از آنها می خواهد. پهلوی ماند تا از منافع غرب دفاع کند، اگر بن سلمان در قدرت است و او به جای پسر عموی خود در عربستان جایگزین می شود به این خاطر است که از منافع صهیونیسم دفاع کند، نه اینکه خودش دارای ارزشی است و شایستگی و لیاقتی دارد و این به عنوان ابزار بیاید نگاهبان منافع غربی شود. این نگاه را از لحاظ ارزشی جناح های غرب به دنیا، جهان و انسان ها دارند. برای خودشان حق قائلند و می گویند نفت عراق و نفت این منطقه برای ماست و شما هم نگهبان این منافع هستید و ما در حد نگاهبانی حقوق مان برای شما حق مدنظر می گیریم.

پهلوی ماند تا از منافع غرب دفاع کند، اگر بن سلمان در قدرت است و او به جای پسر عموی خود در عربستان جایگزین می شود به این خاطر است که از منافع صهیونیسم دفاع کند، نه اینکه خودش دارای ارزشی است و شایستگی و لیاقتی دارد و این به عنوان ابزار بیاید نگاهبان منافع غربی شود. این نگاه را از لحاظ ارزشی جناح های غرب به دنیا، جهان و انسان ها دارند.

وی افزود: این مطالب در جامعه و فضای مجازی و ادبیات سیاسی وجود دارد و اذهان را مغشوش می کند و انگار ما با دنیا در حال جنگ و جنگ طلبی هستیم درحالی که اینطور نیست. نمونه های کوچک هم وجود دارد، در محیط داخلی آدم های بی مقداری داریم که اینها تجربه کوتاه کسب قدرت را در سطح ملی سپری کردند و می گویند مملکت برای ماست. همه چیز را برای خود می دانند و این نگاه خودشیفته ای است که در غرب و صهیونیسم وجود دارد. نوع کوچک و ناقص الخلقه این هم می شود فرزند فلان مسئول مملکتی که خود را صاحب می داند و برای خود حق قائل است و راجع امام و انقلاب حق دارد اظهارنظر کند. غرب تعرض می کند و ما مقاومت می کنیم، عده ای می گویند در این تقابل باید تسلیم شد و کسی این کلمه زشت را بکار نمی برد و این تعبیر عریان از برخی تعابیر و مفاهیم است که زیباسازی می شود و می گویند کوتاه بیایم و دشمنی نورزیم و امتیاز بدهیم.

** زمانی می توان با غرب تعامل کرد که امکان تحمیل اراده به ما نداشته باشد

محمدی با بیان اینکه نوع دیگری از روابط بین الملل هم وجود دارد که تسلیم نشویم و تعامل کنیم، گفت: شعار انقلاب ما از ابتدا تاکنون استقلال بوده و اینکه همه چیز را برای خودمان بدانیم نبود. ما در برابر طرفی که همه چیز را از آن خود می داند استقلال خواستیم و عده ای می گویند تعامل کنیم، تعامل یعنی به حد مشترکی از همکاری و تفاهم برسیم. برای این دو مقوله، حوزه همکاری نمی توان تعریف کرد، کجای این دو ایده و رویکرد می تواند فصل مشترک ایجاد کند؟ کسی می خواهد مستقل باشد و دیگری می گوید همه حوزه تو برای من است. یکجا این تعامل صورت می پذیرد، جایی که به یک قدرت سلبی برسید که او قدرت اعمال اراده در حوزه شما پیدا نمی کند و آنقدر مقاوم و مقتدر می شوی که او امکان تحمیل اراده خود را ندارد و می گوید خب حالا تعامل کنیم.

وی افزود: اینجا برای خودتان حوزه تضمین شده ای تعریف کرده اید که او نمی تواند وارد این حوزه شود. امام(ره) تعبیرشان این بود و حضرت آقا هم اخیرا فرمودند که اگر آمریکا آدم بشود، یعنی دست از سر ما بردارد و رفتار غیرانسانی با ما نکند ممکن است با او تعامل کنیم. مهم این است که شما باید طرف مقابل را سرجای خود بنشانی تا به تو تعرض نکند، شما دنبال تعرض به طرف مقابل نیستی و دنبال این هستی که بگویی حوزه مستقل و امنیت ملی و حقوق من را رعایت کن.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: برخی می گویند تعامل کردن بهتر از تعارض کردن است. این فریبی بیش نیست. یک طرف، همه عالم را برای خود می داند و یک طرف هم می گوید من می خواهم مستقل باشم، اینها فصل مشترکی با هم ندارند که با هم تعامل کنند الا اینکه قدرت سلطه طلب یک جایی نمی تواند و زورش نمی رسد و می گوید در حوزه هسته ای و منطقه ای و موشکی باید با هم مذاکره کنیم و توافق کنیم.

