تابرقراری صلح به کشورهای میزبان آوارگان سوری کمک می‌کنیم

تابرقراری صلح به کشورهای میزبان آوارگان سوری کمک می‌کنیم
لندن – ایرنا – وزیر تجارت، توسعه و تعاون خارجی هلند گفت که ' شرایط برای بازگشت امن، داوطلبانه و آبرومندانه آوارگان سوریه هنوز فراهم نیست و تا آن زمان به کمک‌های خود به کشورهای میزبان ادامه خواهیم داد.'

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «سیخرید کاخ» این اظهارات را در پایان کنفرانس سه‌روزه با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» در گفت وگو با خبرنگاران در بروکسل مطرح کرد.


وی با اشاره به تاثیر حضور پناه جویان سوری بر اقتصاد کشورهای همسایه افزود: ما به‌نوبه خود تلاش خواهیم کرد از روش‌های گوناگون مانند کمک به ایجاد شغل از کشورهای میزبان حمایت کنیم.
وزیر تجارت، توسعه و تعاون امور خارجی هلند همچنین مدعی شد که اتحادیه اروپا درزمینهٔ ارسال کمک به داخل سوریه موضع مشخص و غیرقابل تغییری دارد.
بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا تأکید دارد که انتقال کمک‌های مالی اروپا برای بازسازی سوریه درگرو اصلاحات سیاسی و احیای روند صلح سوریه در ژنو است.
کنفرانس سه‌روزه با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» با میزبانی اتحادیه اروپا و با شرکت نهادهای مدنی سوری و منطقه‌ای، نهادهای اروپایی، آژانس‌های سازمان ملل و نمایندگان سیاسی دولت‌های همسایه سوریه و کشورهای ارائه‌دهنده کمک در محل پارلمان اتحادیه اروپا عصر پنجشنبه به پایان رسید.
هدف از این کنفرانس جمع‌آوری کمک‌های مالی برای خدمات بشردوستانه و همچنین زمینه‌سازی برای پیشبرد مذاکرات سیاسی به‌منظور تضمین صلح باثبات در این کشور عنوان‌شده بود.
کمیسر اتحادیه اروپا در امور کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران در پایان این کنفرانس از آمادگی کشورها برای پرداخت مجموع 7 میلیارد دلار برای کمک به آوارگان سوری خبر داد.
'کریستوس استیلیانیدس' همچنین از تضمین 2.3 میلیارد دلار کمک برای سال 2020 و مابعد آن داد و افزود که اتحادیه اروپا برای سال 2019 و 2020 و پس‌ازآن مبلغ 6.75 میلیارد یورو در نظر گرفته است که بیشتر از مبلغ مورد انتظار بوده است.
وی اظهار داشت که اکنون باید با سرعت بیشتری حرکت کرد و این کمک‌ها را به عمل تبدیل کنیم. کمیسر اتحادیه اروپا گفت ما امروز پیام مهمی برای مردم سوریه و منطقه فرستادیم مبنی بر اینکه سوریه باثبات، دمکراتیک، قوی و مرفه از طریق آشتی سیاسی جامع، ممکن است.
«مارک لوکاک» هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز طی اظهاراتی از کمک‌های جمع شده ابراز رضایت کرد.
وی بابیان اینکه کمک‌های نجات‌بخش باید افزایش پیدا کند از تلاش کشورهای میزبان آوارگان سوری، به‌ویژه ترکیه، لبنان و اردن و همچنین عراق و مصر تشکر کرد.

افزودن نظر