بازداشت دو شهروند کانادایی در چین قانونی بوده است

بازداشت دو شهروند کانادایی در چین قانونی بوده است
وزارت امور خارجه چین اعلام کرد بازداشت دو تبعه کانادایی در این کشور به طور رسمی صورت گرفته و قانونی بوده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه چین امروز (پنج شنبه) اعلام کرد بازداشت دو شهروند کانادایی در این کشور به طور قانونی صورت گرفته است.
لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری در این خصوص گفت: کوریک به اتهام جمع آوری اطلاعات محرمانه کشور دستگیر شده و اتهام اسپاور سرقت اطلاعات برای نیرو های خارجی بوده است .
سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه ابراز امیدواری کرد دولت کانادا در فرایند رسیدگی به اتهامات این دو نفر دخالت نکند.
روابط میان پکن و اتاوا از دسامبر سال گذشته میلادی و پس از اقدام کانادا در بازداشت منگ وانگ ژو مدیر مالی ارشد شرکت هوآوی چین به شدت دچار تنش شده است. چین در پی دستگیری منگ وانگ ژو، کانادا را محکوم و تهدید به اقدام تلافی جویانه کرد. منگ وانگ ژو از سوی مقامات آمریکا متهم به فریب بانک های بین المللی در خصوص معامله با ایران شده است.
به دنبال بازداشت این مقام شرکت هوآوی، پکن مایکل کوریک دیپلمات پیشین کانادا و مشاور گروه بحران بین المللی را که در چین فعالیت می کرد، بازداشت کرد. چند روز بعد هم رسانه های چینی تأیید کردند که مایکل اسپاور تاجر و کارآفرین کانادایی به اتهام انجام فعالیت هایی که امنیت چین را به خطر می اندازد، بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته است. سومین تبعه کانادایی بازداشت شده هم که سارا مک لور نام داشت، پس از مدتی آزاد شد.

افزودن نظر