محمدی خاطرنشان کرد: ماجرا این است که غرب نمی گوید که ما دو طرف، وضعیت خود را روی میز می گذاریم و باهم درباره آن مذاکره می کنیم بلکه می گوید راجع به آنچه تو داری باید باهم تفاهم کنیم. راجع به حوزه حضور و نفوذ و امکانات تو با هم تفاهم کنیم، دارایی خود را به میان نمی آورد و می گوید آنچه در جیب توست باید با هم درباره اش توافق کنیم و باهم نصف کنیم، مثلا راجع به حوزه نفوذ نمی گوید در منطقه نباش بلکه می گوید در منطقه از نفوذت استفاده کنی در چارچوبی که منافع من تامین می شود یعنی باید به یمنی ها بگویی سلطه سعودی ها را بپذیرد و باید اسرائیل را به رسمیت بشناسی و به فلسطینی ها بگویی که این ظلم و غصب را بپذیرند.

برخی می گویند تعامل کردن بهتر از تعارض کردن است. این فریبی بیش نیست. یک طرف، همه عالم را برای خود می داند و یک طرف هم می گوید من می خواهم مستقل باشم، اینها فصل مشترکی با هم ندارند که با هم تعامل کنند الا اینکه قدرت سلطه طلب یک جایی نمی تواند و زورش نمی رسد و می گوید در حوزه هسته ای و منطقه ای و موشکی باید با هم مذاکره کنیم و توافق کنیم.

وی افزود: به هر کاسب خرده پایی هم بگویید که کسی وارد مغازه شما می شود و می گوید راجع به دخل شما باید باهم توافق کنیم، اصل دخل را هم از خود می داند، حتما این کاسب او را از مغازه بیرون می کند و می گوید چه کاری به مغازه من داری؟ در منطق آنها، نه تنها تو صاحب اموال خود نیستی بلکه باید خوش رقصی هم کنی و باید طبق اراده آنها رفتار انجام دهی و ثروت و دارایی که هیچ، هرکاری که انجام می دهی باید آن چیزی باشد که او می خواهد. می توانی بمب اتم هم داشته باشی ولی اگر بمب اتم در اختیار اراده آمریکایی ها باشد، مشکلی ندارد. چه بسا در دوره شاه F14 را به ما می دهند و زنجیره ای از اقدامات ویژه ایجاد می کنند، این شایستگی های نظام شاه نیست بلکه نیازهای آمریکا در مقابل شوروی بود. به شما در یک سناریو و تئاتر امنیتی و نظامی نقش می دهد و می گوید تو باید با انرژی خود این کار را انجام دهی.

** جنگ یمن یک جنگ آمریکایی- اسرائیلی برای حفظ سلطه آمریکا در 100 سال آینده است

محمدی با بیان اینکه جنگ در یمن، جنگ عربستان به معنای مطلق نیست بلکه جنگ آمریکایی-اسرائیلی و جنگ آمریکایی برای سلطه بر آبراههای حیاتی بین المللی در 100 سال آینده و برای دست گذاشتن بر ثروت نفت و گاز یمن است، گفت: آمریکا این را برای سلطه جهانی خود نیاز دارد. لذا وقتی کسی می گوید راجع به پرونده یمن برویم با عربستان به تفاهم برسیم، عربستان که اختیاری ندارد و کاره ای نیست که در این باره مذاکره کند. او اجازه این کار را ندارد الّا جایی که ناچار می شود و شما قدرت نفوذ او را در آن حوزه بستید و نمی تواند کاری کند و بعد می گوید گفتگو کنیم و آن وقت می توانید اراده مستقل خود را اعمال کنید. خیلی مسخره است که می گویند با عربستان در عراق و سوریه تفاهم کنید یعنی کسی را که آمده دزدی کند، دعوت کنید بیا با هم راجع به دارایی هایم با هم تفاهم کنیم و مثلا با قاتلی که فرزند شما را کشته آیا توافق می کنید؟ عربستان نقش یک جانی و قاتل و غارت گر را در عراق و سوریه و کل منطقه داشته است.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: موضوع تعامل یک عنوان فریب کارانه است برای کسی که الان وضعیت خود را باید تثبیت کند و بعد به طرف مقابل بگوید حوزه خارج از محدوده من است و در حوزه مستقل من حقی نداری ولذا به شما می گویند نباید در منطقه دخالت کنید و حضور طبیعی تاریخی و ژئوپلوتیک شما در منطقه می شود دخالت ولی حضور تجاوزکارانه، غارت گرانه و تمامیت خواهانه غرب در منطقه می شود حضور طبیعی. ما با این دو فریب بزرگ روبرو هستیم و معنا ندارد که بخواهیم راجع به موضوعاتی که ارتباطی با غرب و یا سایر بازیگران ندارد گفت وگویی کنیم، گفت وگو فقط زمانی مطرح است که شما اوضاع خود را آن چنان استوار می کنی که طرف مقابل امکان نفوذ در حوزه مستقل شما ندارد و آن موقع می توانی گفت وگو کنی.

