حادثه آتش سوزی پتروشیمی ماهشهر غیرعمدی بوده است

حادثه آتش سوزی پتروشیمی ماهشهر غیرعمدی بوده است
کمیسیون اصل ۹۰ در گزارشی از حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر اعلام کرد: این آتش سوزی غیرعمدی بوده اما قصور واحدهای مدیریت و آتش نشانی محرز است.

به گزارش گروه سیاسی ایمان نیوز، در جلسه نوبت عصر امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر قرائت شد.

در این گزارش آمده است: حادثه مجتمع پتروشیمی غیرعمدی بوده است، ولی قصور واحدهای مدیریت، تعمیر، بهره برداری، منابع انسانی، آموزش و آتش نشانی محرز است که برخوردهای لازم انجام شده است.

علاوه بر این، تأکید شده است که ایمنی، بهداشت و محیط زیست معمولاً از اولویت شرکت‌های خصوصی نیست و ضرورت دارد نهادهای حاکمیتی در این خصوص نظارت جدی تری را اعمال نمایند. توجه به پدافند غیرعامل و مدیریت بحران باید به موضوعات HSE اضافه شود و به آن عنایتی ویژه شود.

همچنین تأکید شده است وزارت نفت باید بر رعایت استانداردهای صنعت نفت در طراحی، ساخت و اجرای طرح‌های پتروشیمی نظارت مؤثری را اعمال نماید.

در این گزارش آمده است: علیرغم وعده‌های اولیه مسئولان هلدینگ مبنی بر بازسازی تأسیسات آسیب دیده ظرف کمتر از دو ماه، اما با گذشت دو سال از این حادثه هنوز مراحل اجرایی نصب برج، تفکیک پارازیلین و مخزن ذخیره نفت آغاز نشده است. متعاقباً در آبان سال گذشته نشستی با حضور مسئولان وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس، مدیران فعلی و قبلی پتروشیمی بوعلی و نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون انرژی برگزار و اقدامات به‌عمل آمده و نظرات حاضران شنیده و مقرر شد بازدید میدانی انجام شود.

این گزارش تصریح می کند: در اردیبهشت سال جاری هیئتی مرکب از نمایندگان و کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ و انرژی از مجتمع بازدید کردند و آخرین اقدامات و تغییرات انجام شده رؤیت و نظر مسئولان در محل استماع شد. حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بوده است ولی قصور واحدهای مدیریت، تعمیر، بهره‌برداری، منابع انسانی، آموزش و آتش‌نشانی محرز است که برخوردهای لازم انجام شده است.

در ادامه گزارش آمده است: ایمنی، بهداشت و محیط زیست معمولاً از اولویت‌های شرکت‌های خصوصی نیست و ضرورت دارد نهادهای حاکمیتی در این خصوص نظارت جدی‌تری اعمال کنند. توجه به پدافند غیر عامل و مدیریت بحران باید به موضوعات HSE اضافه شود و به آن عنایت ویژه شود، وزارت نفت بر رعایت استانداردهای صنعت نفت در طراحی و ساخت و اجرای طرح های پتروشیمی نظارت مؤثری را اعمال کند، با تغییر تیم مدیریتی مجتمع، در ماه‌های اخیر توجه ویژه‌ای به مباحث ایمنی شده است و اقدامات قابل قبولی انجام شده است.

انتهای پیام/

افزودن نظر