گریفیث: درباره جزئیات خروج نیرو از الحدیده به توافق رسیدیم

گریفیث: درباره جزئیات خروج نیرو از الحدیده به توافق رسیدیم
نیویورک- نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بار دیگر بر راه حل سیاسی درگیری در این کشور تاکید کرد و گفت: خوشحالم که بگویم درباره جزئیات خروج نیرو از الحدیده به توافق رسیدیم.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، مارتین گریفیث روز دوشنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع یمن برگزار شد، افزود: از یکسال پیش گفته ام که یک راه حل سیاسی برای حل بحران یمن وجود دارد اما یادآور شده ام که جنگ می تواند صلح را از میز خارج کند.


وی ادامه داد: مردم یمن این ماه را در بدترین مخمصه گرفتار بوده اند. خوشحال هستم که اعلام کنم که هر دو طرف اکنون دو طرف جزئیات برنامه ریزی دقیق برای مرحله اول خروج نیروهایشان از الحدیده بر اساس توافق استکهلم پذیرفته اند.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن با تشکر از هر دو طرف این درگیری اضافه کرد: اکنون ما با سرعت به سمت حل و فصل نهایی مسائل مربوط به مرحله دوم و وضعیت نیروهای امنیتی محلی حرکت خواهیم کرد.
گریفیث با بیان اینکه هفته پیش در صنعا با عبدالمالک الحوثی رهبر انصار الله یمن دیدار داشته است، اظهار کرد: ما بار دیگر تایید او را در حمایت از اجرای توافق الحدیده شنیدیم. بگذارید روشن کنم که این اقدام به طور داوطلبانه انجام می شود و این نخستین خروج داوطلبانه نیروها در این درگیری طولانی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم که از زمان وقوع آتش بس، سطح خشونت در استان الحدیده به طور قابل توجهی کاهش یافته است. تلفات غیرنظامیان پایین آمده است و گزارش هایی وجود دارد که مردم شروع به بازگشت به خانه های خود کرده اند.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد: کارهای بیشتری برای تقویت و پایداری آتش بس باید انجام دهیم اما تحولات مثبت در الحدیده تا کنون نشان داده است چه چیزی را می توان از طریق گفت وگو و سازش به دست آورد.
گریفیث در عین حال یادآور شد: وضعیت اقتصادی در یمن بسیار شکننده است. کشتی های تجاری برای دسترسی به الحدیده با مشکل مواجه هستند و قیمت سوخت در حال افزایش است. برخی از تحولات مثبت، مانند تصمیم برای شروع پرداخت حقوق بخش عمومی در الحدیده و بازنشستگی در سراسر کشور، وجود داشته است.
وی تصریح کرد: اما باید اقدامات بیشتری برای کاهش قیمت ها و اطمینان از دسترسی به کالاهای اساسی صورت گیرد. قبول دارم که باید پیشرفت های ملموسی در الحدیده ببینیم پیش از آنکه به یک راه حل سیاسی تمرکز کنیم.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: اگر نمی توانستم رایزنی سیاسی در عرصه داشته باشم، قطعا از کار کنار می رفتم. من هفته گذشته یک روز پس از مرگ فاجعه بار کودکان در صبح یکشنبه در یک مدرسه در صنعا بودم. داستان های غمبار جنگ به ویژه هنگامی که کودکان قربانیان آن هستند، به همه ما آسیب می رساند و اینگونه هم باید باشد.
گریفیث خاطرنشان کرد: اجازه دهید ما با سرعت و بدون تردید نسبت به راه حل سیاسی که این شورا بارها اعلام کرده تنها راه حل است، حرکت کنیم.
اروپام*1429

افزودن نظر