خیلی مسخره است که می گویند با عربستان در عراق و سوریه تفاهم کنید یعنی کسی را که آمده دزدی کند، دعوت کنید بیا با هم راجع به دارایی هایم با هم تفاهم کنیم و مثلا با قاتلی که فرزند شما را کشته آیا توافق می کنید که راجع به بقیه چه کاری انجام دهیم؟ عربستان نقش یک جانی و قاتل و غارت گر را در عراق و سوریه و کل منطقه داشته است.

** چرا باید حوزه غیرقابل نفوذ در برابر دشمن ایجاد کنیم؟

وی افزود: ترامپ ناو خود را حرکت می دهد و ژست نظامی می گیرد و ژست تحریمی هم تکمیل می کند اما می بیند نمی تواند در حوزه شما اعمال اراده کند، یعنی می گوید نفتت را صفر می کنم ولی کاری می کنید که در این حوزه نمی تواند اعمال اراده کند و می بیند که موازنه برقرار شده و او می گوید می خواهم تهدید کنم و شما از خود نمایشی خرج می دهید که او احساس می کند نمی تواند در این حوزه روی محاسبات شما اثر بگذارد، آن وقت می بینیم زبان و ادبیات ترامپ عوض می شود، اینجاست که می گوییم ما باید اول یک حوزه غیر قابل نفوذ برای اراده دشمن ایجاد کنیم. ترامپ هم بعد از این همه عربده های مستانه می گوید بیایید مذاکره کنیم و یادش می رود که 12 شرط گذاشته بوده و می گوید فقط همین کافی است که ایرانی ها بمب نسازند که همین هم فریب است و این تاکتیک است تا وضعیت خود را بالانس و بهینه کند.

ترامپ ناو خود را حرکت می دهد و ژست نظامی می گیرد و ژست تحریمی هم تکمیل می کند اما می بیند نمی تواند در حوزه شما اعمال اراده کند، یعنی می گوید نفتت را صفر می کنم ولی کاری می کنید که در این حوزه نمی تواند اعمال اراده کند و می بیند که موازنه برقرار شده و او می گوید می خواهم تهدید کنم و شما از خود نمایشی خرج می دهید که او احساس می کند نمی تواند در این حوزه روی محاسبات شما اثر بگذارد

محمدی ادامه داد: شما مقابل کسی که همه چیز را از آن خود می داند و شما را به هیچ هم حساب نمی کند و وجود مستقل دیگری در نگاه او وجود ندارد، باید مبانی رفتاری جامع داشته باشید. در ادبیات روابط بین الملل از موازنه سازی و بازدارندگی نام می برند و ما نام آن را مقاومت می گذاریم و این امروز مورد بحث ماست و کارکرد آن را باید بدست آوریم که موازنه سازی، بازدارندگی و مقاومت دارای چه مزیت های اخلاقی، مادی و امنیتی و نظامی و اقتصادی است. این باید شکافته شود و بدانیم این مسئله هم از نگاه روابط بین الملل که به طوری رئالیسم قدرت است که خود غرب هم به این اعتقاد دارد و در این باره می گوید برای اینکه به منافع خودم برسم با نگاه رئالسیتی مبتنی بر قدرت، می جنگم که صلح ایجاد کنم و این رئالیسم را ما هم اعتقاد داریم ولی رئالیسم ما تجاوزگر نیست و رئالیسم مبتنی بر قدرت است ولی مقاومت و بازدارندگی است.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه این میزگرد، درباره مزیت های تئوری مقاومت و بازدارندگی و موازنه سازی در مناسبات بین الملل، اظهار داشت: مزیت فقط نظامی و امنیتی نیست بلکه یک تئوری و نظریه جامعه دارای کارکردهای مختلف است. هم کارکرد نظامی امنیتی می توان متصور شد و هم کارکرد و مزیت اقتصادی علمی تکنولوژیک می توان متصور شد و هم کارکردهای اخلاقی فرهنگی انسانی.

محمدی با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم یک سری کنواسیون ها و معاهدات و قوانین و منشورهای بین المللی داریم که غرب اینها را به عنوان ویترین پوز سیاسی، فرهنگی، اخلاقی و قواعد رفتار بین المللی در سال های مختلف قرار می دهد ولی نکته جالب این است که امروز پرده کنار رفته و فریب کاری و دروغ بودن و عدم التزام به همان جیزهایی که خودشان به عنوان قواعد رفتاری قرار دادند بر ملا می شود، گفت: مثلا در یمن و اسرائیل این همه جنایت می شود، در کنوانسیون های وین و ژنو درباره مسائل جنگ و مردم تحت شرایط اشغال مباحثی وجود دارد ولی عینا درست نقطه مقابل آن توسط خود آنان نقض می شود و به راحتی زیر پا گذاشته می شود.

خاصیت تحولات دو دهه اخیر، خاصیت رسواگرانه دارد و اتفاق مهم در دنیا در حال انجام است که تمامی چیزهایی که چهره نقابدار بود کنار می رود و می بینید که چیزی بنام حقوق بشر در غرب الا برای اینکه چماقی باشد برای فشار به دیگران رعایت نمی شود

وی افزود: خاصیت تحولات دو دهه اخیر، خاصیت رسواگرانه دارد و اتفاق مهم در دنیا در حال انجام است که تمامی چیزهایی که چهره نقابدار بود کنار می رود و می بینید که چیزی بنام حقوق بشر در غرب الا برای اینکه چماقی باشد برای فشار به دیگران رعایت نمی شود؛ نه فقط در قبال ایران و برخی کشورهای دیگر حتی برای خود ملت آمریکا هم اجرا نمی شود. گاهی اوقات می بینید خیلی راحت زیر پا گذاشته می شود و حقوق طبیعی شهروندی با عناوین خاصی زیر پا گذاشته می شود. می بینیم تمام قواعدی که برای دهه های پس از جنگ جهانی دوم گذاشتند به راحتی رنگ می بازد. در مناسبات بین الملل و علوم سیاسی می گویند گویند اخلاق در سیاست که معنا ندارد ولی ما در تئوری و مدل مقاومت می گوییم معنا دارد.

** اروپا دلال دیپلماتیک و مزدبگیر کشورهای دیکتاتور شده است

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: حضرت آقا می گویند ما بمب اتم نمی سازیم و دروغ هم نمی گوییم و حکم شرعی به عنوان حکم حکومتی داده می شود که ما بمب اتم نمی سازیم، نه بخاطر اینکه شما دلتان نمی خواهد و اینکه شما اراده کردید و روی آن مانور می دهید و دروغ می گویید، بلکه بخاطر اینکه خودمان اعتقاد نداریم به این ابزار غیر انسانی و ما می توانیم در سیاست ورزی مان پایبندی اخلاقی هم داشته باشیم. درست نقطه مقابل، این بی اخلاقی و بی فرهنگی را در رفتارهای غربی می بنیم؛ وزیر خارجه آلمان به تهران می آید و می بینیم که اروپا به دلال دیپلماتیک و مزدبگیر کشورهای دیکتاتور تبدیل می شود و یا با استفاده از امارات برای ما خط و نشان می کشند.

وی افزود: غرب عریان غرب وحشی است. به هیچ کدام از این مبانی اعتقاد ندارد و راحت حاضرند همه چیز را زیرپا گذارند و اگر آلمانی ها تحت فشار برخی احزاب خاص در رقابت های بین حزبی در دوره کوتاهی فروش سلاح را به عربستان ممنوع می کنند بلافاصله جیغ منافع ملی در می آید که ما باید پول در بیاوریم و سلاح می سازیم که بفروشیم و پول دربیاوریم و نفوذ هژمونیک ایجاد کنیم باید این حوزه ها را از دست ندهیم لذا دوباره شروع به فروش می کنند. پس آن چینشی که در مسائل اخلاقی، فرهنگی، امنیتی و کنوانسیون ها و قواعد و منشور ملل است می بینیم دروغین بودن آن و چماق بودنش برای اینکه بر سر بقیه کشورها زده بشود معلوم می شود.

غرب عریان غرب وحشی است. به هیچ کدام از این مبانی اعتقاد ندارد و راحت حاضرند همه چیز را زیرپا گذارند و اگر آلمانی ها تحت فشار برخی احزاب خاص در رقابت های بین حزبی در دوره کوتاهی فروش سلاح را به عربستان ممنوع می کنند بلافاصله جیغ منافع ملی در می آید که ما باید پول در بیاوریم و سلاح می سازیم که بفروشیم

** چین اجازه نزدیک شدن به سواحلش را به آمریکا نمی دهد

هادی محمدی در ادامه این میزگرد با بیان اینکه الگوی مقاومت یک موضوع صرفا ایرانی، شیعی و اسلامی نیست و فرهنگ و مدلی است که در همه جا با شکل های متناسب با فرهنگ آن کشورها قابل اجراست و اجرا شده و قابل تکرار است، گفت: چین در برابر امریکا کاری جز فرهنگ مقاومتی و اقتصاد مقاومتی را اجرا می کند؟ دارد لایه های قدرت را می چیند تا حوزه مستقل غیرقابل نفوذ از اراده غربی و آمریکا شکل دهد و دربرابر آمریکا بیاید. ده سال چینی ها در برابر آمریکا خیلی سربه زیرتر بودند و امروز دربرابر آمریکایی ها با قدرت و صلابت بهتری می ایستند. ما فراموش نکردیم هواپیمای جاسوسی آمریکایی در سواحل جنوبی چین ویراژ می دهد که استراق سمع کند و چینی ها هواپیما را مجبور به فرود می کنند و بعد از اینکه برخی قطعات آن را جابجا کردند، آن را دودستی تحویل آمریکا می دهند و امروز اجازه نزدیک شدن به سواحل چین به ناوگان و یا هواپیمای آمریکایی داده نمی شود. مرز تعاملات از سواحل سرزمینی به سواحل دریای جنوبی کشیده شده و آنجا با هم تعامل می کنند و مرز امنیتی فراتر رفته است.

** خاطره پریماکوف از چگونگی قدرت سازی روسیه

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل در ادامه با بیان اینکه روسیه مگر غیر از مقاومت، در برابر آمریکا عمل می کند، خاطرنشان کرد: پریماکوف (نخست وزیر اسبق و یکی از دیپلمات های روسیه) زمانی که به ملاقات صدام می رفت، پرواز مستقیم نبود و از تهران تا کرمانشاه پرواز بود و باید از کرمانشاه تا بغداد زمینی می رفت و در این فاصله با همکاران ما صحبت می کرد. پریماکوف یک دیپلمات کارکشته و جزو هسته اصلی قدرت در روسیه محسوب می شد. می گفت درست است که دوره پلشتی و عرق خوری های بی کلاس یلتسین را پشت سر گذاشتیم ولی برای اینکه به قدرت خودمان برگردیم، یک هسته قدرت برای خودمان حفظ کردیم و آن تکنولوژی نظامی است و از طریق آن ابزار قدرت اقتصادی خواهیم ساخت. این برای سالیان گذشته است الان می بینیم روسیه از همین طریق قدرت سازی می کند و به موازات آن درآمد نفتی انرژی هم دارد.

پریماکوف یک دیپلمات کارکشته و جزو هسته اصلی قدرت در روسیه محسوب می شد. می گفت درست است که دوره پلشتی و عرق خوری های بی کلاس یلتسین را پشت سر گذاشتیم ولی برای اینکه به قدرت خودمان برگردیم، یک هسته قدرت برای خودمان حفظ کردیم و آن تکنولوژی نظامی است و از طریق آن ابزار قدرت اقتصادی خواهیم ساخت.

وی افزود: روسیه در تکنولوژی های دیگر ادعایی ندارد مثلا در خودروسازی و صنایع های های تک، اما از دو تکنولوژی که دارد خوب قدرت سازی می کند. فرهنگ مقاومت در سیاست خارجی و سیاست رفتاری خیلی آشکار است و این چیزی نیست که بگوییم این ابتکار عمل ماست و هرکشوری بنابر ضریب عزت ملی خود به سیاست موازنه سازی و بازدارنگی و مقاومت روی می آورد وسعی می کند به آن تکیه کند تا بتواند استقلال خود را حفظ کند و این فقط مربوط به ما نیست و در همه جای دنیا و در تاریخ سیاسی منطقه می بیند که وجود داشته و فکر نکنیم ما یک چیز عجیب و غریبی را مطرح می کنیم. ممکن است ما با ارزش ها و فرهنگی که داریم، آن را خیلی شفاف تر و گسترده تر عمل کنیم و خیلی اثر بخش تر عمل کنیم و الا اصل مدل و الگو همه جا هست و هر کس می خواهد عزت مند در دنیا باشند چه مسلمان و چه غیر مسلمان، از این الگو استفاده می کند.

** جبهه مقاومت در زمینه های نظامی، امنیتی و ژئوپولوتیک موقعیت خود را نشان می دهد

محمدی خاطرنشان کرد: الان مادورو در ونزوئلا بیخ گوش آمریکا مقاومت می کند و بولیوی در مقابل آمریکا و عربده های او مقاومت می کند پس این چیزی نیست که ما اختراع کرده باشیم و ما فقط زیباتر اجرایی کردیم. در منطقه غرب آسیا آن را به شکل خیلی عالی جلو بردیم. ما قبلا مقاومت های پراکنده داشتیم که هویت آن هویت انقلاب اسلامی بود و الان تحولات هشت سال اخیر از سوریه سال 2011 به بعد موجب شد اینها شبکه سازی بشوند و جبهه مقاومت ساخته بشود و این سیستم لژیونری شکل گرفته و توانسته خیلی راحت حداقل در مزیت های نظامی و امنیتی و ژئوپولوتیک مزایا و کارکرد و موقعیت خود را قدرتمندانه نشان بدهد و در مسائل تکنولوژیک که کارکاردهای اقتصادی و سیاسی دارد، خودش را نشان داده است.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: در یمن که عده ای در بخشی از مناطق آرد برای نان ندارند و باید از گیاهان و برگ درختان برای قوت لایموت استفاده کنند و می بینیم ابزارهایی ساخته می شود و شکوفایی ذهن و عقل، براساس نیازها شکل می گیرد. ماکه نمی توانیم موشک10 متری در قایق قاچاقی برای یمنی ها بفرستیم و این اتفاق آنجا خودش افتاده است. اینکه آنجا موشک دارند جای تردید نیست و اینکه موشک های آنان را با قایق بادی نمی شود قاچاق کرد خیلی واضح است و اینکه یک آدم نادانی سعودی بگوید این موشک ها ایرانی است، برای این است که اعتراف نکنند که این مقاومت تبلور قدرت را به وجود آورده است. آنجا پهپاد و انواع سلاح ها را می سازند و وجود دارد و هست.

** آمریکا تلاش می کند یک نظم امنیتی در برابر جبهه مقاومت ایجاد کند

محمدی در پایان با اشاره به اینکه امروز دنیا در لبه تحول یک موازنه قدرت منطقه ای و نظم منطقه ای است و امروز گفتگوهایی در غرب است که بتوانند جلوی جبهه مقاومت را بگیرند، گفت: می خواهند یک نظم جبهه ای در برابر نظم جبهه مقاومت ایجاد کنند و تا الان نامش را ائتلاف ها و صف بندی های منطقه ای گذاشتند و می خواهند آن را نظم پذیر هم کنند، یعنی چند کشور ضعیف که از متحدان آمریکا در منطقه باقی مانده اند دور هم جمع کنند. ترامپ در نشستی که در اول حکومتش در ریاض گذاشت تلاش کرد تا مصر و عربستان و امارات بیاورد و نظم امنیتی به وجود بیاورد و جلوی نظم جبهه مقاومت را بگیرد که به نظرم از بنیه و کارکرد قابل توجهی برخوردار نیست و اگر شما مولفه مالی و پترودلار را از آن کنار بگذارید، هیچ چیز قابل دفاعی ندارد در صورتی که جبهه مقاومت مولفه ها و متغیرهای قابل دفاع و ماندگار فراوانی دارد.

انتهای پیام/

افزودن نظر